Kitap 20090330121617 267 7 - Ernst Fischer - Leipzig Duruşması


Nazi liderleri, 1933'te Almanya Cumhuriyeti'nin temsilciler binası Reichstag'ı yaktılar. Nazilerin,kamuoyunda Georgi Dimitrov'u suçlayarak, bu düzmece olay nedeniyle O'nu ve arkadaşlarını yargıladılar.
Leipzig'de yapılan duruşma bütün dünyada büyük ilgi topladı. Georgi Dimitrov duruşmada faşizmi sorgulayan ünlü savunmasını yaptı. Yargılama, Almanya dışındaki bütün ülkelerde de yankılandı ve gerçek kundakçının Nazi liderleri olduğu ortaya çıkarıldı. Örneğin Londra'da, Kraliyet avukatı Preat'ın başkanlığında uluslararası bir inceleme komitesi kuruldu ve bir karşı dava düzenlendi.
Leipzig duruşması, yıllar sonra da hiç unutulmadı. 22 Aralık 1943'te Newyork Times'da A. Einstein, A. Toscanini, S. Kusevitski, H. C. Mc. Murray, R. Massey, D. K. Gous, Metropolit Benjamin, Albay R. Robbins imzalı bir bildiri yayınlanarak Hitler'iyle, Goebels'iyle, Goering'iyle faşizmin bütün gerçek kundakçıları suçlanarak, aşağılandı.
Yayınevimizin üçüncü basımını yapmakla gurur duyduğu bu eserde, Reischtag yangını ve bütün ayrıntılarıyla Leipzig duruşması dakikası dakikasına anlatılmaktadır.