Zamansız bir ölümle, trafik kazasında bir yıl önce kaybettiğimiz spiker Mehmet Tacettinoğlu’nun şiir kitabı yayımlandı.
247634 - Mehmet yaşasaydı şiir olurdu
Trafik kazasında kaybetmiştik onu, şiirleriyle bir kez daha bulduk. ‘Sana veda etmedim / O son selamımdı sana’ dizesiyle ölümünün ardından bir şiir kitabıyla çıkageldi Mehmet. Kardeşleri Fahriye Bulunç ve Firdevs Robinson, Mehmet’in ölüm yıldönümünde onu sevenlere çok güzel bir armağan hazırlamışlar; bizler için çok önceden yazıp bıraktığı şiirlerini.

ŞAİRİN ÖYKÜSÜ
Hayalciydi şiirim
Serseriydi bir zaman
Uzak bakışlarla avuttuğum
Dudaksız gülüp
Sabahsız seviştiğim
Aşkımdı
Kendi saltanatıma başkaldırışımdı


ÖNSÖZÜNÜ YAZAMADI
Şairinin önsözünü yazamadığı bir kitap sunuyor bize Mehmet Tacettinoğlu. Keskin zekası ve ironi yüklü konuşmalarıyla anımsadığım Mehmet’in bir şakası mı bu yine diye düşünüyorum. Gittiği yerde de boş durmayıp şiir mi yazmış yoksa! Ölümüne hala inanamadığım, bir gün bir yerlerden çıkıp geleceğine inanmak istediğim genç bir adam. ‘İşte şiir kitabıyla bir selam gönderdi bize’ diye düşünüyorum. Ölümsüzlüğün yolunun en çok şiirden geçtiğine inananlar neden buna inanmasınlar ki.
247650 - Mehmet yaşasaydı şiir olurdu
SONSÖZÜ ÖLÜM SÖYLERSE...
Kitabın önsözünde şu sözler yer alıyor. ‘Mehmet’in karmaşık iç dünyasını, çocukluğunu, heyecan ve düş kırıklıklarını, gençlik hayallerini, duygu ve düşüncelerini yansıtan bu şiirler demeti, geride bıraktığı şiir, not, deneme ve karikatürler arasından seçildi. Pek çoğunda, ortak yaşantımızın, çocukluğumuzun, gençliğimizin anılarını bulduk; yabancısı olmadığımız duyguları anımsadık. Mehmet’in anısına yazılacak bir kitabı, olsa olsa en güzel kendi yazardı diye düşünüp, sözü ona bıraktık’ .

Bırak sözcükleri şimdi
Onlar özgürken güzel
Düşüncemden süt emdi
Onlar küçükken güzel


OKUNACAK O KADAR ÇOK KİTAP VAR Kİ
Mehmet’in şiir kitabının bir gün yayınlanacağını düşünerek yazdığı sözlere kulak verelim: “Okuma yazma kampanyalarında şu sözcük hecelenmeliydi; ‘Okumak istiyorum, çünkü okunacak o kadar çok kitap var ki. Orhan Veli’nin bana sevdirdiği şiir, gün gelip Orhan Veli’leri aştı. Yüzlerce ozanın binlerce şiiri. Ama diğerleri Nazım tadı vermedi. Hasan Hüseyin tadı vermedi. Edip Cansever, Fazıl Hüsnü, Enver Gökçe, Oktay Rifat, Attila İlhan tadı vermedi. dedim ya yakın olmalıyım ozana. Şiirlerinde kendini yaşamak değil, ozanlarda kendini bulmak." (Mehmet Tacettinoğlu/ Ağustos 1989)

ŞİİRLERİN SÖYLEDİĞİ
Ve şairler gördüm dağlara karşı
sesler toplamışlardı sokaktan
Yankıları satıyorlardı
Karşı dağlarda var olan