Bernard Ollie / Amerikan Edebiyatı / Roman
Dehşet verici bu eser ABD-SSCB arasındaki yumuşak ilişkilerin altında yatan gerçeği ortaya çıkartıyor. Silahların en ölümcülü virüslerin hakimi olmak için girişilen korkunç bir yarıştır bu.
1992.

İki süper güç arasında yumuşamanın oluştuğu süreçtir. Washington’da olduğu kadar, Moskova’da da Genelkurmaylar, soğuk savaştan, nükleer tehdit dengesine kadar, pek de uzak sayılmayacak kavramları adeta unutmuşlardı. Birdenbire bütün bu kavramlar yeniden gündeme geldi. Teröristlerin bir dizi suikast girişimi, Amerikan topraklarında ortalığa güçlü bir virüsü yayarak yüzlerce günahsız kişinin ölümüne neden oldu. Yarattığı pisliğin içinde bu felaket, şeytanın saatinin geldiği ve kötülük meleğinin kurbanlarının kanını zehirlediği Ortaçağ’daki kara vebayı anımsatıyordu. Bu barbarlığı, karanlıkta kim uyguluyordu? Suikastleri neden kimse üstlenmiyordu? Sorular Washington’da zihinleri kurcalıyordu. Dehşete düşmüş kamuoyunun baskısı altında Birleşik Devletler Başkanı tercihlerin en kötüsüyle karşı karşıyaydı. Sovyetler Birliği’ni suçlayacaktı. Savaş görüntüsü belirginleşiyordu.
Berlin Duvarından sonra ilk çarpıcı eser olarak bu roman gerçek olaylar üzerine kuruludur. Bizler Kremlin’den New York’a, Baykal Gölü’nden Adirondack Dağlarındaki Kızılderili yerleşim bölgelerine, Marakeş saraylarından Tokyo’nun iş merkezlerine gezdirip duruyor. Aşk, hastalığın seçilmiş kurbanı, genetikteki devrim, komünist ideolojilerin düşüşü gibi çağımızın büyük sorunları da “Şeytan Saati”nde çarpıcı bir hikaye halinde ustalıkla inceleniyor.