Köstebek, Dr. Necip Hablemitoğlu'nun kitapta Fethullahçılar olarak ifade edilen Gülen hareketinin yapılanmasını, hedeflerini, söylemlerini ve eylemlerini konu alan kitabıdır. Yazar kitabı bitiremeden öldürülmüş, kitap, ölümünden sonra yayınlanmıştır.
Konusu:

Kitabın ana fikri Gülen Hareketinin emniyet ve istihbarat teşkilatına sızmaya ve bu kurumları ele geçirmeye çalıştığıdır. Bu iddia Fethullah Gülen'in vaazlarından alıntılar yapılarak desteklenmiştir. Yaklaşık 300 sayfalık bu kitapta çok zengin bir arşiv kullanılmıştır. Özellikle Emniyet Müdürlüğü'nde yürütülen operasyonlar üzerinde durulmuştur. Önemli iddilardan biri de Fethullah Gülen'in ABD ile Türkiye Cumhuriyeti arasında bir gönüllü ajanlık gerçekleştirdiği tezidir. Emniyet'in içine sızmış Fethullahçı polislerin yasa dışı dinleme yaptıklarını ve bu dinlemeleri amaçları için kullandıklarını iddia etmiştir.
Kitapta Emniyet Müdürlüğü atama şube'de Gülen hareketi yanlılarının kendi mensuplarını kritik pozisyonlara getirmeleri, emniyetin sunucularındaki Fethullahçı polisler ile ilgili raporları bilgisayarları formatlayarak ortaddan kaldırdıkları anlatılır. Hablemitoğlu kitabında kendisi hakkında bazı ineternet sitelerinde sahte belgeler üretildiğini, bunların posta ve faks mesajları ile dağatıldığını, bu belgelerin bazı gazeteler tarafından gerçekmiş gibi verildiğini anlatır.