İspanya Kültür Bakanı ile dün 29. İstanbul Kitap Fuarı'nı açan Ertuğrul Günay, İstanbul, Ankara ve Diyarbakır'da, sadece edebiyata yönelmiş kütüphaneler açılacağını müjdeledi
İstanbul Kitap Fuarı dün 29. kez kapılarını açtı. 29 yıl önce Yayıncılar Birliği'nin öncülüğünde Taksim'de küçük bir salonda başlayan fuar, bugün TÜYAP Beylükdüzü Fuar Merkezi'nde, devasa boyutlarda devam ediyor. Bu yılki fuara 37'si yurt dışından 550 civarında yayıncı katılıyor. Konser, sergi, konferans gibi 300'den fazla etkinlik yapılıyor. Yerli ve yabancı, 1000'den fazla yazar için imza günü düzenleniyor. Kitap fuarı dün Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın ve Onur Konuğu İspanya'nın Kültür Bakanı Angeles Gonzales-Sinde Reig'in katılımıyla yapılan törenle açıldı. Her iki bakanın da birer konuşma yaptığı törende, ayrıca Deniz Kavukçuoğlu, Türk Yayıncılar Birliği Başkanı Çetin Tüzüner, Doğan Kuban ve Doğan Hızlan da konuşmacı olarak yer aldı.

ALAY KÖŞKÜ KULLANILACAK
Kavukçuoğlu konuşmasında fuarın Akdeniz kardeşliğinin simgesi olduğunu ve Akdeniz'in iki yakasını bir araya getirdiğini, söyleyerek konuk ülke İspanya'ya vurgu yaptı. Doğan Hızlan ise Türk edebiyatı ile İspanyol edebiyatı arasındaki benzer yanlara vurgu yaparak, her Türk okurunun kitaplığında Cervantes ve Unamuno gibi İspanyol yazarların mutlaka bulunduğunu, söyledi. Yayıncılar Birliği Başkanı Tüzüner de, yayınlama özgürlüğü ve korsan yayıncılıkla ilgili sorunları gündeme getirdi. Açılışta konuşan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, şiddeti önermemek kaydıyla her türlü düşüncenin özgürce yazılması, işlenmesi ve yayınlanmasını savunduklarını söyledi. Günay konuşmasında Türkiye'de ilk kez edebiyat kütüphaneleri açmayı planladıklarını söyledi. Şimdiye kadar klasik kütüphaneler olduğunu hatırlatan Günay, "Doğrudan doğruya edebiyata yönelmiş olan kütüphane yok. Pilot il olarak İstanbul'u düşünüyoruz. Yerini seçtik daha önce bakanlar çalışsın diye verilen Gülhane'deki Alay Köşkü'nü planladık. Ben daha önce kullanmadım ama bir edebiyat kütüphanesine çok yakışacağını düşünüyorum. Yazarlar evi ve edebiyat kütüphanesi yapmayı düşünüyoruz. İkincisini Ankara'da, üçüncüsünü ise Diyarbakır'da açacağız." dedi. Konuk Bakan Gonzalez ise İspanya'nın fuara katılmasının Türkiye ile İspanya'nın başlattığı 'Medeniyetler İttifakı' projesiyle ilişkili olduğunu söyledi ve iki ülke arasındaki derin tarihi ve kültürel bağlara işaret etti. 29. İstanbul Kitap Fuarı'nın bu yılki onur yazarı Prof. Doğan Kuban da açılışta, mimarlığın kendisini sonuçta yazar haline getirdiğini anlattı.

Bu sefer yağmur yok
Organizatörleri, yayıncıları ve ziyaretçileri ilk günün heyecanı sardı. Son bir kaç yıldır kitap fuarının açılışı karlı ya da yağmurlu günlere rastlıyordu. Bu yıl hava koşulları çok ağır değil, hatta bu mevsimde rastlanabilecek ideal bir durumda. Bunun da etkisiyle İstanbullular açılış saatine doğru salon ve koridorları doldurmaya başladı. Tatil günü olması dolayısıyla ailelerin ve öğrencilerin yoğunluğu göze çarpıyor. Hemen hemen her standın çevresinde hatırı sayılır bir kalabalıkla karşılaşmak mümkün.
Fuar ayrıca sosyal ve siyasi görüşlerini açıklamak isteyen kişi ve kuruluşlar için de bir fırsat. Greenpeace gibi organizasyonların gönüllüleri ziyaretçileri ikna ederek bağış toplamaya çalışıyor.
İşçi Partili bir grup ise açılış töreninden sonra Amerika'yı ve türban düzenlemesini protesto etti.

Balkan Ekspresi ile şairler geliyor
Fuar boyunca Julio Llamazares, Soledad Puertolas, Angeles Caso, Juan J. Armas Marcelo, Luis del Val, Fernando Sánchez Dragó, Luisgé Martín ve Rafael Chirbes gibi İspanyol yazarlar Türk okurlarıyla buluşacak.
Türk yayıncılarla, uluslararası yayıncıları buluşturmak için özel bir çaba harcanmış. Bu yılki fuara yedi telif ajansı, beş çevirmen, 12 yazar ve yayıncılık meslek kuruluşu yöneticisi katılıyor.
Balkan Şiir Treni'nin son durağı İstanbul olacak. İçerisinde Balkan ülkelerinden şair ve yazarların bulunduğu, Balkan ülkelerini baştan başa dolaşan Balkan Ekspresi İstanbul'a geliyor. Kitap Fuarı Balkan yazarlar buluşmasına ev sahipliği yapacak.
Uluslararası Yayıncılar Birliği (İPA) Yayınlama Özgürlüğü ödül töreni bu yıl 2 Kasım'da fuarda yapılacak. Bu yıl ödüle yayımladığı kitaplar nedeniyle hakkında hukuki bir süreç başlatılan Sel Yayıncılık'ın sahibi İrfan Sancı layık görüldü.

İlk roman ödülü
Farın açılış konseri ve dans gösterisi konuk ülke İspanya'dandı.
Dünün öne çıkan etkinliklerinin başında İspanyol yazarlar Soledad Puertolas ve Julio Llamazares'in, Türk yazar İnci Aral'la birlikte 'İspanyol ve Türk Yazarların Perspektifinden 21. Yüzyılı Yazmak' konulu söyleşisiydi.
Everest Yayınları'nca düzenlenen İlk Roman Ödülü Mıvvel adlı romanıyla Bedi Gümüşlü'ye verildi.
Bugün SABAH'ta yayımlanan Sizinkiler karikatür serisinin çizeri Salih Memecan 14.00'da, Pijama Ailesi'nin çizeri İbrahim Sarı ise yarın 12.00'de okurlarıyla 2. Salon'da buluşacak.

Sanat fuarında bin sanatçı
Kitap fuarının 20 yaşında bir de kardeşi var: İstanbul Sanat Fuarı. İstanbul Sanat Fuarı, kitap fuarının hemen çevresindeki salonlarda, onunla aynı tarihte, bugün, açıldı. 20. İstanbul Sanat Fuarı'na 108 sanat kurumu ve galeri ve 18 sanat inisiyatifi katılıyor. Fuar süresince 1000 sanatçı resim, heykel, seramik, video-art, yerleştirme ve performans sergileyecek. Fuarın sanatçı onur ödülü Aloş olarak da bilinen heykeltraş Ali Teoman Germaner'e verildi. Ödül töreninde yaptığı konuşmada Aloş: "Sanata başladığım yıllarda Türkiye aynı coğrafyada başka bir ülkeydi" dedi.