Son haftalarda farklı ülkelerde yayımlanan iki kitap aynı kaderi paylaşıyor. Önce Orhan Kemal’in Yüz Karası adlı romanı yazılışından 51 yıl sonra kitaplaştı. Ardından ABD’de David Foster Wallace’ın The Pale King romanı yazarının ölümünden üç yıl sonra okurla buluştu. Bu iki kitap, yazarlarının ölümünden sonra yayımlananlara sadece iki örnek...
Orhan Kemal’in geçen ay okurla buluşan Yüz Karası adlı romanı, yazarın ölümünden 51 yıl sonra ilk kez kitaplaşmıştı. Türkiye’deki edebiyat çevrelerinde, 1960 yılında Son Saat gazetesinde tefrika edilen romanın kitap halinde yayımlanması konuşulurken, Batı’da da yazarının ölümünden sonra ilk kez okur karşısına çıkan bir kitap gündemdeydi: David Foster Wallace imzalı The Pale King (Solgun Kral). 2008 yılında intihar eden Wallace’ın yarım kalan bu romanı, sadece ABD’de değil, yazarın henüz hiçbir önemli yapıtının yayımlanmadığı, çok az kişi tarafından okunduğu ülkemizde bile heyecanla karşılandı! Bu iki güncel örnekten yola çıkarak yazarlarının ölümünden sonra yayımlanan başlıca kitapları derledik.

Nabokov’un Laura’sı

Son yıllarda dünya edebiyatının en çok konuşulan kitaplarından biri The Original of Laura’ydı. Yazarı Vladimir Nabokov’un ölümünden 32 yıl sonra, 17 Kasım 2009’da yayımlanan roman, yazarın vasiyetine saygı tartışmalarını da beraberinde getirmişti. Nabokov’un ölmeden önce yarım kalan bu romanının yakılmasını istediği biliniyor. Ancak ailesi metnin çok önemli bir edebiyat yapıtı olabileceği düşüncesiyle bu vasiyete karşı geldi ve yazarın oğlu Dimitri Nabokov kitabı yayımladı. “2009 yılının edebiyat olayı” diye nitelenen bu gelişme akla elbette bir başka yazarı ve vasiyetini getiriyordu.

Kafka’nın uyulmayan vasiyeti

Franz Kafka ünlü edebî vasiyetinde arkadaşı ve yayıncısı Max Brod’dan, ölümünden sonra eserlerinin yakılmasını istemişti. Yazarın önce aile dostu, sonra da en yakın arkadaşı olan Brod, Kafka’nın 1924’teki ölümünün ardından, “çağının en büyük şairi” olduğuna inandığı arkadaşının vasiyetine uymadı. Önce 1925’te Dava, ardından birer yıl arayla Şato ve Amerika yayımlandı. Brod 1939’da Prag’dan ayrılırken bavulunda Kafka’ya ait notlar ve mektuplar da vardı. Bunların bir kısmı zamanla gün ışığına çıkmış olsa da hâlâ Kafka’nın yayımlanmamış metinlerinin varlığı biliniyor. Kafka’nın, aslında vasiyetinde ciddi olmadığı, yazdıklarını Max Brod’a emanet ederken bir gün mutlaka yayımlanacaklarını bildiği iddiası ise yıllardır tartışılmaya devam ediyor.

Tolstoy ve Hacı Murat

Max Brod, arkadaşı Kafka’nın “çağının en büyük şairi” olduğunu söylerken, onu Gothe ve Tolstoy’la kıyaslamıştı ama büyük olasılıkla Tolstoy’un da bir kitabının, ölümünden sonra basıldığını bilmiyordu. Ülkemizde çokça bilinen Hacı Murat adlı bu kısa roman, Şeyh Şamil döneminde yaşamış Kafkas lider Hacı Murat’ı anlatırken aslında iki kültürün çarpışmasına mercek tutuyordu.

Tolstoy’u “romancıların en büyüğü” olarak tanımlayan bir başka büyük romancı, Virginia Woolf’un son kitabı Between the Acts da yayımlanabilmek için yazarının ölümünü bekleyecekti. Woolf’un intiharından kısa bir süre sonra, 1941’de yayımlanan kitap dilimizde Tomris Uyar’ın çevirisiyle perde arası adıyla yayımlanmıştı. Şu cümleler Uyar’ın önsözünden: “Nedir Perde Arası? Seyirlik bir oyunu izleyen kapalı bir çevrede yaşayan taşralı seyircilerin perde arasında kendi acıklı/gülünç yaşamlarını sürdürmeleri mi? Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nın arasındaki süre mi? Yoksa birbirlerine nefret ve sevgi bağlarıyla kenetlenmiş Giles Oliver’ların bir ikindi boyu kendilerine tanıdıkları mola mı? Galiba üçü de.”

