Doğan Hızlan'ın Onursal Başkanı olduğu Uluslararası İstanbul Şiir Festivali, 18 ayrı ülkenin ve Türkiye'nin ünlü şairleri ile ülkemiz şiir severlerini bir araya getirecek...


Dünya’nın ilk aşk şiirinin bulunduğu mekânda açılışı yapılacak Uluslararası İstanbul Şiir Festivali tüm kentte beş gün boyunca devam edecek.

Yürütme kurulunda Adnan Özer, Doğan Hızlan, Hüseyin Öztürk, Metin Celal, Nevzat Bayhan ve Tuğrul Tanyol’un bulunduğu festival, 13 Mayıs Salı günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda açılış töreninin ardından, insanlığın farklı dilleri konuşmaya başladığı Babil’e atfen “Babil Kulesi’nden Sesler” etkinliğiyle başlayacak. Festivalin kapanış günü olan 5. gün ise “Şiir Hatları Vapuru” etkinliği yer alacak.

Etkinlikler Emirgan Beyaz Köşk, Yerebatan Sarnıcı, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Sirkeci Garı, Caferağa Medresesi, Arkeoloji Müzesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu ve Bakırköy Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Festival, Kapanış seremonisinin ardından Ayşe Tütüncü’nün Binbirdirek sarnıcında vereceği konser ile sona erecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı, Türk ve Dünya şairlerini bir araya getirecek olan 1. Uluslararası İstanbul Şiir Festivali, 13-17 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Festivalle ilgili ön basın toplantısı 25 Mart 2008 tarihinde Hilton Oteli’nde gerçekleştirildi.

Festivalin Onursal Başkanı Doğan Hızlan, yaptığı açılış konuşmasında Doğu ve Batı dünyasının önemli bir farkının altını çizerek "Doğu'da çok güzel etkinlikler oluyor ama ne yazık ki süreklilik yok. Sergilenen güzellikler sürekli olarak tekrarlanamıyor, umarım bu şiir festivali kalıcı ile de güzellikler sergiler" dedi.

Şiirin bir emek bir birikim sonucu şairlerin oluşturduğu poetikalardan oluştuğu için her şiiri herkesin anlaması gerekmediğini belirten Doğan Hızlan, "Eğer şiir anlaşılırlıkla güzel oluyorsa, ben bunu savunan insanlara tavşanların çektiği niyetlerde yer alan manileri önenirim. Hem anlaşır, hem güzeldir onlar. Her şairi herkes anlayamaz bu doğal. Her şair kendi okudukları, edindikleri ile kendi poetikasını oluşturur. Her şairin kendi çağdaşı anlaşabilir ve eleştirebilmeli. O zaman şairler daha geniş kitlelere ulaşabilir. Mesela benim kuşağım olan Hilmi Yavuz'u en iyi ben anlarım ve en rahat ben eleştiririm. her kuşak kendi şairini ve eleştirmenini yetiştirmeli" dedi.

Şiirin kutsal metinler olduğuna inandığını belirten Hızlan konuşmasını "şiirin okunduğu her mekanda kutsaldır. Bu yüzden bu gestival sonrası İstanbul yeni kutsal topraklar kazanacak. kutsal topraklarda buluşmak üzere" esprisi ile bitirdi.

Toplantıda konuşan Prof. Dr. İskender Pala ise, "Ömrünü şiire adamış ama tek bir mısra yazamamış birisi olarak şairleri kıskanıyorum" diyerek başladığı konuşmasında şiirlerin raytinginin ulaştıdığı okuyu sayısı değil, ulaştığı dinleyici sayısı olduğunu belirtti. Pala, İstanbul şiir festivalinin şiir dünyasında farklı ve ses getirecek bir etkinlik olacağını belirterek, şiiri seven hatta şiirden anlamayan insanları bile bu etkinliğe katılmaya davet ederek, etkinliğin dünya çapında bir başarıya sahne olmasını arzuladığını söyledi.

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi www.istanbulsiirfestivali.com adresinden edinilebilir..

