``Hayır`` dedi karşışındakine.İsimsiz bir özveriyle konuşuyordu.Islak bir gözyaşı acımasızca yalnızlığa sürüklüyordu onu. Geriye kalan tüm resimlerde mutsuz bir yüz gözükecekti.

Yanan şömine cama vuran kar tanelerine inat amaçsızca ısıtıyordu odayı.Rüzgar uğulduyordu buğulanmış pencerelerde.Hafifçe yüzünü kaldırdı,derin bir nefes almaya gayret etti.Elini hafifçe masaya vurdu.``bu gece`` dedi.üstüne basarak konuşuyordu.Kararlı bir şekilde karişışındakinin gözlerine baktı.Şimdi şömineden çıkan alevler gecenin karanlığına sırıtıyorlardı sanki.

Karşışındaki adam hafifçe yüzünü kaldırdı.Bu kez yüzüne yansıyan sarı alevlerle,sokak lambasının hayalet ışıkları gözlerindeki şaşkınlığı onaylıyorlardı.Gecenin karamsar çanları çalmaya başlamıştı.

``seni bu yüzden çağırmadım mı?,hem paranı alacaksın bir sorun yok bence çok zevkli olacak``yüzündeki tebessümde şeytanın portresi gözüküyordu.Kar biraz daha hızlandı.Rüzgar da ona eşlik ediyordu.

Yavaşça koltuğuna yaslandı.Rahatlamış gibi gözüküyordu.Çekmecesinde gecenin karanlığında karanlık bir cisim çıkardı.``Bununla`` dedi.Şimdi daha çok bir ilkokul öğretmeni gibi konuşuyordu.Yaşlanmış yüzünde bir anlık bile bir tereddüt gözükmüyordu.Masanın üzerine koyduğu cismi yavaşça karşışındakine itti.Titreyen sağ eliyle kalbini işaret etti.Ve arkasına yaslandı.Rüzgar dışarıda ıslık çalıyordu.

Henüz fazla zaman geçmemişti.Ve karşışındaki adamın sadece karanlık bir silüeti gözüküyordu.Gece tüm olanları sansürler gibiydi.Ve adamın elindeki cisimden çıkan tek bir mermi yaşlı adamın kalbine isabet etti.Şömine tüm olanları yalanlarmışçasına kendince mırıldanıyordu.

Gecenin senfonisini bozan silah sesi bir an için sessizlikle sevişir gibi oldu.Yaşlı adamın kafası geriye yaslandı.Göğsünden akan kanlar şöminenin aydınlığında karanlığa yol aldılar...

Oğuz İğneci