Tarih 1 Kasım 1996'yı gösteriyordu. Balıkesir'in Susurluk ilçesinde meydana gelen bir kaza, o günü Türkiye siyasi tarihine not düşecekti.Bir kamyonun, zırhlı Mercedes'e çarpması sonucu meydana gelen kaza sonrası otomobilde bulunan kişilerin birlikteliğine o gün kimse anlam verememişti. Ölümlü bu kazanın ardından bu birlikteliğin boyutlarını da basın manşetlerde tartıştı. Davalar açıldı, yargılamalar başladı. Ortaya "Derin Devlet" olgusu çıktı. O günden bu bu yana devlet erkânının önemli isimleri ve tarihsel kişilikler Türkiye'de "Derin Devlet" olgusu üzerine çeşitli yorumlar yaptı. Hepsinin üzerinde birleştiği konu, devlet içerisinden birilerinin, devletin yasal teşkilatlarının zaafiyet gösterdiği durumlarda olaylara müdahale ettiği, bazen darbe yaptığı, bazen temizlik faaliyetlerinde bulunduğu ve bazen de devleti yeniden yapılandırdığıydı.
Ne var ki bu yapının kimlerden ve ne tür kurumlardan oluştuğu ise bir türlü anlaşılamadı. Son dönemde Şemdinli'de patlayan bombalarla "Derin Devlet" tartışması başka bir boyut kazandı. Susurluk'un devamı dendi. Askerî personel suçlandı, hatta tutuklandı. Tüm bu olayların ardında, toz-duman arasında kalan gerçekler nelerdi?
Peki nedir bu Derin Devlet?
Sadece bize mahsus Türk işi bir yapıdan mı söz ediyoruz?
Dünyanın her yerinde farklı bir sürümü olan bu organizmadan mı bahsediyoruz?
Zaman ve mekâna bağlı bir olgu mu?
Neden ve niye ihtiyaç var?
Ya da gerçekten böyle bir ihtiyaç var mı?
Tarih boyunca hükümdarlar, devlet adamları ve komutanların farklı şekilde zehirlenmelerinin ardında ne var?
Tüm bu soruların cevaplarını "Şu Derin Devlet" kitabında bulacaksınız. Araştırmacı gazeteciliğin genç kuşak temsilcisi Hasan Taşkın, kalemini bu kez dokunulmayan bir sırrı aydınlatmak için kullandı.