Genç adam dalgındı. Sarı saçları zayıf yüzünü iyice çökertmişti. Gözlerini saatlerdir bir noktaya dikmiş öylece düşünüp duruyordu. Bir yandan da titreyen parmakları arasında sigara ağzına gidip geliyordu. Önünden çocuklar gelip geçiyor, koşup oynuyorlar. Adam hala dalgın, düşünceli, hiçbir şeyin farkında değil. Bir ara aklına bir şey gelmiş olacak ki ceplerini karıştırmaya başladı. Bir resim çıkardı cebinden Mehmet. Ne kadar güzel bir karısı vardı, genç sevecen, yumuşacıktı sesi Neminin. Nerelerdeydi şimdi kim bilir neden gitmişti terk etmişti Mehmet'i. Aslında bunu nedenini çok iyi biliyordu genç adam. İki damla yaş süzüldü gözlerinden resmi tekrar özenle cebine yerleştirdikten sonra yavaş adımlarla eve doğru yürümeye başladı.
Ağlama be çocuk ağlama ne olur sus senden anlamıyorum aç mısın ne oldu be yavrum neden bu kadar yaygarayı bastın. Henüz altı aylık bir bebek ne anlardı ki bu konuşmalardan diye kendi kendine söylendi Mehmet. Olacak iş miydi şimdi Nermin in böyle apansızsa evi terk etmesi, geride minicik bir bebek bırakarak ah Nermin ah nerelerdesin şimdi. Bak bebeğimiz ağlıyor ben anlamıyorum dilinden Nermin gel canım gel artık.
Kızamıyordu evi terk ettiği için Nermin'e Mehmet. Haklıydı aslında hem de çok haklıydı Nermin. Hadi bebeğim, hadi canım sen uyu. Kucağındaydı minik yavru Mehmet'in güvendeydi artık mışıl mışıl uyumağa başladı. Yavaşça divana yatırdı bebeği sonra belini ovuşturarak bir oh çekti ve mutfağa doğru yürürken bir sigara daha yaktı. Çok üzgündü Mehmet ne yapacağını bilmeden öylece adımladı durdu mutfakta. Daha sonra kâğıt kalem aldı masaya oturdu ama ne yazacağını bir türlü kestiremedi Mehmet. Nermin'e yazmalıydı gel demeliydi ama nasıl desin ki Nermin gelir miydi artık.Birden öfkelendi elindeki kağıdı parçalayarak yırttı öfkesini kağıttan almış gibiydi sanki.Bir erkek nasıl yazardı karısına geri dön derdi bu olamazdı hayır yazmayacaktı Nermin'e,onda akıl olsaydı çocuğunu terk eder gider miydi hiç,diye geçirdi içinden Mehmet.Sigarasını söndürdü.Divanda uyuyan çocuğu yumuşak bir hareketle kucakladı yatağına yatırdı.Hiç bir şeyden habersiz bebecik yüzünde mutlu bir gülümsemeyle uyuyordu.
Bir zamanlar bende böyleydim ben de babamla ne oyunlar oynardım. Benimle çocuk olurdu sanki canım babacığım canım...
Bir gün gelmemişti eve sevgili oyun arkadaşı Mehmet' in. Ev kalabalık insanlar ağlıyorlar, ne olduğunu pek anlayamamıştı küçük Mehmet. Hem babasına da kırılmıştı aslında neden artık benimle oynamaya gelmiyor, arayıp sormuyor diye. Nedenini çok sonra öğrenmişti ölümün Mehmet. Meğer babası ölmüştü. Gelemezdi artık.
Dalmıştı Mehmet, düşüncelerini toparlayamıyordu. Elleri yüzünde odada öylece geziniyordu. Babasının ölümünden sonra yeniden evlenmişti annesi. Hüzünlü, buruk günler de başlamıştı artık Mehmet için.
Hayır, bu düşünceleri aklıma getirmemeliyim. Allahım ne olur yardım et. Ama yapamayacağım içmeden olmayacak, olmaz Mehmet olmaz içme artık sonunda sen zararlı çıkıyorsun hep. Ama ben unutamıyorum içmek, içmek sabahlara kadar içmek sonrada bir köşede sızmak istiyorum. Ancak öyle rahatlıyorum.
