aysecikomercik - Dayımın Dükkanının Önü - Ümit Bayazoğlu

15-20 metrekarelik beton kaldırım, çocukluğumun sahnelerinden biriydi.
Kimbilir kaç yüz bin kere onu sulamış süpürmüşümdür. Üstüne beş-taş, dama çizip sonra yumuşacık bir halıya uzanır gibi yatıp saatlerce oynardık. Taşlar rengarenk çekmece düğmeleriydi ve gazoz kapakları.

Akşam vakti babamın rutiniydi, okuldan paydos edince dükkanın önüne sandalye atıp dayımla otururlardı. Hararetle ya da uzunlamasına konuştuklarını, bir konuda fikren ters düştüklerini hiç hatırlamıyorum. Babam orta şekerli bir kahve söyleyip genellikle sigara (Gelincik, Yaka, Sipahi) tüttürerek gazete okurdu. Bazen sanki çok düşündürücü bir satıra denk gelmiş gibi öyle gazete ellerinde çarşaf gibi açık halde dakikalarca bir belirsizliğe dalıp gider, sonra sanki 'bizlerin hatırına' gittiği yerden döner gibi okumasına devam ederdi.


Onları böyle bacak çelip keyifle gören takılır, çok geçmeden hepsi de kasaba standartlarına göre kalantor, yedi-sekiz ve bazen daha fazla kalabalık olurdu.
Dayım misafirleriyle hoşbeşteyken çıraklar çay kahve taşırdı. Bu sırada dükkanda Niyazi Amca'nın borusu öterdi. Zaten yaradılıştan bir çarşı adamı hatta "çarşı yaratığı" olan Niyazi Amca, bu kısa ömürlü saltanatı sırasında eşikte aleste bekler, hem içeriyi hem dışarıyı kontrol ederdi.

Niyazi Amca geçkin yaşına rağmen çocuksuzdu, haliyle içgüdüsel bir ihtiyaçla çocuklara çok düşkündü. Biz çocuklar arasında onun favorisi Halûk'tu, sonra sırasıyla Halil, Erkan ve ben. Çok evhamlıydı ama çok! Bir kereste - nalbur ve (alt sokağa cephesi olan) marangoz atölyesi ve tam tekmil avadanlığıyla bu dükkan onun yüreğinin kaldıramayacağı kadar çok tehlikelerle doluydu. Biz çocuklara ama bilhassa Halûk'a "atlama, in aşağı, çıkar onu ağzından, orda durma" gibisinden direktifler yağdırırdı ve biz o ne söylerse tersini yapardık. Tıpkı Yeşilçam'ın hizmetlilerle dalga geçen çocuk kahramanları (Ayşecik, Ömercik, Yumurcak) gibi. Biz İngilizdik Niyazi Amca Hindu bir hademe.


Niyazi Amca aslında başarısız bir marangozdu. Hesap kitap bilmez, göz kararı çalışırdı. Çalışırken çıkardığı dilini ısırmak gibi tuhaf bir huyu vardı, Halil Abi de yani baban da eline çekiç ya da testere alsın dilini ısırır. Erkan'la ikimiz onları "yansılar" gülüşürdük. Evet, o zaman taklit yerine bu unutulmuş kelime kullanılıyordu. Kızarlardı ve bu yüzden ikisi de ikimize nişan alarak yonga parçaları fırlatırlardı. Ölçütlerimizde bir cambazhane gibi olan bu mekanda şempazeler gibiydik.

Niyazi Amca çalışmaya başlarken önce ağzına bir avuç çivi atardı, sonra bunları eğri büğrü ama seri bir şekilde birer birer çakar ve sonra çekiçi elinden fırlatıp atardı. Takım taklavata karşı düşkünlüğü yoktu. Öyle onları sileyim parlatayım, duvara boy sırasına dizeyim filan gibi işlere bakmazdı. (Belki de vaktiyle çok baktığı için artık gına gelmişti). Ancak Sabri Kalfa ve Adnan (Gezek) diye bir çırak vardı ki, bunlar sonra yuvadan uçup kendi atölyelerini kurdular, asıl bunlardı marangozhaneyi çekip çeviren.

