David Barsamian, Edward Said ile söyleştiği “Kültür ve Direniş” adlı kitabında İsrail-Filistin sorununu baz alarak, popüler direnişi ve kültürlerin yozlaşmışlığını eleştiriyor.

Kültür ve Direniş”te Said, Filistin’i savunuyor ve Batı Şeria ile Gazze bölgesindeki sorunlara çözüm önerileri veriyor. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ni, terörizmi ve medyayı eleştirmeden de geçmiyor. Said, ABD’nin tarafsız bir aracı olma fikrine katılmıyor, Amerika’nın İsrail taraflı olduğunu savunuyor. Terörizme değinildiginde yine ABD eleştiriliyor.
11 Eylül’den önce Usame Bin Ladin ve Hamas’ ı terörist olarak kabul etmeyen Amerika ile terörist gruplar arasındaki ilişki, kukla oynatıcılarına sırt çeviren kuklalar gibi gösteriliyor.
Said kültürün gücüne de değiniyor. Bir grup insan kültürlerine tutundukça; yani, dillerini, yemeklerini ve müziklerini kaybetmedikçe, siyasi kimliklerinin de güvende olacağını savunuyor. Filistin’in de kaybolup gitmemesi için kültürüne önem vermesi gerektiğini söylüyor.
Kitap boyunca İsrail’i, Amerika’yı ve medyayı eleştiren Said bir çözüm getirmiyor da değil. Filistinliler ve İsrailliler coğrafi olarak iç içe yaşadıklarından, tek devletli bir yaşantıyı öneriyor.

Terör profesörü...
Filistin kökenli Edward Said, yaşantısı boyunca ‘Filistin’in avukatı’ olarak tanındı. Özellikle yaşadığı Amerika’da, neredeyse kimse Filistin yanlısı değilken ve İsrail-Filistin sorununa at gözlükleriyle bakarken; o, kimseyi aldırmadan davasına devam etti.
Amerika’da ve dünyada Filistin’in hikayesini yılmadan anlatan biri oldu Edward Said. Yani Arapçada hikaye anlatıcısı anlamına gelen, tam bir ‘Hakavati’ oldu.
Bir yüzyıldır süren bu davanın avukatı olmak yanında bir sürü nefreti de getirdi. Said’e ‘terör profesörü’ dendi, ofisi yakıldı. “Oysa onların istediği, benim sesimi kesmem. Ama ölüp gidene kadar böyle bir şeyi boşuna bekleyecekler” diyor Said herkese karşın.
Ancak ölse de sesi hiç kesilmeden, çalışmalarıyla daha da yükselmeye devam ediyor.
Barsamian’ın kitabı İsrail-Filistin sorunu hakkında daha çok öğrenmek Filistin’in hikayesini dinlenmek isteyenlere...