Yerinden hızla kalkarak ani bir kararla mutfağa gitti şişesinden bir iki yudum aldı derin bir nefes çekti. Şimdi kendine gelmişti artık. Elinde şişeyle birlikte odaya geldi koltuğa oturdu yine gözleri bir noktada, takıldı kaldı öylece.
Lise ikinci sınıftan ayrılmıştı Mehmet. Okul yerine sokaklarda gezinmiş, sokaktaki arkadaşlarıyla kavgalar etmiş ve içkiye başlamıştı. Ne kadar da yanlışlıklar yapmıştı, yaşamını hatalar üzerine inşa etmişti, neden kendisine çekidüzen verememişti acaba? Üvey babasını hatırladı birden Mehmet. Oda hep sarhoş gezerdi akşam olunca çilingir sofrası kurulur, zavallı annesi mutfakla yemek odası arasında saatlerce mekik dokurdu. Annesine ve kendisine çok iyi bakıyordu gerçi üvey babası pek bir sorunları yoktu aslında. En büyük kötülüğü yapmıştı Mehmet'e onu bu alkol denen baş belasıyla tanıştırmış ve her gece birlikte kadeh tokuşturmuştu genç delikanlıyla.

Mehmet'in elindeki şişe yarılanmıştı. Hala aynı noktada olan gözleri kan çanağına dönmüştü.
Günleri,hatta yılları böyle bitirmişti Mehmet.Okuldan da ayrılmıştı üstelik.Daha sonra girdiği işlerden sarhoşluk yüzünden atılmıştı.Her işe girdiğinde içki içmeyeceğine söz vermiş ama bir türlü sözüne sadık kalmamıştı.Kim ona iş verirdi ki artık.Son girdiği işyerinde,karısıyla,güzeller güzeli Neminle tanışmıştı.Kesin bir kararla içkiyi de bırakmıştı.Aşk sen nerelere kadirsin diye geçirdi içinden Mehmet.Çok geçmemiş evlenmişlerdi Neminle.Önceleri çok iyi gidiyordu evlilikleri,birbirlerini büyük bir aşkla seviyorlardı üstelik.Nermin çok güzel aynı zamanda çalışkan temiz tertipli bir hanımdı.Derken çocukları olmuştu.Mehmet'le,Nermin'in sevinçleri bir kat daha artmıştı.
Ta ki, Mehmet eski sokak arkadaşlarına rastlayıncaya kadar.Birden her şey tersine dönmüştü tekrar.Mehmet'in hayatı allak bullak olmuş ve yine alkol hayatına girmişti.Kendini alamıyordu Mehmet çekemiyordu bu hayattan işten de çıkmıştı yine.Parası olmadığı zamanlar evden eşya satmaya başlamıştı.Nermin artık çekemez olmuştu bu durumu,kavgalar girmişti hayatlarına,Küçücük bebekleri bile artık neşelendirmiyordu onları ve bir gün Nermin bebeği de bırakarak kapıyı çekmiş ve gitmişti.Yoktu artık Nermin,sevdiği gitmişti terk etmişti Mehmet'i.Şimdi bu küçücük bebeyle ne yapabilirdi Mehmet.
Oturduğu koltukta sızmıştı genç adam. Sabaha kadar orda öylece uyudu kaldı.
Gözlerini açtığında güneş çoktan doğmuş bebek uyanmış, açlığından katılırcasına ağlıyordu.
Yorgundu ve her yanında ağrılar vardı. Aceleyle mutfağa gitti bebeğin mamasını hazırladı ve çabuklukla yedirdi. Daha sonra hazırlandı bebeği de kucağına alarak komşuya bıraktı.
Ani bir kararla tekrar eve döndü, doğruca mutfağa koştu evde alkolle ilgili ne varsa hepsini topladı ve çöpe attı.
Sokağa çıktığında hafiften mutlu bir gülümseme vardı yüzünde. Bu sefer kesin kararlıydı mücadele edecekti kendisiyle, Önce Nemini aramalıydı, gel artık ben düzeldim çocuğumuz seni bekliyor, demeli kapısına gidip diz çöküp yalvarmalıyım diye geçirdi içinden sonra gözlerindeki ışıltılarla elinde gazete iş ilanı veren adrese doğru hızlı adımlarla gözden kayboldu.