NTV Yayınları, psikolog Geoffrey Miller imzalı insan zihninin nasıl ve neden evrildiğine dair şu ana kadar yapılmış en ilginç çalışmayı okurlara sunuyor: 'Sevişen Beyin'.
100126seviC59Fenbeyinwidec - İnsan zihninin evrimi; Sevişen Beyin..
'Sevişen Beyin'de, evrim teorisinin şimdiye dek zekayı beynin büyüklüğünün bir ürünü olarak ele aldığı teori çürütülüyor. Psikolog Geoffrey Miller zekanın, tıpkı tavus kuşunun kuyruğu gibi, kur yapmak ve eş bulmak için evrimleştiğini ve bunun da insan doğasını şekillendirdiğini ileri sürüyor.

KIŞKIRTICI BİR TEZ

Bazı özelliklerimizin özellikle çekici olmasının sebebi, bunların potansiyel bir eşin uyum yeteneğine (fitness) işaret etmesidir. Miller’a göre hem erkekler hem de kadınlar uyum yeteneklerini sergileyebilmek için çeşitli pratikler geliştirmiştir. Güzel hikayeler anlatma, şiir, sanat, müzik, spor, dans, mizah, nezaket, liderlik gibi pratikler ve özellikler hep bu sergileme çabasının ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Miller bu kışkırtıcı tezini savunmak için psikoloji, ekonomi, tarih, popüler kültür ve Darwin’in seksüel seçilim teorisinden kanıtlar sunuyor.