45937 - Bir Kediyi Düşünmek / Necati Tosuner - Öykü

Size aşağıda - virgülüne dokunmadan - sunduğum öykü, Milliyet Gazetesi'nde, 2 Ekim 1966 Pazar günü yayımlanmış*tı. Ama 1969 yılında, "Çıkmazda'' adlı ikinci kitabımda ona yer vermemiştim. Şimdi, Necati Tosuner kısa pantolonlu öy*külerine geri mi dönüyor diye hiç kaygılanmayın. Çünkü, söy*lemek istediğim çok daha başka...

Gençliklerinde, kedileri hep tekmelemiş arkadaşlarımın artık birer - ya da birkaç - kedisi var. Yok canım, evlerde fare mi kal*dı!.. Evet evet... Bu bana niçin mi dert oluyor?.. Kimsenin, "Necati, senin 'pati'lerin ne durumda?.." dediği yok!.. Biliyo*rum, "kedi düşmanı" taktılar adımı. Ne yapayım?.. Arkadaşsız mı kalayım?.. Ben de ses çıkarmıyorum.


KEDİYİ kamyon çiğnedi.
Bir insan ayağı basmışsa gaz pedalına, kamyondur, hızlı gider. Bir fren sesi... Kedi çiğnendi. Gık bile demedi inanır mısınız? Hiç ses etmedi. Belki de biz insan*lar duymadık. Kamyon durmadı, gitti. Ne ki, bir kedi çiğnendi.
Koşuşmalar oldu. Bir çocuk, arkadaşına "Hey! Bak bir kedi çiğnendi!" diye bağırdı. Kahvede, fren gürültüsüne duralayan adam "Kediymiş..." dedi, "se-yek" kapısını aldı.
Nedenini bilmediğim bir dürtüyle koştum. İyi kötü herkes bilir bir kedi ölü*sünü... Tüyleri, bıyıkları diken dikenlikten bir yumuşamaya yüztutmuş. Kuyruğuyla belinin arka yarısından geçmiş kamyon tekeri. Gözleri açık mıydı? Neden*dir bilmem gözleri aklımda değil. Sanki korkmuşumdur gözlerine bakmaktan. Korkmuş da kaçırmışımdır gözlerimi gözlerinden sanki. On bacağının birinde bir büzülüş... Bir bocalayış, bir rahatlayış gizlidir orada. Bu bacak sanki eskiden sakat*tır. Sakattır da ölüme yaklaşıldığı anda böyle büzülmüş, kalmıştır. Bir eziklik içimde. Mahallenin eski topalıdır sanki. Bir şey akmış ağzından.'.-. Sanki kan de*ğildir de bu, bütün açığa vurulmadık umutları, tutkuları, hınçlarıyla yaşama se*vincidir.
Karşı pencerede soluk soluğa bir yaşlı kadın "Vah... Vah..." demiştir. Kedi için üzülmüş başka bir ses duymadım.
Bir genç adam eğilir, bakar. Sanki kovboy filmlerindeki kasaba doktorudur, "Ölmüş." der. Ama insanlar sanırım onun niye öldüğünü hiç düşünmediler. Çocuklar - kedi de olsa — bir ölü gördüklerine sevinir, birbirlerini dürter. Biri cansız kuyruğundan çeker haylazca onu. Bir adam "Höt, ulan!" der, çocuk çekilir. Kasa*bın çırağı kuyruğundan tutar kediyi, mahallelinin çöplerini döktüğü boş arsaya götürür, atar.

Bir kuru leke kalmıştır yerde, insanlar ne oracıkta neler gizli olduğunu görür*ler, ne de tanırlar mahallenin eski topalını. Ve düşünmezler "Kedi niye öldü?" di*ye. Çocuklar koşuşur, insanlar dağılır. Yaşlı kadın içeri çekilir. Kahvede tavlanın başındaki adam "Dur ulan..." diye çıkışır arkadaşına, "Namusunla oyna şu Penci-dü'yü..."

