Lise öğrencisi Aslı Eke, raflardaki yerini bugün alan Kösem Sultan romanını 14 yaşında kaleme aldı. Kitabı kendisinin yazdığına kimseyi inandıramayan Eke, romanını ancak iki yıl sonra yayımlatabilmiş

Aslı Eke henüz 16 yaşında. İzmir Işıkkent Lisesi son sınıf öğrencisi. Mimar bir anne ile bankacı bir babanın kızı. Onu, bu sayfanın konuğu yapan ise 14 yaşında yazdığı romanı Kösem Sultan. Agora Kitaplığı'nca yayımlanan ve raflardaki yerini bugün alan roman, kurgusu, tarih bilgisi, detayları ve pek tabii ki yazarının yaşı nedeniyle adından hayli söz ettireceğe benziyor. Tinos köyünde başlayan ve Topkapı Sarayı'nda devam eden romanıyla ilgili Aslı Eke'yle Topkapı Sarayı'nda buluştuk...

- Tarih merakı nasıl başladı?
Tarihe ilgim Safiye Sultan romanıyla başladı. Daha sonra haremle ilgili romanları okumaya başladım.

- Kösem Sultan nereden ilham verdi size?
Haremdeki güç dengeleri çok ilgimi çekmişti, özellikle de Osmanlı'da kadınların durumu. Hürrem Sultan, Safiye Sultan gibi pek çok kadın hakkında birçok çalışma yapılmış. 'Niye Kösem Sultan yok?' diye düşündüm ve daha geniş bir kitleye hitap edecek bir Kösem Sultan romanı yazmaya karar verdim.

- Roman tarihsel gerçeklere uyuyor mu?
Evet tarihsel çizgide ilerliyor, ama kurgunun da öne çıktığı bölümler var. Romanda var olan karakterler, haremdeki kadınlar daha çok benim kurgum. Ama Kösem'le Ahmed'in ilişkisinde tabii ki Osmanlı tarihine bir bağlılık var. Tarihe saygı duyarak yazmam gerekiyordu.

- Kösem Sultan'ı hangi kaynaklardan araştırdınız?
Önce Reşat Ekrem Koçu'nun Kösem Sultan kitabını okudum. Harem'in Efendileri kaynak olarak kullandığım ikinci kitaptı. Osmanlı mutfağı ve müziğiyle ilgili araştırmalar yaptım. Romanda sırf tarih yok, dönem kültürüyle ilgili önemli detaylar da var. Ancak daha çok kadın-erkek ilişkilerini işlemek istediğim için, bağımsız davrandım.

- Kösem Sultan'ın hareme gelmesiyle sizin romanı yazdığınız yaşlar aynı. Özdeşlik kurdunuz mu?
Kösem Sultan'ı çok sevdim ve çok bağlandım. Özdeşlik de kurdum. Onun o yalnızlığıyla kendimi bağdaştırabiliyordum ve bu duygunun çok yardımı oldu. Benim çok büyük bir parçam var Kösem'in içinde.

- Romanı yazdığınızda 14 yaşındaymışsınız. Ne kadar sürdü?
Bir yaz döneminde yazdım. Her gün dört saat çalışıyordum, daha çok geceleri yazıyordum. O yazdan önce, okul boyunca araştırma yaptım. Yaz döneminde ise ilk önce öykü olarak başladım, ama sonra baktığımda 50 sayfaya ulaştığını gördüm.

- Neden yazdıktan iki yıl sonra yayımladınız?
Yazdıktan sonra birkaç yayınevine yolladım. Biriyle anlaşıyorduk ki, romanı biraz değiştirmemi istediler. Ben de küstüm ve romanı bir kenara bıraktım. Agora Kitaplığı'nın ise romanımı yayımlarken ciddi bir değişiklik yapımaması beni mutlu etti.

'AİLEME KİTABI OKUTMADIM'
- Kitap yazdığınızı arkadaşlarınız biliyor mu?
Biliyorlardı ama çok paylaşmamaya dikkat ediyordum. Çünkü son bir yıl içerisinde yayımlanmayacağından çok emindim. Şimdi herkes çok heyecanlı, arkadaşlarım okumak için sabırsızlanıyor.

- Anneniz ve babanız ne düşünüyor?
Onlara kitabı okutmadım. Annem dün başladı okumaya, ama ben anneme okutmaya cesaret edememiştim. Çünkü benim çok özel duygularım da vardı içinde. Benim iç dünyamı yansıtıyordu Kösem'in yaşadığı bazı durumlar. Annem de olsa, okuduklarını yargılamasından çekiniyordum.

- Yazmayı düşündüğünüz başka romanlar ve karakterler var mı?
Bu roman biter bitmez Abdülhak Hamit Tarhan'ın hayatını araştırmaya başlamıştım aslında. Ama ne kadar yakın tarih olursa yanlış yapma şansınız o kadar artıyor. Araştıracak zaman bulamayıp yarım bırakmak zorunda kaldım. Onun dışında birkaç projem daha var. Sultan Murat'tan sonraki dönemle devam etmek istiyorum.

- Popüler olmaya hazır mısınız?
Çok popüler olacağımı düşünmüyordum. Türkiye'de kitap okuyan insan sayısı çok azaldı. Yaşıtlarım kitap okumazken, benim kitap yazmamı 'manyakça' buldular, 'Kime yazdırdın?' diye dalga geçtiler. Hatta ilk yolladığım yayınevi, kimliğimin fotokopisini bile istemişti! Çünkü kimse bana ve bu satırları benim yazdığıma inanmıyordu.

- Dünya ve Türkiye edebiyatında kült yazarlarınız var mı?
Nietzsche, Balzac, Tolstoy, Dostoyeski, Oscar Wilde, Camus ve Edgar Allen Poe okumaya bayılıyorum. Türk yazarlardan ise Aziz Nesin'i, Cahit Sıtkı Tarancı'nın karanlık yönünü, ayrıca Ayn Rand'ın felsefesini kendime çok yakın buluyorum.