9789750705007 - Küllenen Her Şey (Feridun Andaç) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları


Eleştirmen, öykücü ve deneme yazarı Feridun Andaç, yeni denemelerini topladığı Küllenen Her Şey’de okurunu kendisiyle birlikte bir yolculuğa çıkarıyor. Edebiyata, yazarların ve yapıtların dünyasına bir yolculuk bu.

Kişinin ilk okuma yılları, bir ömür sürecek bir düşsel yolculuğun da başlangıcıdır aslında. Uzak kasabalarda okunan ilk kitap... Büyüleyici bir dünyayla tanışmanın coşkusu... Ardından uğrak yeri edinilen kitapçı dükkânı, kasaba kütüphanesi, okul kitaplıkları... Ve buralarda tanışılan bir Dostoyevski, bir Tolstoy, bir Sartre, Camus, Flaubert, Balzac, Hemingway...

Ardından hayâl kapılarının ardına kadar açılması ve dünyanın bütün yazarlarının görkemli geçidi... Andaç bir yazın adamı olarak okurluğunu anımsarken, okuyup notlar aldığı, üzerinde düşündüğü bütün bu yazarları da sayfalarına konuk ediyor. Onların hayata bakışlarını, düşüncelerini aktarıyor. Bu düşüncelerin nasıl bir insanlık kültürü oluşturduğunu saptıyor. Bir yandan da bir edebiyat düşüncesinin peşinden koşuyor.

Edebiyat nedir? Edebiyatın okura, insanlığa yararı nedir? Bir edebiyat yapıtı insanın algılarını nasıl etkiler; onu nasıl değiştirir?..

Feridun Andaç
Feridun Andaç, 27 Temmuz 1954’te Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve liseyi bu kentte; yükseköğrenimini İstanbul’da, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde tamamladı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı. Lise ve üniversitelerde edebiyat, karşılaştırmalı edebiyat dersleri verdi; yaratıcı yazarlık/edebiyat seminerleri düzenledi. Özel kurum ve kuruluşlarda eğitim, halkla ilişkiler, idari işler,yayın-tanıtım, reklam işleri, insan kaynakları konularında yöneticilik; yayınevlerinde editörlük yaptı. Üniversitedeki görevinden ayrıldı (Haziran 2000), yazarlığı tek uğraş edindi.

Eğitim, kültür, sanat, edebiyat konularındaki inceleme, araştırma, eleştiri çalışmaları; öyküleri, deneme ve gezi yazıları birçok yazın/sanat dergisinde yayınlandı. Çeşitli ansiklopedilerde ve elektronik yayıncılık alanında tematik yazılar yazdı. Varlık, Adam Öykü, Hürriyet Gösteri dergilerinin yanı sıra Cumhuriyet gazetesinin sürekli yazarları arasında yer aldı.

Halen, bu dergilerle birlikte, Cumhuriyet gazetesinde edebiyat konularını içeren yazılar yazan Andaç; Gerçekçilik Yolunda (1989) adlı yapıtıyla 1987 Akademi Kitabevi Eleştiri-Deneme Birincilik Ödülü’nü kazandı. ‘Işık Ol, Günüme Ağ’ adlı denemesiyle 1994 Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü’nü; Necati Cumalı ile yaptığı ‘Yazıya Adanmış Bir Ömrün Tanıklığında’adlı söyleşisiyle de PEN Yazarlar Derneği Onat Kutlar Edebiyat Söyleşisi Birincilik Ödülü’nü aldı (2000).

Andaç,denemelerinde yaşamla yazının buluşma noktalarını yansıttı. İnceleme,eleştirilerinde edebiyatımızın oluşum serüvenini irdeleyerek, toplumun çağdaşlaşma sürecinde edebiyatın yerini/anlamını belirleyen yazar/yapıt/dönemlerin gelişme düzeyini göstermeyi amaçladı, edebiyatın tematik sorunlarını gündeme getirdi. Ayrıca yazın/sanat insanlarıyla yaptığı söyleşilerinde ise bu çabasını pekiştiren bir panorama sundu.

Yazar, PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği ve Dil Derneği üyesidir.

Can Yayınları, 180 sf.
Dizi: Düşünce -49
Tür: Deneme