Kadın romancıların bir önceki zirvesi Jane Austen’ın ölmeden önce yazdığı son roman olan İkna da yazarın 1817’deki, 41 yaşındayken ölümünden bir yıl sonra yayımlanabildi. Austen’ın en gerçekçi karakterlerinden Anne Eliot’ın bir yüzbaşıyla yaşadığı aşkın hikâyesini anlatan İkna, kadın kahramanının duygusal çıkmazını dile getirmesiyle de bir dönüm noktası niteliğindeydi.

Twain’in Gizemli Yabancı’sı

İngiliz romanının kurucularından sayılan Austen’dan Amerikan edebiyatının kurucu babası Mark Twain’e geçelim. Twain’in de Gizemli Yabancı adlı eseri ölümünden sonra yayımlanmıştı. Bir yaratıcının varlığının sorgulandığı kitap, Twain’in “karanlık” dönemine ait sayılıyor. Ama usta yazarın asıl çarpıcı mirası, ölümünden 100 yıl sonra sansürsüz olarak basılmasını vasiyet ettiği otobiyografisi. Geçen yıl ABD’de ilk cildi yayımlanan otobiyografide Twain’in ince eleştirilerini ve mizahını bulmak mümkün. Yazarın ölümünden bir asır sonra anlaşılacağına dair kesin inancını satırlarda görmek ise şaşırtıcı.

Amerikan edebiyatının, Twa-in’den sonraki kuşağının kült ismi F. Scott Fitzgerald’ın ise The Love of the Last Tycoon adlı kitabı yazarın ölümünden sonra yayımlandı. Buna yarım kalmış bir roman demek daha doğru (meraklısı için: Kitap Zamanı, sayı 21, Ekim 2007) zira Fitzgerald romana ömrünün son yılında, Hollywood’da senaryo yazarlığı yaparken başlamış ve tasarladığı 31 bölümden yalnızca 17’sini yazabilmişti. Kitap 1941’de, romancının ölümünden bir yıl sonra basıldı fakat son şekline ancak 1993’te, titiz bir editöryal çalışma sonucunda kavuştu.

Torunu yayına hazırladı

Fitzgerald’ın çağdaşı, arkadaşı ve ezeli rakibi Ernest Hemingway’in dilimize Paris Bir Şenliktir adıyla çevrilen kitabı da benzer bir kaderi paylaştı. Kitap ilk kez yazarın intiharından üç yıl sonra, 1964’te, karısı tarafından yayına hazırlanmış ve basılmıştı. Ama 1979 yılında Hemingway arşivleri araştırmacılara açıldığında, Paris Bir Şenliktir’in eksik parçaları da bir araya gelmeye başladı. Kitaba son şeklini 2009’daki baskıyla, yazarın torunu Sean Hemingway verdi.

Yine Fitzgerald’ın öldüğü yıl, dünyanın öteki ucunda, Rusya’da bir başka yazar Stalin zulmünden yılmış, ömrünün son yılında tamamladığı başyapıtı Usta ile Margarita’ya son şeklini vermeye çalışıyordu. Birçok eleştirmence yüzyılın en büyük romanlarından ve belki de büyülü gerçekçiliğin ilk örneği sayılan eserin yazarı Bulgakov, Fitzgerald kadar şanslı değildi. Roman, yazarının ölümünden bir yıl sonra değil, ancak 1960’lı yılların ortalarında ve sansürlü olarak yayımlanabilmişti. Usta ile Margarita tam metin olarak ilk kez 1973’te okur karşısına çıkabildi. Bugün okuduğumuz son şeklinin yayımlanabilmesi içinse Sovyetler Birliği’nin dağılışını, 1989’u beklemek gerekecekti.

Yazarı 16 yaşında ölen kitap

Avrupa’nın doğusunda Bulgakov, kitabını Stalin zulmü altında yayımlamaya çalışırken, o coğrafyanın batısında ise Anne Frank adlı bir genç kız Nazi baskısı altında yaşadıklarını bir deftere not ediyordu. 16 yaşında Holokost kurbanı olan Anne Frank’ın “günlüğü” Yahudi soykırımının sembol metinlerinden biri olarak kaldı.

