Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri

Yekta Kopan bu öyküsünde sıradan bir muhasebecinin havaalanında bir arkadaşını yolcu ederken karşılaştığı eski sevgilisi ile olan ilişkisini anlatıyor. Yazar bir reklam ajansında çalışıyor. Ve Figen’le de burada tanışıyor. Figen orda yeni işe başlıyor. Yazar daha görür görmez Figen’e aşık oluyor. İlk günden onunla ilgili tüm bilgilere (ne zaman, nerede doğdu gibi) sahip oluyor (ama daha sonra aslında onunla ilgili hiç bir şey bilmediğini anlar).

Şirkette sadece selamlaşıyorlar ama yazar bir şekilde onun dikkatini çekmeye karar veriyor. O sırada şirkette herkes bir hazır çorba kampanyası ile ilgileniyor. Yazar da bu çorbayla ilgili çok güzel ve aynı zamanda romantik bir metin yazıyor. Gün boyunca herkes bunu kimin yazdığını konuşuyor. Bu metin Figen ve şirkettekiler tarafından çok beğeniliyor. Daha sonra yazar bu şekilde reklam metinleri yazmaya devam ediyor, ta ki bir gün el yazısıyla Figen’e bir belge yazana kadar. Sonra bunları yazanın o olduğu anlaşılıyor.

İlişkileri Figen’in onu yemeğe davet etmesiyle başlıyor. Ona yazılanlardan çok etkilendiğini söyler. İlişkileri boyunca yönlendiren taraf hep Figen oluyor. Ve sonunda da Figen onu terkediyor.

Ayrıldıklarında yazar bunun bir geri dönüşü olduğunu düşünüyor. Ama Figen’in şirketten de ayrıldığını öğrenince çok üzülüyor hatta bunalıma giriyor.

Bir gün arkadaşını geçirmek için havaalanına gittiğinde orada Figen’i görüyor. Kısa bir süre konuşuyorlar. Figen bu konuşmada ondan yazmaya devam etmesini istiyor. Bu yazdıklarını da her ayın 5’inde kendisine göndermesini istiyor. Bu arada Figen yeni erkek arkadaşıyla birlikte ülkeden yurt dışına yerleşmek üzere ayrılıyor.

Havaalanındaki bu kısa görüşmeden sonra yazar gidip birkaç tane kartpostal ve tükenmez kalem alıyor. Figen’in bu isteği üzerine orada birşeyler yazmaya çalışıyor. Kendini çok zorladıktan sonra her kartın arkasına adları “Buğulu yalnızlık, yapayalnızlık ve türlü yalnızlık” olan yalnızlık tarifleri yazmaya başlıyor.

Kitaptaki Diğer Öyküler:

· Düş eş

· Rakı, Su ve Buz

· Maskeli Süvari

· Oyun Evi

· Elma Ağacındaki Cadı

· Çıkış Noktası

· Mevsim Normalleri

· KöGoogle Page Rankingüden Görünüş

· Yayınlanmamış Bir Söyleşi

Yazar Hakkında:

Yekta Kopan 1968’de doğdu. Öğrenim hayatı Ankara’da geçti. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Yazılarıyla çeşitli dergilerde yer aldı. Şu anda bir edebiyat dergisinde yazılar yazmakta ve bu derginin editörlüğü görevini üstlenmektedir. Aynı zamanda bir açık radyo programcısıdır.