ace8b594ad4f1344343 - 'Türk dili giderek yozlaşıyor'
Ünlü şair-yazar Yavuz Bülent Bakiler Türk dilinin giderek yozlaştığını söyledi.

Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD)'nin desteği ile Bursa İrfan Eğitimciler Derneği'nce Yıldırım Kültür Merkezinde düzenlenen 'Sevgi Dili Türkçe ve Türk Dünyası' konulu konferansa katılan Bakiler dilin bir milletin hayatında en önemli bağlayıcı konulardan biri olduğunu dile getirdi. Ünlü şair "Dil bir milletin çimentosu gibidir. Dili bozulmuş milletler dağılmaya mahkûmdur. Nasıl ki bir duvarı çimento ayakta tutuyorsa milleti de dil ayakta tutmaktadır." dedi.

Dil ve dini inançlarında büyük sarsıntılar meydana gelen milletlerin darmadağın olacağının altını çizen Bakiler "Anadolu topraklarında hür ve müstakil yaşamak istiyorsak kendi kültür değerlerimize yani dilimize ve dini inançlarımıza tarih şuurumuz örf ve adedimize güzel sanatlarımıza sahip çıkmak mecburiyetindeyiz." şeklinde konuştu.

Kültürü Türk Milleti'nin temeli olarak kabul edip en hassas şekilde sahip çıkılması gerektiğine vurgu yapan Bakiler şöyle konuştu: "38 devlet kurmuşuz. 32 beyliğimiz 17 hanlığımız var bizim. Azerbaycan ve Türkistan'da 10 cumhuriyetimiz 16 imparatorluğumuz var. 4 tanede atabeyliğimiz var. Yani engin kültürümüzle dünyada 117 devlet kuran bir milletiz. Bu nedenle dünya milletleri arasında bizim dostlarımız çok az düşmanlarımız ise çok fazladır. Çünkü biz asırlarca İslam'ın ve Türk'ün bayrağını hem Türkistan'da hem Anadolu coğrafyasında hem de Balkanlar'da dalgalandırdık."

Doğu ve batı dünyasının Türkleri Anadolu'da barındırmak istemediğine dikkat çeken Yavuz Bülent Bakiler sağlam kültür temellerine sahip olan Osmanlı Devleti'nin 624 yıldan fazla ömür sürdüğünü hatırlattı.

Bakiler "Osmanlı Devleti 624 yıllık ömrünün 322 yılını dünya liderliğinde geçirmiştir. Bu hiç bir millete nasip olmayan bir şereftir. Bu nedenle bu gün Osmanlı'ya laf söylemek aleyhine konuşmak gaflet ve hıyanetten öte bir durumdur." diye konuştu.

Avrupa ülkelerinde çocukların lider özelliğinde yetiştirildiğine işaret eden Bakiler "Avrupa ülkelerinde çocuklar lider seviyesinde yetiştiriliyor. Bizim milli eğitimimiz ise çocuklarımızı güdük bırakacak bir eğitim politikası izliyor. Biz milli eğitim sistemimizi değiştirmediğimiz sürece düzelemeyiz. Türkiye'de okul kitapları 6-7 bin kelime ile konuşup yazarken Avrupa'da 71 bin kelime ile öğrenciler konuşup yazıyor. Bizler sokak dili ile konuşmaktayız. Çağdaş milletler seviyesine ulaşmamız ancak dilimizi koruyup geliştirmekle olacaktır." şeklinde konuştu.

Büyük bir ilginin yaşandığı konferans sonunda Yavuz Bülent Bakiler'e bir plaket takdim edildi.