Astım, kamusal alan alerjisi, reflü, klima ateşi, janjanlı paket hiperaktivitesi, İstanbul bronşiti ve diğerleri... Büyük şehirlerde yaşayanlarda daha fazla görülen bu sorunlar, ‘Modern Zaman Hastalıkları’ adlı kitapta mercek altına alınıyor.

252372 - Modern Yaşam hasta ediyor!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta’ya göre, şehirli olmanın da bir bedeli var ve günümüzde pek çok hastalık, modern yaşamın faturası olarak karşımıza çıkıyor. Prof. Küçükusta, ‘Modern Zaman Hastalıkları’ adlı kitapta metropol hastalıklarını masaya yatırıyor ve korunma reçeteleri veriyor.

Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta ‘Modern Zaman Hastalıkları’nda çağdaş yaşamla birlikte değişen alışkanlıklara ve kent yaşamının ortaya çıkardığı sağlık sorunlarına dikkat çekiyor ve bu sorunları, ‘modern yaşamın getirdiği yeni hastalıklar’ olarak tanımlıyor.

Prof. Küçükusta’nın ön plana çıkardığı hastalıkların başında ise astım ve alerjiler geliyor. Küçükusta, modern yaşam alışkanlıklarının eskiden beri var olan bu hastalıkları tetiklediğini ve özellikle batı stili yaşam tarzının bu sorunların görülme sıklığını artırdığını vurguluyor.

Reflü, hasta bina sendromu, janjanlı paket hiperaktivitesi, lejyoner hastalığı, klima ateşi, cep telefonu alerjisi ve İstanbul bronşiti kitapta yer alan diğer metropol hastalıkları arasında. Prof. Küçükusta, ciddi sonuçlar doğurabilecek bu sorunların çok fazla dikkate alınmadığını ifade ederek kentli olmanın faturasını en aza indirme konusunda da tavsiyelerde bulunuyor.

‘Büyük şehir adamı hasta eder’ diyen Prof. Küçükusta’nın metropolde hastalanmadan yaşamanın yollarını anlattığı, ‘Modern Zaman Hastalıkları’ Hayykitap’tan çıktı.