Gün güneşe hasretti bugün. Buğulanmış camlar gibiydi gökyüzü. Sisli puslu bir hava kuşatmıştı şehri. Ara sıra ağır ağır, ahmak ıslatan gibi düşüyordu yağmur damlaları, kaldırım taşlarına. Sokak hareketi kaybedeli epey oluyordu. Sukutun davetsiz misafirliği hala devam etmekteydi, yüreğimde. Karabasan gibi çöreklendi içime, efkarım. Tuhaf bir sıkıntı, adı konulamamış bir gerginlik, nedensiz, sebepsiz yere çırpınıyorum kendi içimde...

Öyle işte diye başlayacağım cümlelerin sonunu getiremeyecek kadar yarım kalmış hissediyorum kendimi. Ve bütün bu haleti ruhaniyetimin suçunu yüklüyorum, bugüne özgü boğucu havaya. Kasvet üstüne kasvet, sıkıntı üstüne sıkıntı sanki. Elimi eteğimi çekip her şeyden, yanlızlığı buyur edip yüreğime, kendimi kapatıyorum huzur bulacağımı zannettiğim odaya. Aslında bir nevi inziva sanki. Bazen kendimi her şeyden soyutlamak istiyorum, bazense insanları soyutluyorum hayatımdan. Kendi mabedimi kuruyorum kendi içimde. Çelişkilerimi, endişelerimi yeniden tartıyorum, yeniden gözden geçiriyorum hüsranlarımı. Hayatıma özgü her filmi yenidenbaşa alıyorum. Sanki böyle zamanlarda, hani neşeli olduğumuz zamandaki umuda tutuklu kalmak anlamında ettiğimiz her bir laf, hiç işlemiyor kendimize. Bir hayrı dokunmuyor sanki bize. Bir kulağımızdan girip ötekinden çıkıyor yani. Her şey nasılda bomboş ve anlamsız oluyor böyle zamanlarda..!

Bugüne özgü, yüreğime oturan bu denli sıkıntıları anlatarak sizi sıkmak değil amacım. Sadece içimi boşaltmak, derdimi dökmek ve rahatlamak. Çünkü bu hayatda bir elin parmaklarından bile az yegane tek tük dostlarımdan başka tek rahatladığı ve huzur bulduğum yer, bir defterin yaprakları arasına, kalemimle damlata bildiğim yüreğimin şekil bulmuş hali sayfalarda. Ne zaman üzülsem ne zaman canımı yaksa insanlar ve ne zaman haykıramasam insanların yüzüne gerçekleri, o an kendimi kapattığım tek mabet, sayfalar. Hep hüzün mü..? Elbetde ki değil. Hüznüde mutluluğuda çiseden nem kapar gibi kapmayı biliriz. Ve her halukarda huzur bulduğumuz yerdeyiz. Bu hayatda insanlarıda kendimizide yıpratmayalım diye çırpınırız sadece. Ne denli başarırız bunu o da bir sorun zaten. Peki ya siz..? Fırtınaya tutulduğunuz da, sığındığınız bir liman bir, koy yok mu..? Bazen bir dost, bazen tek bir cümle, bazense tek bir tebessüm, sıkıntılı zamanlarınızın tesellisi değil midir..? Yok mudur hayatınız da bunaldığınız anlar..? Her şeyden uzaklaşıp ve hatta kendinizden bile kaçmak istediğiniz zamanlar. Elbette ki vardır. Çünkü hepimiz insanız, hepimizin yenilgileri, kızgınlıkları, öfkesi, sevinci, neşesi, kendinde gizli kalmış gözyaşları, mutlaka vardır. Ondardır ki bu bunalımlı haleti ruhaniyetimi, elbetteki anlarsınız. Ve içimizi karartın diye yargılamazsınız umarım..!

Öyle işte, hayatımızdaki anlık hisler, hayatımızın bam telini oluşturuyor neredeyse. Ondardır ki her şeyi zamana bırakmak gerekir. Çünkü hepimiz biliriz ki zamanla gelir geçer her sıkıntı, her dert ve her şey unutulur. Dilerim ki hayatınız boyunca her daim, unutamayacağınız mutluluklar yaşarsınız..!


beren2005
03 Haziran 2009