İçinde yirminci yüzyılın en önemli yazarlarından Franz Kafka'nın el yazması metin ve çizimlerinin bulunduğu kiralık kasalar dün Zürih'teki bir bankada açıldı. Çek yazarın ardında bıraktıklarını sadece bir Kafka uzmanı görebilecek ve tespitlerini kasaların açılması emrini veren İsrailli yargıca bildirecek.

SATMAK İSTİYORLAR
Kasaların içindeki belgelerin kime ait olduğu uzun süredir yasal mücadele konusu. İki İsrailli kızkardeş belgelerin kendilerine annelerinden kaldığını, annelerinin ise bunları Kafka'nın editörü Max Brod'dan aldığını söylüyorlar.
İki kız kardeş, ellerindeki bu belgeleri satmak istiyor, İsrail devleti ise bunların ülkenin kültürel mirasının parçası olduğu gerekçesiyle satışa karşı çıkıyor.

MİRAS KARMAŞASI
1924'te ölen Kafka, ölümünden sonra bütün roman ve belgelerinin yakılmasını istemiş ancak arkadaşı Brod romanları basmaya karar vermişti. Belgeler o dönem Brod'un sekreterliğini yapan, Hoffe kızkardeşlerin annesi Esther Hoffe'ye kalmıştı. Hoffe de ''Dava'' dahil bazı el yazmalarının bir bölümünü elinden çıkarmıştı. ''Dava''nın el yazmaları, 1988'de Londra'da Sotheby's'de açık artırmayla 1.98 milyon dolara satılmış ve Stutgart yakınlarında Marbach'taki Alman Modern Edebiyat Müzesi'ne aktarılmıştı.

HUKUK SAVAŞI
Belgelerin kendilerine ait olduğunu tescil ettirmek için Hoffe kardeşler, İsrail mahkemelerinde mücadele veriyor. Zürih'teki bir bankada bulunan dört kiralık kasanın açılması emri de bu yasal sürecin bir parçası.

Ancak BBC'nin görüştüğü Kafka uzmanı James Hawes, kasalardan yeni bir eser çıkmasının beklenmediğini, muhtemelen kişisel yazışmalarının çıkacağını söylüyor. Hawes'a göre, o zamanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nda yer alan Prag'da Almanca konuşan Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kafka'nın eserleri, soykırımda yok edilen Alman-Yahudi kültürünü temsil ediyor.