Alfred Emily’ye, Emily de Alfred’e âşık olmasaydı Doris Lessing diye biri olmayacaktı. O olmayınca, bu usta işi roman yazılamayacaktı.

Babanınız annenize, anneniz de babanıza âşık olmasaydı, hayatları nasıl olurdu dersiniz? Üç aşağı, beş yukarı aynı hayatları mı sürdürür yoksa bambaşka serüvenlere mi yelken açarlardı? Evlenirler miydi mesela? Ya da, çocuk yaparlar mıydı? İşte, bu kadar sıradan, basit (aslında bal gibi alengirli) ve de dokunaklı bir sorudan yola çıkarak yazmış Doris Lessing vasiyet romanı diyebileceğimiz nefis romanı, “Alfred ile Emily”yi. Roman, gerçekten nefis.

Nobellik bir ebeveyn
Bu arada, “Alfred ile Emily”nin; “Türkü Söylüyor Otlar”, “Altın Defter”, “Beşinci Çocuk”, “Evlenmeyen Adamın Hikayesi” gibi unutulmaz kitapların yazarının 2007’de, 88 yaşındayken yazdığı, bundan sonrası olmayacak dediği son romanı olduğu notunu da düşelim hemen. Sonra da kitaba dönelim.
Roman, iki ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde Lessing bizi 1902 yılına götürüyor. Huzur ve bolluk vaat eden bir Ağustos günüdür. Essex ve Suffolk Bankaları’nın yıllık kutlaması yapılıyordur. Uzun piknik masasının üzeri akla gelebilecek her türlü yiyecekle doludur. Alfred’le Emily ilk orada birbirlerini görürler.
Alfred, çiti zarif bir şekilde atlayan kıza hayranlıkla bakar, ama o kadar. Üç yıl sonra, yani 1905’te bir kez daha karşılaşırlar. Gene aynı yerde. İki yıl sonra bir kez daha. Ama bu kez, Emily’nin yakın arkadaşının verdiği baloda. Şu, bu derken, Alfred ve Emily, birbirine âşık olmuyor ve başkalarıyla evleniyorlar. Daha da önemlisi, gerçek hayatta Alfred’le Emily’nin hayatını paramparça eden 1. Dünya Savaşı da patlak vermiyor.
“Alfred ile Emily; İki Yaşam” başlıklı ikinci bölümde ise, Lessing, o her zamanki sarsıcı ve etkileyici üslubuyla kurguyu bırakıyor; aslında yeniden kurguluyor demek daha doğru, gerçeği 70-80 yıl sonra bir kere daha karıyor.
Bunu öyle bir ustalıkla yapıyor ki, büyük bir hayranlıkla, ‘bütün her şey, ama bütün her şey.. ‘ diyorsunuz, bu roman yazılabilsin diye olmuş. Doris’in kendisi bile. İşte, bu noktada, ruhta açılan yarayı olanca derinliğiyle hissetseniz de, kayıtsız bir bencillikle, iyi ki de böyle olmuş, diye ekliyorsunuz. İyi ki de..