Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın “99 Sayfada” dizisinden yeni kitap: “99 Sayfada Panik Atak”. Kitapta, psikiyatrinin önemli ismi Prof. Dr. Özcan Köknel, panik atak konusundaki bilgilerini okurla paylaşıyor.

258555 - 99 sayfada Panik Atak

Söyleşi biçiminde yazılan kitabı, 20 yıldır basın organlarında görev yapan ve sağlık alanında önemli haberlere imza atan gazeteci Füsun Saka kaleme almış.

“99 Sayfada Panik Atak”, hastalıkla ilgili bilinmesi gerekenlere ışık tutuyor, hastalıkla ilgili ilk elden bilgi sağlarken tedavi için nasıl bir yola başvurulması gerektiğini anlatıyor.

Kitap, panik atak konusunda aşağıdaki sorular dahil birçok soruya cevap veriyor:

1. Panik atak nedir?
2. Panik atak genetik midir?
3. Panik atak nasıl tedavi edilir?
4. Panik atak tedavi edilmezse ne olur?
5. Panik nöbeti ortaya çıkaran korkular nelerdir?

Kitabın hazırlanışına ilişkin olarak Füsun Saka’nın yazdığı önsöz:
Dünya sağlık örgütünün yaptığı son çalışmaya göre, dünya nüfusunun yüzde 40’ının ruh sağlığı yerinde. Sağlığı bozuk olup tedavi olanların oranı yüzde 18-21 arasında seyrediyor. Geriye kalanlarınsa ruh sağlığı yerinde değil. Bu tablonun sonucunda bilgi dağarcığımıza her gün yeni bir psikiyatrik hastalık tanımı yerleşiyor. Panik bozukluk da bunlardan biri…

Panik Bozukluk ya da halkın tabiriyle Panik Atak dünyamıza girdiğinden bu yana, o kadar da çok zaman geçmedi. Hatta bu hastalığın ünlüleri bile var artık. Yani öyle kötülenecek türden değil gibi.

Ruhsal bir hastalık mı? Sorusunun cevabı da “Hayır”. Peki ama nedir bu panik atak? Ya da panik bozukluk? Dünyamızı çoğunlukla cehenneme çeviren, bir daha gelecek mi, korkusunu insanın yüreğine yerleştiren bir kabus mu? Aslında kelimenin tam anlamıyla korkudan korkmak diye özetlenebilir kısaca. Çok popüler, çok korkunç, hakkında giderek daha fazla şey öğreniyoruz ve doğal olarak panik atak, tüm dünyada giderek artan bir şekilde dikkatleri üzerinde topluyor.

Belki psikiyatri dünyasında bu kadar önemsenen başka hastalıklar da var. Ama neler olup bitiyor da panik bozukluk bu kadar ön plana geçebiliyor. Prof. Dr. Psikiyatr Özcan Köknel’e göre; artık dünyada bu hastalık giderek yaygınlaşıyor ama teşhisi de bir o kadar kolaylaştı. Ve yaşam koşulları da bu hastalığın artmasını beraberinde getiriyor.