İrlanda edebiyatının büyük ismi Flann O’Brien da benzer bir kaderi yaşamıştı. Ancak O’Brien’ın, geçtiğimiz haftalarda Türk okuyucusuyla da buluşan en önemli romanı Üçüncü Polis, Bulgakov’da olduğu gibi baskı ve sansür yüzünden görmezden gelinmemişti. Görünüşte ortada bir “edebî başarısızlık” vardı. Joyce’un çağdaşı O’Brien’a, Joyce’a gösterilen ilginin onda biri bile gösterilmeyince Üçüncü Polis yayımlanmak için yazarının ölümünü bekledi.

Kitaplarının ölümünden sonra yayımlanması, sadece edebiyat çevrelerince kabul görmeyen ya da baskıya uğrayan yazarlara has değil elbette. Yazdığı onlarca kitapla haklı bir şöhrete kavuşan Jules Verne de bu kaderi yaşadı. 1901’de tamamladığı Dünyanın Ucundaki Fener adlı romanı, yazarın 1905’teki ölümünde sonra yayımlandı.

Roberto Bolaño fenomeni

Yazarı öldükten sonra yayımlanan yakın tarihli kitapların en çarpıcılarından biri hiç kuşkusuz Roberto Bolaño imzalı 2666 idi. İngilizceye çevrildiğinde çok ses getiren bu devasa roman, yazarı hayattayken tamamlanmış fakat gözden geçirilememişti. Çözülemeyen ve devam eden cinayetleri konu alan sıra dışı yapıt, yazarını 2003’teki ölümünden sonra dünya çapında haklı bir üne kavuşturdu. Bolaño’nun gün yüzüne çıkmamış bir başka eseri Üçüncü Reich’ın da şimdilerde Paris Review dergisinde tefrika edildiğini meraklısına hatırlatalım.

Bir isim var ki, onun ölümünden sonra kazandığı şöhret Bolaño’yu da geride bıraktı. Milenyum Serisi’nin (Ejderha Dövmeli Kız ve diğerleri…) yazarı Stieg Larsson, bir tür “küresel Ergenekon”u anlattığı üçlemesiyle sıra dışı bir üne kavuştu. Üç ayrı filme konu olan Milenyum Üçlemesi, geçen yıl kırktan fazla ülkede 27 milyondan fazla satıldı.

Polisiyenin kraliçesi

Larsson’u dâhil edebileceğimiz polisiye-gerilim türünün başka ustalarının da hayattayken yayımlandığını göremedikleri kitapları var. Polisiyenin kraliçesi olarak adlandırılan Agatha Christie, unutulmaz kahramanı Miss Marple’ın vedası anlamını da taşıyan The Sleeping Murder (Uyuyan Ölüm) romanını ölümünden kısa bir süre önce tamamlamıştı. Ne var ki yazar, aynı yıl yayımlanan kitabın baskısını göremedi. 007 James Bond kitaplarının yazarı Ian Fleming de Altın Tabancalı Adam adlı romanının okura ulaştığını göremeden hayata gözlerini kapadı. Kitap haftalarca çok satanlar listelerinin ilk sırasında kaldı. Ünlü Yüzüklerin Efendisi serisinin yazarı J.R.R. Tolkien’ın The Silmarillion adlı eseri de benzer bir kaderi paylaştı. Fakat bu kitabın yazarı hayattayken yayımlanamama gerekçesi daha farklı. Tolkien hayattayken, deyiş yerindeyse, henüz “keşfedilmemiş” bir yazardı ve The Silmarillion yayıncıların ilgisini çekmedi. Kitap, yazarın ölümünden dört yıl sonra okurla buluşabildi ve Tolkien’ın diğer kitapları kadar başarılı bulunmadı.

İlk örnek: Virgilius

Dünya şiirinde de yazarı hayattayken yayımlanmamış eserlerin ilginç örnekleri var. İlk olarak akla Virgilius’un Aeneid Destanı geliyor. Bu epik şiir de tıpkı İlyada ve Oddessya gibi Troya savaşçılarını anlatıyordu. Virgilius ölürken şiirin imha edilmesini istemişti. Eser, yarım kalmış haliyle de olsa günümüze ulaştı. William Wordsworth’ün ise “The Prelude” adlı otobiyografik şiiri şairin ölümünden sonra yayımlandı.