Festivale yurtdışından katılan şairlerDenise Boucher, (Kanada)


Saadi Yousef (Irak)


Arjen Duinker (Hollanda)


Pio Serrano (Küba)


Claudio Pozzani (İtalya)


Yiorgos Chouliaras (Yunanistan)


Nikola Madzirov (Makedonya)

Sergei Gandlevskiy (Rusya)


Joan Margarit (İspanya)


Alex Susanna (İspanya)


Michel Deguy (Fransa)


Tomaz Salamun (Slovenya)


Kerry Shawn Keys (Amerika)


Jean Pierre Balpe (Fransa)


Pedro Shimose Bolivya


Dieter M. Graf, Almanya


Rodolfo Hasler


Sonata Paliulyte Letonya


Jona Burghardt

Tobias Burghardt


Festivale katılan Türk şairlerAhmet Oktay


Ahmet Telli

Baki Ayhan T.


Cahit Koytak

Can Bahadır Yüce

Enver Ercan
Gonca Özmen

Haydar Ergülen


Hilmi Yavuz


Kemal Özer


Leyla Şahin


Mehmet Ocaktan


Nilay Özer


Orhan Alkaya


Ömer Erdem


Özdemir İnce


Refik Durbaş


Sennur Sezer


Yusuf Uğur Uğurel


Zeynep Köylü

Claudio Pozzani (İtalya)

Cenova doğumlu şair ve müzisyen Claudio Pozzani’nin, şiirleri ondan fazla dile çevrilmiş ve önemli antolojilere girmiştir. UNESCO Şiir Komitesi'nde yer alıyor. Helsinki, Geneva, Paris gibi şehirlerin uluslararası şiir festivallerinde yöneticilik yapmış. Şair ve müzisyen olarak dünyanın birçok önemli şiir ve müzik festivaline katılıyor.

Joan Margarit (İspanya)

Segarra doğumlu Joan Margarit, İspanyolca ilk şiirleri 1975 yılında "Cronica"da, 19 Katalanca Şiir Kitabı ise 1980 yılında yayınlandı. Aynı zamanda mimarlık da yapan Joan Margarit, İspanya'nın bir çok önemli mimari eserleri de imzası bulunuyor. 1981 Eleştiri ve 2001 Cadaques ödüllerine sahip.

Michel Deguy (Fransa)

Paris doğumlu şair, yazar, filozof, edebiyat profesörü. 1977'den günümüze Po&sie dergisinin başyazarı, Modern Critique ve Times dergilerinde de yazıyor. Uluslararası Felsefe Koleji'nin ve Yazarlar Evi'nin başkanlığını yürütüyor. 1989 Ulusal Şiir ve 2004 Fransız Akademisi Şiir Ödülü var.

Pedro Shimose (Bolivya)

Bolivyalı - Riberalte doğumlu şair, akademisyen ve denemeci. Japon göçmen bir baba ve yerli annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Pedro Shimose, kimlik sorunları ve sosyal özgürlük temalarına değinen politik ilhamlarla yazılmış şiirleriyle tanınıyor. 1972 Casa de Las Americas ödülünün de sahibi olan şair, 1971'den beri Madrit'te yaşıyor. Halen Madrit Ibero Americana Enstitüsü'nde danışmanlık görevini sürdürüyor.

Sonata Paliulyte (Letonya)


Sonata Paliulyte, Letonya Müzik Akademisi'nin oyunculuk bölümünden mezun. Şiirleri ve çevirileri (İngilizce-Letonca) çeşitli edebi dergilerle beraber Poetry Spring and Poetry Fall antolojilerinde yer alıyor. Şiirleri ve çevirileri 2007’de Menada Edebiyat ve prestijli "Jaunasis Jotvingis" dahil birçok ödül aldı. Eserleri yedi farklı dile çevrildi. Şu anda Vilnius'da yaşıyor.

Ahmet Oktay

İlk şiiri 1949 – 1950 yıllarında Gerçek Dergisi’nde yayınlandı. 1961 yılında profesyonel gazeteciliğe başladı. Çeşitli gazetelerde ve TRT Haber Merkezi’nde muhabirlik, haber müdürlüğü yaptıktan sonra 1982’de TRT’den emekli oldu. İlk yazısı 1950’de Güney Dergisi’nde çıktı. “Dişi Kurt” adlı oyunu 1974’de Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahnelendi. Şiirin olgunluk döneminde biçim gösterilerine kaçmadan yalın bir teknikle yazdı.


Haydar Ergülen

ODTÜ Sosyoloji bölümünden mezun oldu. 23 yıl reklam yazarlığı yaptı. Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, AdSchool Yüksek Lisans Programında Türk Şiiri, Yaratıcı Yazı dersleri verdi. 12 şiir, 3 deneme kitabı var. Şiir ve edebiyat dergilerinde şiir üstüne yazılar yazıyor. Birgün gazetesinde haftada bir yazıyor. Çeşitli şiir ödüller ve son olarak Metin Altıok Ödülü'nü aldı. Şiirleri muhtelif Batı ve Doğu dillerine çevrildi.

