“Oyunculuk uçarılık değilvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins bilgeliktir” diyerek çılgınlık derecesinde “oyuncul” romanlar yazan Tom Robbinsvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins bu romanda hayatımızı var eden en temel kavramlar hakkında düşünmeye ve insanın doğayla ilişkisinin kopma sürecinin anlatıldığı düşsel / tarihsel bir yolculuğa çağırıyor bizi. Batı’dan Doğu’yavirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins oradan da Yeni Dünya’ya uzananvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins ölümsüzlüğü kovalayan ve yüzyıllar süren bir yolculuktur bu. Batı acı çekmeyi sevenvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins mantığavirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins bireyciliğe ve üretime tapınanların diyarıdır. Doğuvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins aşkavirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins boş zamanavirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins münzeviliğevirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins bilinmezliğe hayatında yer veren insanların yaşadığı su ve parfüm diyarıdır. Yeni Dünya’da ise sadece “başarı” ve hırs vardır. Yolculuğun en ilginç kişisi ise keçi ayaklıvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins zevk ve bereket tanrısı Pan’dır. Panvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins insanların duyguları ile düşünceleri arasına duvar çekmelerivirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins yaşamak yerinevirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins cennete kabul edilmek ve doğayı tahakküm altına almak için çalışmaları; dans çalışmaları; dansı müzik ve aşkal ilgilenmek yerinevirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins doğru ve yanlışla uğraşan Aristovirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins İsa ve Descartes’a inanmaları ile gücünü yitiren bir tanrıdır. Aynı zamanda Bay Mantıksızvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins Bay İçgüdüvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins Bay Hayvani Sırvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins Bay Çingenevirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins Mastürbasyonvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins Bay İnatçı Güçvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins Bay Küstahlıkvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins Bay Doğa Eni İyisini Bilir…dir.

Pan’ın en yakın arkadaşları isevirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins “İnsanın kalbiyle yaşamasını” savunan kendi kendinin kralı Alobar ve Kama-Sutra’yı bütün incelikleriyle bilen koku bilgesi Kudra’dır.

Bugün Pan’ın virgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins Alobar’ın ve Kudra’nın izleyicileri günahlarından pişman olmayan günahkârlarvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins inançsızlıklarvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins şehvetli kadınlarvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins müzisyenlervirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins âşıklarvirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins asilervirgulll - Parfümün Dansı / Tom Robbins şairler ve delillerdir.

Bu kitapta hayatlarını bir “deney” olarak yaşayanlar anlatılmaz. Onların okumalarına da gerek yoktur!…

(Arka Kapak’tan)