Niyazi Amca'da ayrıca yükseklik korkusu vardı, kattiyen yükseğe mesela bir inşaat iskelesine çıkamazdı. Hep anlattırdı; vaktiyle yine ağzına bir avuç çivi atmış, "çık şuraya" demişler çıkmış, çıkar çıkmaz başı dönmüş "a ay" diye bir çığlık atıp düşmüş, çivilerden biri gırtlağına kaçmış da zor çıkarmışlar.
Babanın ancak delikanlılık çağında hallettiği konuşurken bir "R" problemi vardı, Erkan'la bizi ne zaman kızdırsa veya durduk yerde karşısına geçip dilimizi çıkarır, yarım konuştuğunu ima ederek onu deli ederdik. Artık hangimizi yakalarsa tuttu mu pataklardı.

Ama aklını kullanmada, akıl yürütmede, aritmatikte Halil'le Erkan birleşirlerdi. Şimdi yerine subay lojmanları dikilen futbol sahasında ikisi sanki Rıdvan ve Aykut'tu. Fizikle değil çalımla ve pasla oynarlardı. Maç bitince herkes "farırken" (soluk soluğa kalırken) bu ikisi terlemezdi bile. Ama ne baban ne Erkan futbola devam etmedi.

Dayımın dükkanın önünden İstanbul'a otobüs kalkardı! Şiir dizesi gibi. Her gün gitmekle gelmek arasındaydık. Uğurlayanlar, karşılayanlar ve simit, ayçiçeği, yerel gazoz satan işportacı çocuklar Yıldırım, İnanöz yazıhanelerinin önünde bekleşirlerdi. Otobüsün hareket saati yaklaştıkça gerilim artar, korno sesleri, ıslıklar yükselir hatta zincirler şangırdar kırbaçlar şaklardı. O yıllar Çanakkale -İzmir otobüsleri de Malkara'nın içinden geçiyordu. İstanbul - Tekirdağ - Gelibolu (Çanakkale) - İzmir yolu bu gün E-5 denen "Londra asfaltı" yapılıncaya kadar Malkara'nın içinden geçiyordu. İnanöz ve Yıldırım otobüs şirketlerinden başka Varan, Güven, Akbulut, Ulusoy, Alemdar, Pamukkale gibi nice İzmir arabası Malkara'dan geçerdi ve yemek - ihtiyaç molası verirdi. Yanılmıyorsam 1968'de Londra asfaltı tamamlandı. O zaman yol Malkara'nın bir-iki kilometre dışına çekildi ki, bugün bu güzergahtan Çanakkale veya İzmir'e gidenler, Malkara'yı görmekten kusur kalıyorlar.

Bilmem yetiştin mi? Dayımın dükkanının olduğu sokakta karşıda solda Galatasaray Lokantası'nın karşısında Hacı Ali İbrahim diye bir meşhur lokanta vardı. "Alibram" meslek ahlakı olan, kalitede ve çeşitte bir standart kuran kıyak bir adamdı. Ondan ileride tam köşede "Ali Babanın Ahmet" diye meşhur bir bakkal vardı ki, hayal meyal hatırlıyorum, bu dükkana tek başıma girmeye korkardım. Dışardan bakınca bakkal olduğu anlaşılmazdı. Daima tozlu camları ta Osmanlı zamanından kalmaydı. Kendisi de sattıkları da insanlığın sanki binlerce yıl önceki örnekleriydi. Ah! aklım erseydi de mallarının envanterini tutsaydım. Bir gözü kördü ve ne konuştuğu anlaşılmazdı. Ancak homurtularla iletişirdi. Tütün, sigara kağıdı, kına, güvercile, kurt-tilki-fare kapanı, fare zehiri, kaşağı, biz, çuvaldız, terzi tebeşiri, ustura, jilet, bal mumu, gül yağı, kaşar yağı, çakmak taşı, matara, sefer tası, yüksük, kaput (prezervatif), kinin, gripin-opon, fay, tuz ruhu, urgan, hasır, kayış, kevgir, keten, dibek, kaya tuzu, çivit, sönmemiş kireç, keçiboynuzu, leblebi tozu, lüx, lüx lambası, lüx iğnesi ve fitili, D.D.T, kahve değirmeni, oklava, yastağaç, ekmek mayası, malt, ispirto, sacayağı, maşa, mangal kömürü, sinek kağıdı, sinek sarayı, nışadır, kalay, katran, batarya, salmastra, takunya, hamamotu (tüy dökücü), çıra v.s. ancak bunlar kalmış şimdi aklımda. "Ali Babanın Ahmet'te davul tozu, minare gölgesi de varmış" derlerdi de inanırdım.