Topalı kaç yıldır bilirim. Bizlerin o arsada çöpler arasında sigara kutusu top*ladığımız yıllarda, o da orada dolaşır bir yavruydu. Gözü hiç yukarılarda olmadı. Bir gün bile kasabın kapısı önünde bekleyip, onun gözlerine bakarak kuyruk oy*natmadı.
Bizden de az çekmemiştir hani... On bacağının biri aksardı iyice. Kediler de doğuştan topal oluyor mu bilmem. Belki arkadaşlardan birin işidir. Kolayca kaça*mazdı, koşar yakalardık. Bu yüzden iyi tanırdık onu. Dişi olduğunu bile bilirdik. Mıncıkladığımız, top gibi birbirimize attığımız bile olurdu. Can acısıyla bir debe*lenir, tırnaklarıyla kendini tutanlardan kurtulur, kaçardı.
Sonra birdenbire kayboldu ortalıktan. Yıllar var gözükmedi. Derler ki, "Kedi yaşadığı yeri terketmez." Doğru sayılır yine de. İşte mahallesinde öldü topal.
Niye gitti buralardan, niye döndü? Bana öyle gelir ki, bir yakışıklı erkek kedi*ye tutuldu bizimki. Bir Mart ayı coşkunluğunu yaşamak için günlerce dolaştı onun peşinde. Ve yıkılmamış umutları ne güzeldi kimbilir? Ve kimbilir Mart'ın hangi bir soğuk gecesinde aradığı rastlantıyı buldu. Erkek bu... Bir koklamış, ya*lanmıştır. Yalanmıştır da bizim topal "Miyaav" demiştir. Mutluluk burada biter işte. Erkek kedi, topal bacağını görmüştür de onun, sakat dercesine bir "Mav" de*miştir. Demiştir de nasıl çekip gitmiştir...
Bu yıkılışı yıllarca unutamasa gerek. Ve hiç yaşıyamamak bir Mart ayı mutlu*luğunu... Yaşamayı bir yana bırakmak ve bütün kedilerden uzaklara kaçmak.
Günler geçmez, yıllar geçer. Topal yaşlanmıştır. Belki öleceğini sezdi de dön*dü buralara. Belki de usandı o eksik yaşamasından, ölmek istedi. Ve ölmek için geldi doğduğu yere. Geldi mahalleyi bir dolaştı. Eski dostlardan bir ses "pisi pisi" deseydi, belki yaşama isteği yeniden canlanırdı içinde. Oysa kimse tanımadı. Bel*ki bacaklarımıza sürtündü, tekmeledik. Artık çocuklar da oynamaz olmuştu çöp*lükte. Herşeyden bir bıkkınlık bütün bütün doldu içine. Koştu, kamyonun altına attı kendini. Attı da pişman oldu belki. Yaşamak kolay bırakılır değildi ne de ol*sa. Kaçmağa çalıştı, üzerinden bir büyük ağırlığın geçtiğini duydu. Hiç ses etme*di inanır mısınız? Hiç ses etmedi. Belki de biz insanlar duymadık sesini. Bacağı büzüldü, diken diken oldu tüyleri, bıyıkları. Ve bir şey aktı ağzından.
Topal şimdi doğduğu çöplükte.
İnsanlar :
"Yahu nedir bu şoförler?.." diyeceklerdir, "Bugün bir kedi, yarın bir çocuk,
sonra belki sen, belki ben..."

Bense anlatmak isterdim onlara kim olduğunu, buralardan niye gittiğini, niye döndüğünü. Öylesine korktum ki, bana güleceklerinden, hiçbir şey diyemedim.

Topal, bir Mart ayı coşkunluğunu tadamadan ölmüştü. İnsanlar "Kedi niye öldü?" diye hiç düşünmediler, düşünmeyecekler de.


NECATİ TOSUNER