Şairi hayattayken yayımlanmış fakat kitaplaşmamış şiirlerin daha sonra kitaplaşması denilince akla gelen ilk örnek ise elbette Yahya Kemal. Şair hayattayken etrafında bir efsane halkası meydana getiren Kendi Gök Kubbemiz’deki şiirler ilk kez 1961’de kitaplaştı. Kemalettin Kamu da şiirlerinin kitaplaştığını sağlığında görememişti. Şiirleri ölümünden sonra Rifat Necdet Evrimer’in çabalarıyla Kemalettin Kamu: Hayatı, Şahsiyeti ve Şiirleri adıyla kitaplaştırıldı.

Müntehir şair Sylvia Plath’ın şiirlerinin kaderi ise daha farklı. Plath’ın da şiirleri ölümünden sonra kitaplaştı fakat bu kitapta yer alan şiirlerin büyük kısmı ilk kez şairin ölümünden sonra gün ışığına çıktı.

Şiirleri ölümünden sonra gerçek anlamda “ortaya çıkan” şair denilince akla gelenlerden biri elbette Emily Dickinson’dır. Massachusetts’de bir münzevi olarak yaşayan bu sıra dışı yetenek, öyle içine kapalı bir hayat sürdürmüştü ki, çevresindekilerden bazılarının, onun şair olduğundan haberi bile yoktu. Şairin ölümünden sonra yayımlanan şiirleri bugün Amerikan edebiyatının en seçkin parçalarını oluşturuyor.

Nilgün Marmara ve genç şairlerimiz

Edebiyatımızda da kitabı ölümünden sonra okuyucuya ulaşmış birçok şair var. 29 yaşındayken canına kıyan Nilgün Marmara’nın şiirleri, Daktiloya Çekilmiş Şiirler adıyla ölümünden sonra yayımlanabilmişti örneğin. Yine müntehir şairler Zafer Ekin Karabay ve Özge Dirik kitaplarının yayımlandı-ğını göremediler. Bir başka “genc’ölen” Arkadaş Z. Özger’in Şiirler’i ölümünden bir yıl sonra yayımlandı. Rüştü Onur, Hüseyin Alacatlı, Ender Sarıyatı, Mehmet Sait Aykut, Kaan İnce ve Halis Altındağ da aynı kaderi paylaştılar. Ahmed Arif ve Enver Gökçe ise son şiirleri ölümlerinden sonra kitaplaşan isimler.

Filozofun ölümünden sonra…

Edebiyat tarihindeki örnekleri kadar çok olmasa da felsefe tarihinde de filozofun ölümünden sonra gün ışığına çıkan, okura ulaşan yapıtlar bulmak mümkün. İlk akla gelen ise Makyavel’in Prens’i. Beş yüzyıldır tartışılan bu kitap, Makyavel hayattayken baskıya hazırdı ancak yazarının ölümünden beş yıl sonraya kadar yayımlanamadı, çünkü Papa’nın izni gerekiyordu. 1532’de okura ulaşan eser, siyaset bilimi üzerine yazılmış en tartışmalı metinlerden biri olma özelliğini koruyor.

Friedrich Nietzsche’nin Güç İstenci adlı ünlü yapıtı da filozofun ölümünden bir yıl sonra yayımlanmıştı. Güç İstenci daha çok yayımlanmamış denemeler veya yazar hayattayken yayına hazırlanmamış yazılardan oluşuyordu, bu bakımdan Nietzsche’nin eserini aslında nasıl tasarlamak istediği bilinmiyor. Felsefe tarihinin bir başka başyapıtı, Spinoza imzalı Etik de filozofun ölümünden sonra yayımlanabilmişti.

Yazarının ölümünden sonra okuyucuya ulaşan kitapları anarken örnekleri çoğaltmak elbette mümkün. 20. yüzyılın en önemli yazarlarından biri olduğu bugün herkesçe kabul edilen W. G. Sebald’ın 2001 tarihli Austerlitz’i, Flaubert’in tamamlayamadan öldüğü ünlü Bouvard ve Pecuchet’si, E. M. Forster’ın toplumsal baskılardan çekinip yayımlayamadığı Maurice, Albert Camus’nün öldüğü araba kazasında arabanın içinde taslağı bulunan Birinci Adam, Irene Nemirovsky imzalı Fransız Süiti ve daha başka örnekler...

