18 yıldır New York Times gazetesinin en çok satan kitaplar listesinden hiç inmeyen yazar kimdir? Hangi yazarın kitapları tüm dünyada 120 milyondan fazla satmıştır?

258692 - Bu Yazar Kim?

İlk savaş kurbanı denizaltı CSS Hunley’in enkazı dahil sayısız batık gemiyi ve kayıp uçağı kim bulmuştur? ‘Deniz Avcıları’ isimli ilk belgesel eseriyle New York Devlet Üniversitesi’nin Edebiyat Doktoru unvanını kim kazanmıştır? İşte tüm bu soruların yanıtı Clive Cussler’dır.

258694 - Bu Yazar Kim?

Tüm dünyada Amerikan macera roman yazarlarının büyük ustası olarak ün yapan Clive Cussler’ın Craig Dirgo ile birlikte kaleme aldığı ‘Kutsal Taş’ yine heyecanlı bir macera romanı.
Grönland’ın ücra bir köşesinde genç bir bilim adamı bir mağarada saklı Kutsal Taş adı ile bilinen 50.000 yıllık bir göktaşı bulur. Ve çok geçmeden taşın ölümcül radyoaktif güce sahip olduğunu fark eder.
İşin garip yanı birbirine rakip iki terörist örgüt de göktaşını ele geçirmeye çalışmaktadır.
Nükleer bir alet çalan aşırı dinci örgüt göktaşının gücüyle Batı’daki herhangi bir kenti yok etmeyi düşünmektedir.
Megoloman bir işadamı tarafından yönetilen diğer örgüt ise taşı ele geçirip tüm aşırı dincileri ortadan kaldırmak istemektedir.
CLIVE CUSSLER ÜZERİNE...
California’nın Alhambra Kasabası’nda büyüyen yazar iki yıl Pasadena City Koleji’ne devam ettikten sonra, Kore Savaşı’nda hava kuvvetlerine girmiş, Askeri Hava Nakliyat Servisi’nde uçuş teknisyeni ve uçak mühendisi olarak görev yapmıştır.
Ordudan terhis olduktan sonra, ülkenin en ünlü reklam ajanslarından birinde metin yazarı olarak hayata atılmış, birkaç yıl sonra da sanat yönetmenliğine yükselmiştir. Hollywood’da radyo ve televizyon reklam yazarlığı ve yapımcılığı yapmış Cannes Film Festivali de dahil olmak üzere uluslararası çeşitli ödüller kazanmıştır.
Cussler 1965 yılında roman yazmaya başlamış ve Dirk Pitt’in maceralarını konu alan ilk romanı 1973 yılında yayınlanmıştır.
1996 yılında yayınlanan ilk belgesel eseri ‘Deniz Avcıları’ Deniz Koleji Guvernörler Kurulu ve New York Devlet Üniversitesi tarafından doktora tezi olarak kabul edilmiştir. Yine aynı eserle Mayıs 1997’de Edebiyat Doktoru unvanıyla ödüllendirilmiştir. 1874 yılında kurulan kolej o tarihten bu yana bu ödülü ilk kez vermiştir.
Cussler’ın en çok satan on altıncı eseri ‘Atlantis Bulundu’ Aralık 1999’da G. P. Putnum & Sons tarafından yayınlanmış ve aylarca en çok satan kitaplar listesinde kalmıştır.
On yedinci eseri ‘Mavi Altın’ ve yirminci eseri ‘Valhalla Rising’ Ağustos 2001 yılında kitap piyasaya çıkmadan haftalarca önce Amazon’un en çok satan kitaplar listesinde 1 numaraya çıkmıştır.
Cussler’ın kitapları yüzden fazla ülkede kırk dile çevrilmiştir ve yüz yirmi milyondan fazla okuyucusu vardır. İlk günden beri eğitimciler en ateşli okuyucuları olmuştur.
Ekim 1998’de ‘Şok Dalgası’ ve ‘İnka Altını’ adlı romanları genç okuyuculara göre düzenlenmiştir. Cussler’ın sayısız hayranı araba koleksiyonunu içeren kitabının yayınlanmasını dört gözle beklemektedir.