2e5lb9v - Ayşe Kulin - Geniş Zamanlar

AYŞE KULİN,
Amavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümünü bitirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde editör ve muhabir olarak çalıştı. Uzun yıllar televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak görev yaptı.
1976 yılında, Anarşistler; Rusya Ayaklanıyor (1905 İhtilali); Kayzer'in Almanyası, Bir İmparatorluk Çöküyor (Habsburglar'ın sonu); Amerika Sahnede (Roosevelt dönemi) adlı kitapları, Milliyet yayınlarının "20. Yüzyıl Dosyası" için Türkçeleştirdi.
1984 yılında ilk öykü kitabı Güneşe Dön Yüzünü yayınlandı.
1986'da "Gülizar" adlı öyküsünü Kırık Bebek adıyla senaryolaştırdı ve bu sinema filmi, yılın Kültür Bakanlığı Ödülü'nü aldı.
1989'da, sahne yapımcılığım ve sanat yönetmenliğini üstlendiği Ayaşlı ve Kiracıları adlı dizideki çalışmasıyla Tiyatro Yazarları Derneği'nin "En İyi Sanat Yönetmeni" Ödülü'nü kazandı.
1996'da Münir Nureddin Selçuk'un yaşamöyküsünün anlatıldığı Bir Tatlı Huzur adlı çalışması yayınlandı.
"Foto Sabah Resimleri" adlı öyküsü Haldun Taner Öykü. Ödülü birinciliğine (1995) ve aynı adı taşıyan kitabı Sait Faik Hikâye Armağanı'na (1996) değer görüldü.
1997 yılında yayınlanan Adı: Aylin isimli biyografik romanı İstanbul Üniversitesi iletişim Fakültesi öğrencileri tarafından yılın romanı seçildi. Ayrıca Yaşasın Edebiyat dergisinin yazarlar arasında yaptığı anket sonucunda yılın kitapları arasında yer aldı.

*******************************************

Tanrının sonunda bana acıdığını ve yardım etmeye karar verdiğini düşünmem için sebeplerim var. Kocam elini bile sürmüyor bana. Yanıma yaklaşmıyor, yüzüme bakmıyor. Ayrı odalarda yatıyor, karşı karşıya gelmemeye gayret ediyoruz. O sabahın erken saatlerinde, mutfak masasına hazırladığım kahvaltısını tıkınıp çıkıp gittikten sonra, büründüğüm kara çarşafı fırlatıp atıyorum evin bir köşesine. Yatağıma dönüyorum, her bir anını, ellerimi incecik bir ipek üzerinde dolaştırır gibi özenle okşayarak, severek, hasretle titreyerek düşündüğüm on yılıma geri gitmek için. Gözlerimi yumup, yeniden yaşamaya başlıyorum.
Geniş Zamanlar, hayatın içinden akan, kendi zamanlarını yaşatan öykülerden oluşuyor.