Hilmi YavuzLondra Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi. Şiir yazmaya 1952’de Dönüm Dergisinde başladı. (1952/53). Bir süre gazetecilik yaptı. İngiltere'de BBC Radyosunda çalıştığı yıllarda (1964-1969) Londra Üniversitesi edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde yüksek öğrenimini tamamladı. Dönüşünde Cumhuriyet, Milliyet, Yeni Ortam gazetelerine eleştiriler, incelemeler yazdı. Şimdi Mimar Sinan Üniversitesinde Uygarlık tarihi, Boğaziçi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde felsefe dersleri veriyor. İkinci Yeni ile başladığı şiir hayatında ilk kitabı "Bakış Kuşu" (1969) idi. "Bedrettin Üzerine Şiirler" (1975) kitabındaki şiirleriyle güçlü bir atılım yaptı. "Doğu Şiirleri" ile 1978 Yeditepe Şiir Armağanı'nı, "Zaman Şiirleri" ile de 1987 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'nü kazandı.


Refik Durbaş

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü'ndeki öğrenimini yarıda bırakıp, gazeteciliğe 1967'de "Yeni İstanbul" gazetesinde başladı. 21 yıl "Cumhuriyet" gazetesinde çalıştı. Ardından "Sabah" gazetesinde kitap ve sanat sayfaları hazırladı. "Yeni Yüzyıl" gazetesinin kuruluşunda görev alarak kültür-sanat bölümünü yönetti. Yeni Asır, Ege Ekspres, Ege Telgraf gazeteleri ile Ödemiş, Aydın, Denizli, Muğla, Balıkesir, Bursa'da çıkan dergi ve gazetelerde şiirleri ve yazıları yayınlandı. İlk şiir kitabı "Kuş Tufanı" Ocak 1971'de Soyut Yayınları arasında çıktı. "Çırak Aranıyor" kitabıyla 1979'da Yeditepe Şiir Armağanı'nı, "Nereye Uçar Gökyüzü" ile 1983 Behçet Necatigil Şiir Ödülü'nü, "Menzil" ile de 1993'te Halil Kocagöz Şiir Ödülü'nü aldı. Hayatını şimdilik İstanbul'da sürdürüyor.

Özdemir İnce
Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü'nü bitirdi. Aydın Lisesi'nde öğretmenlik yaparken Fransız hükümetinin açtığı sınavı kazanarak 1975 – 1966 yıllarında Pariste Sorbonne Üniversitesi’nde çağdaş Fransız edebiyatı ve fonetik okudu. Yurda dönüşünde Aydın ve Muğla liselerinde öğretmen olarak çalıştı. 1969’da TRT’ye girdi. Kurumda Dış Haberler Müdürlüğünde çevirmen, televizyonda metin yazarı, öndenetim ve Redaksiyon müdürü, Program ve Yayın Planlama Müdürü, Genel Müdürlük Müşaviri ve Uzman görevlerinde bulundu. İlk şiiri 1954’te "Kaynak” dergisinde yayınlandı. Pazar Postası, Türk Dili, Dost, Şiir Sanatı, Papirüs, Soyut, Türkiye Yazıları, Milliyet Sanat, Yusufçuk, Adam Sanat gibi dergilerde yayınlanan şiirleriyle tanındı. Şiir üzerine kuramsal yazılar ve değişik konularda denemeler, eleştirel denemeler yazdı.

Enver ERCAN

21 Ocak 1958 tarihinde İstanbul'da doğdu. Haydarpaşa Lisesi'nde okudu.Güneş, Sabah, Yeni Düşün, Varlık gibi gazete ve dergilerde edebiyat sayfaları hazırladı,yayın yönetmenliği yaptı. Broy, Gösteri, Milliyet Sanat, Yeni Düşün, Yeni Olgu, Varlık gibi dergilerde şiirleri yayımlandı.

1980 sonrası şiirimizde beliren özgün şiir adalarından; varolan sözcüklerle yeni ve şaşırtıcı imgeler oluşturuyor, söyleyişi akıcı ve rahat, tedirginlik barındırmıyor; yaşamla ve şiirle hesaplaşmasını sürdürüyor.