Sanat aşığı Prof. Dr. Zeki Kuşoğlu'nun bir ömürlük birikimini yansıttığı "Osmanlı Medeniyetinde 33 Kadim Sanat" adlı kitap, raflardaki yerini aldı.

Kitap, Tanzimatla birlikte yitirdiğimiz meziyetleri, geride bıraktıklarımızın paha biçilmezliğini ortaya koyuyor. Eser, sanat tarihiyle ilgilenen veya el yapımı orijinal ürünlere merakı olan okurlara, Osmanlı Medeniyetinin estetik ve zarafetini tarih, kültür ve sanat penceresinden sunuyor.

Kaynak Yayınları'ndan çıkan kitapta Kalemkarlıktan Sedefkarlıka, Telkariden Tombaka, Bazubendlerden Mezar Taşlarındaki Hüve'l-Baki'lere, Osmanlı Kartvizitleri'nden Padişah Tuğraları'na kadar birçok ilginç sanat dalı hakkında bilinmeyenlere yer veriliyor.

Türk İslam kültür havzasına ait, taşınabilir kültür varlıklarının biçim ve formları, ahşap, taş ve maden işçiliğinin geleneksel süsleme kompozisyonlarını oluşturan motifleri ve bu sanatların işlevselliğine dair orijinal ve detaylı bilgiler tek bir kitapta toplanıyor.

Sanat tarihçisi Prof. Dr. Kuşoğlu'nun meslek birikimlerini ustalıkla sergilediği 208 sayfalık eser, basım kalitesi, bilgi ve fotoğraf zenginliğiyle dikkati çekiyor. Kitap, ilgili dallarda değişik zamanlarda yazılmış makalelerin toplamından oluşuyor.

Avrupa'nın çeşitli müze ve kütüphanelerinde yaptığı incelemeler sonucu Türk–İslam ve doğu sanatlarına yeterince önem verilmediğini fark ederek bu alanda kalıcı eserler ortaya koymaya çalışan Prof. Dr. Kuşoğlu, ömrünü adadığı tutkusunu bu kitapla ölümsüz hale getiriyor.

Okurlarını şanslı kılacak bir bilgi yoğunluğu ve görsel kaliteye sahip eser, referans olma niteliğiyle de Türk el sanatları sözlüğü şeklinde de değerlendirilebilir.

Yapım teknikleri ve yapıma temel olan Türk Sanatı felsefesini de ortaya koyan çalışma, 33 farklı dalda ele alınan sanatların tarihi serüvenini, ustalarının isimleri ve çalışma şekillerini, bu sanatların günümüzdeki izlerini içeriyor.

Toprağından ve milletinden ayrı kalmış, unutulmuş sanat dalları ve eserler, bu kitapta yeniden gün yüzüne çıkıyor.