ewvi236iosmfpu4jkmy2 - Elif ŞAFAK Aşk 'ı Anlattı

Mevlana ve Şems'i anlatan "Aşk" romanının yazarı Elif Şafak,16 yıllık bir tasavvuf aşığı...

"Mevlana'yı ben anladım, ben aktardım" diyebilmesinin mümkün olmadığını anlatan Şafak, hem Mevlana hem de Şems'in kendisi için çok kıymetli olduğunu, onları anlayabildiği kadar aktarmaya çalıştığını, zaten kimsenin Mevlana ve Şems'i tam olarak anlayamayacağını, kendisinin bir edebiyatçının, bir romancının gözünden anlatmaya çalıştığını vurguladı.

"Ben Aşk'ı yazarken bir hayal kurdum ve onu anlattım" diyen Şafak, şöyle konuştu:

"Tasavvufla bağım 16 yılı buluyor. Tasavvufla tanıştıktan sonra yoğun olarak okumaya başladım, bir şey beni çok çekti. Bir manyetik çağrı duyar gibi hissediyorsunuz. Bir aşamadan sonra bu akıldan kalbe iniyor. Zamanla çok daha başka bir hal aldı. Aşk'ı daha önce yazabilir miydim, belki de yazamazdım. Aşk'ı yazmadan önce araştırma yaptım, ancak bu araştırmaların da bir arka planı var."

Elif Şafak, Aşk romanıyla ilgili çok olumlu tepkiler aldığını belirterek, "Örneğin Şems ile ilgili 'Şems'i biz böyle bilmiyorduk, hiç bilmiyormuşuz' diyen çok... Şems gölgede kalmış gibi... Aslında Mevlana ile Şems birbirlerini tamamlıyor, adeta et ve tırnak gibiler. Ateş ve su kadar da birbirlerinden farklılar"

"Bu kadarını beklemiyordum"

"Aşk'ı yazarken, yazma aşamasında bu kadar büyük bir başarıya imza atacağını tahmin ediyor muydunuz?" şeklindeki bir soruya Şafak, "Tabi, her yazar esrinin başarılı olmasını ister, benim de gönlümden geçti. Aşk romanımla ilgili bu kadar büyük bir başarıyı tabi ki ben de beklemiyordum. Çünkü çok büyük ilgi gördü, aylarca en çok satan kitap olarak kaldı"dedi.