Günter Grass’ın SS itirafı son kitabında

2’nci Dünya Savaşı’nın son döneminde Nazi SS birliklerine katıldığını itiraf eden Nobel ödüllü Alman yazar, bu sırrının da yer aldığı, ‘Soğanı Soymak’ adlı son kitabını tanıttı. Grass, insanlık suçu işlediklerinin farkında olmadıklarını söyledi.

78 yaşında yaptığı itirafla gündeme oturan ünlü Alman yazar Günter Grass, gençlik anılarını kaleme aldığı son kitabında, kısa Nazi geçmişiyle hesaplaşıyor.

‘Soğanı Soymak’ adını taşıyan kitabında 1945 yılında birkaç ay SS imha gücüne katıldığını anlatan Nobel ödüllü yazar, bu sırrı neredeyse 60 yıldır taşıma nedenini de bir kez daha açıkladı.

Grass, “Kendimi ifade edebilmem için uzun zamana ihtiyacım oldu. Tüm bu deneyimi daha büyük bir çerçevenin içine oturtmak ve benim jenerasyonumdan birisinin bu birlikte nasıl hizmet edebildiğini anlatmak istedim” dedi.

Özgürlük için savaştıklarını sandığını, işlediği insanlık dışı suçlardan habersiz olduğunu belirten Grass, “Tutsaklığımın bitmesinin ve 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından duyduğum utanç ve nefret üzerime üzerime gelmeye başladı; milyonlarca insanın ölümünden Almanların ve Nazilerin sorumlu olduğunu ancak 2 yılda kabul edebildim. Bunu farkettiğim anda çok utandım” diye konuştu.

Bugüne kadar verdiği eserlerde Nazi dönemine yönelik ağır eleştiriler getiren yazarın geç kalmış itiraflarını içeren otobiyografisi, Almanya’da kitapçı raflarında yerini aldı.