kapak 135 nedret - Nedret Ebcim Fenerbahçe'nin Yüz Yılı - Kara Deryalarda Bir Fenersin
Nedret Ebcim
Fenerbahçe'nin Yüz Yılı - Kara Deryalarda Bir Fenersin
Fenerbahçe’yi sadece bir spor kulübü olarak göremeyiz. Fenerbahçe kuruluşundan itibaren zorlu mücadeleler içerisinde (bu bölümleri kitap içerisinde okuyacaksınız) sadece spor yapmayıp, vatan için, bayrak için, yurttaşları için çeşitli cephelerde savaşmış, özellikle Milli Mücadele dönemlerinde halkın örnek aldığı ve çok sevdiği bir kulüp olmuştur. Fenerbahçe’nin milyonlarca seveni varsa işte bu sebeplerden dolayıdır. Sadece spor yaparak Fenerbahçe sevgisi oluşmamıştır.
Fenerbahçe Spor Kulübü Cumhuriyet kurulduktan sonra da günümüze kadar gelen tarihsel sürecinde birçok evrelerden geçerek mücadelesini sürdürmektedir. Sarı Lacivertliler lig maçlarında, çeşitli kupa maçlarında başarılı sonuçlar almış ve Türkiye’nin bir numaralı kulübü olma onuruna erişmiştir. Kitabımızın içerisinde 1904’te başlayan “İstanbul Lig Şampiyonluğu”, “Milli Küme”, “Türkiye Amatör Futbol Birinciliği”, “Türkiye Deplasmanlı Birinci Lig Maçları”, “Türkiye Kupası”, çeşitli resmi kupalar ve Avrupa Kupası maçları kitabımızın amacına uygun olarak Fenerbahçe’yi ön planda tutarak bir yerde de Türkiye futbol tarihi biçiminde hazırlanmıştır. Fenerbahçe’nin dahil olduğu veya dahil olmadığı resmi bütün organizasyonlar özet de olsa okuyucuya aktarılmaya çalışılmıştır.
Sarı Lacivertli takımın 100 önemli futbolcusu, bütün başkanları ve iz bırakan önemli antrenörleri ve yabancı futbolcuları hakkında ayrıntılı bilgiyi kitabımızda bulabileceksiniz. Fenerbahçe’nin 100 önemli maçı da ilk kez elinizdeki kitapta anlatılmıştır. Bugüne kadar hiç yayımlanmamış ya da müzelerin ve kütüphanelerin tozlu raflarında unutulmuş pek çok önemli fotoğraf da uzun araştırmalarımız sonucunda gün ışığına çıkarılmıştır. Kullanılan 1000’i aşkın görsel malzemeyle elinizdeki kitap en kapsamlı Fenerbahçe tarihi kitaplarından biri olmuştur.
Fenerbahçe-Atatürk ilişkisi ve Milli Mücadele’de Sarı-Lacivertlilerin oynadığı önemli rol kitabımızın belki de en önemli bölümüdür. Fenerbahçe’nin taraftarı tarafından en çok gurur duyulan bu yönünü de bugüne kadar hiçbir kitaba konulmamış bilgiler ve fotoğraflarla zenginleştirerek Türk spor tarihinin hizmetine sunuyoruz.
İçindekiler:
Mazinde Bir Tarih Yatar
Fenerbahçe’den Önce Futbol / Fenerbahçe’nin Kuruluşu / Fenerbahçeliler İçin Her Zaman Önce Vatan / Şükrü Saracoğlu Stadı’nın Tarihi
Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Fenerbahçe
Milli Mücadele’de Fenerbahçe / Mustafa Kemal Atatürk ve Fenerbahçe
Bir Kulübün Çok Daha Ötesi: Fenerbahçe
Siyaset İçinde Fenerbahçe / Fenerbahçe İçinde Siyaset (Gruplar) / Edebiyat ve Fenerbahçe
100 Yılın Bilançosu
100 Ünlü Futbolcu / 100 Unutulmaz Maç / İlklerin ve Rekorların Takımı Fenerbahçe / Yüzyılın Başkanları / Fenerbahçe’de Görev Yapmış Antrenörler / Fenerbahçe’de Oynayan Yabancı Futbolcular / Fenerbahçe-Galatasaray Rekabeti / Fenerbahçe-Beşiktaş Rekabeti / Fenerbahçe-Trabzonspor Rekabeti / Avrupa Kupalarında Fenerbahçe
Sezon Sezon Fenerbahçe
Birinci Lig Öncesi (1904-1959) / Birinci Lig Dönemi (1959-2007)
380 sayfa, 75 YTL (Kuşe kağıda baskı) - 50 YTL (1. hamur kağıda baskı)