Zamanımızın en sevilen romancılarından Kathleen E. Woodiwiss'in kalemindenvirgul - Rüzgarla Savrulan Küller Amerikan İç Savaşı'nın acı dolu günlerinde geçen nefes kesicivirgul - Rüzgarla Savrulan Küller klasik bir tutku hikâyesi.

İç Savaş'ta öksüz kalmış gururluvirgul - Rüzgarla Savrulan Küller genç bir Güneyli olan Alaina MacGarenvirgul - Rüzgarla Savrulan Küller yaşadığı toprakların uğradığı yıkımdan bir erkek çocuğu kılığında kaçar ve o peşinden koştuğu güvenli dünyayı bir düşmanın kolları arasında bulur.
Kuzey Eyaletleri'nin oluşturduğu Birlik ordusuna sadakatle hizmet eden gösterişli bir Yanki (Kuzeyli) subayı ve cerrahı olan Cole Latimer'ın şefkatli kalbivirgul - Rüzgarla Savrulan Küller karşısına çıkan bu muhtaç durumdaki masum görünümlüvirgul - Rüzgarla Savrulan Küller pejmürde 'delikanlı'ya dayanamaz. Fakat Alaina'nın oynadığı bu maskeli balo bir süre sonra kendini ele verir. Casusluk yaptığı şüphesiyle aranan bu isyankâr kadının iradesivirgul - Rüzgarla Savrulan Küller cesareti ve dayanılmaz güzelliği karşısındavirgul - Rüzgarla Savrulan Küller Cole'un ruhuvirgul - Rüzgarla Savrulan Küller görev aşkıyla kişisel tutkusu arasında bir savaşa sahne olur. Yollarına çıkan çeşit çeşit engeller aşıldıktan sonra artık geçmişin küllerinden yeni bir hayat kurmak istiyorlarsavirgul - Rüzgarla Savrulan Küller sonucu ne olursa olsun ikisi de kalplerinin onları götüreceği yolu takip etmek zorundadır...