Osmanlı dönemine ait 40 bini aşkın kadı sicilinden derlenen 15 ciltlik kitap "Osmanlı Mahkemeleri" adıyla yayınlandı.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının desteğiyle, Türkiye Diyanet Vakfı, İslam Araştırmaları Merkezi (İsam) tarafından organize edilen proje çerçevesinde yayınlanan eserin tanıtım toplantısı Dolmabahçe Sarayı'nda yapıldı.

Toplantıda konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kadı sicillerinin Osmanlı'dan günümüze ışık tutacak kaynak niteliğinde olduğunu belirterek, kadı sicillerinin Osmanlı İmparatorluğu'nun adaletini hukukunu, hoşgörüsünü aktardığını belirtti.

2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde yaklaşık 10 bin etkinlik gerçekleştirildiğini belirten Mutlu, bu tür projelerin gelecek kuşaklara aktarılacak ilmi çalışmalar olduğu için, konser ve tiyatro gibi etkinliklere nazaran daha önemli olduğunu ifade etti.

Sadece İstanbul kadı sicillerinin değil bütün Osmanlı coğrafyasındaki kadı sicillerinin Türkçe'ye kazındırılmasını gönülden istediğini aktaran Mutlu, ''Hiçbir ilmi çalışma karşılıksız kalmamalı. Biz Valilik olarak bu tür ilmi çalışmalara her zaman destek vermek istiyoruz. Bu çalışmayı gerçekleştirenleri gönülden tebrik ediyorum. Onların arkasında Osmanlı'nın ve İstanbullu'nun ruhunun destek olduğunu unutmamalarını istiyorum'' diye konuştu.

TOPLAM 40 CİLT
Osmanlı İmparatorluğu'nda 1500-1600 yıllarında İstanbul kadılıkları (mahkemeleri) tarafından her türlü hukuki sorunların kayıtlarının tutulduğu mahkeme defterleri, (kadı sicili) Latin alfabesine çevrilerek, ilk aşamada 15 cilt olarak yayınlandı.

Toplam 40 cilt olması planlan eserlerin ilk 15 cildi 8 bin 835 sayfadan oluşuyor. 2011 sonuna kadar ise geriye kalan 25 cilt yayınlanarak, Türkçeye kazandırılacak.