Bu kitaplar birbirinden farklı ama benzer sebeplerle yazarları hayattayken okura ulaşamamıştı. Farklı dillerden, farklı konularda, farklı edebiyat anlayışlarındaki bu eserleri belleklerimizde buluşturan şey, aynı kaderi paylaşmaları.

Yazarının ölümünden sonra yayımlanan başlıca kitaplar

Yahya Kemal – Kendi Gök Kubbemiz

Ahmet Hamdi Tanpınar – Aydaki Kadın

Selçuk Baran – Güz Gelmeden

Ziya Gökalp – Türk Medeniyet Tarihi

Orhan Kemal – Yüz Karası

Recaizade Mahmut Ekrem – Çok Bilen Çok Yanılır

Kemalettin Kamu – Şiirler

Yusuf Atılgan - Canistan

Nilgün Marmara – Daktiloya Çekilmiş Şiirler

Zafer Ekin Karabay – Şubatta Saklambaç

Shmuel Yosef Agnon — Shira

Isaac Asimov — Temele Doğru

Jane Austen — İkna

Cyrano de Bergerac — Öteki Dünya

Roberto Bolaño — 2666, Üçüncü Reich

Richard Brautigan — Talihsiz Kadın: Bir Yolculuk

Charles Bukowski — 20 civarında şiir kitabı

Agatha Christie – Uyuyan Ölüm

Mihail Bulgakov — Usta ile Margarita

William Burroughs ve Jack Kerouac — Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar

Sylvia Plath – Şiirler

Albert Camus — Birinci Adam

Raymond Chandler — Poodle Springs

Geoffrey Chaucer — Canterbury Hikâyeleri

Michael Crichton — Pirate Latitudes

Roald Dahl — Roald Dahl’ın Demiryolu Güvenlik Rehberi

Philip K. Dick — Gather Yourselves Together, Radio Free Albemuth

Charles Dickens — Edwin Drood’un Gizemi

Emily Dickinson — Şiirler ve Mektuplar

Alexandre Dumas — Sainte-Hermine Şövalyesi

Ralph Ellison — Juneteenth

Hans Fallada — Herkes Yalnız Kendi İçin Ölür

F. Scott Fitzgerald — The Love of the Last Tycoon

Gustave Flaubert — Bouvard ve Pécuchet

Ian Fleming — Altın Tabancalı Adam

E. M. Forster — Maurice

Anne Frank — Anne Frank’ın Günlüğü

Yaroslav Haşek — Aslan Asker Şvayk

Joseph Heller — Sanatçının Yaşlı Bir Adam Olarak Portresi

Ernest Hemingway — Paris Bir Şenliktir

Franz Kafka — Dava, Şato, Amerika

Janusz Korczak — Getto Günlüğü

Stieg Larsson — Milenyum Üçlemesi

Mihail Lermontov — “Şeytan”

Jack London — Jerry of the Islands, The Assassination Bureau, Ltd

Niccolò Makyavel — Prens

Christopher Marlowe — Hero and Leander

Margaret Mitchell — Lost Laysen

Vladimir Nabokov — The Original of Laura

Irène Némirovsky — Fransız Süiti

Eliot Ness — Dokunulmazlar

Flann O’Brien — Üçüncü Polis

Wilfred Owen — Şiirler

Persius — Taşlamalar

Edgar Allan Poe — “Deniz Feneri”, “Annabel Lee”

Carl Sagan — Billions and Billions

J.R.R. Tolkien — The Silmarillion

Leo Tolstoy — Yaşayan Ölü, Hacı Murat

Mark Twain — Gizemli Yabancı

Jules Verne — Dünyanın Ucundaki Fener

Virgilius — Aeneid Destanı

Kurt Vonnegut — Armageddon in Retrospect, Look at the Birdie, While Mortals Sleep

David Foster Wallace — The Pale King

Thomas Wolfe — The Web and the Rock, You Can’t Go Home Again

Virginia Woolf — Perde Arası

Malcolm X — Otobiyografi

W. G. Sebald - Austerlitz

Marcus Aurelius — Meditasyonlar

Walter Benjamin — Tarih Felsefesi Üzerine Tezler, Pasajlar

David Hume — Din Üzerine Konuşmalar

Edmund Husserl — Deneyim ve Yargı Gücü

G. W. Leibniz — Monadoloji

Friedrich Nietzsche — Güç İstenci

Baruch Spinoza — Etik

Ludwig Wittgenstein — Felsefi SoruşturmalarSu Arez

Kitap Zamanı