Ben kitabı yazarken odada dolaşıyordu!
Cemal Türker'in 'Ne De Olsa Sonbahardı' isimli yeni kitabını okuyorum. Kapakta 'şahane bir kadının' fotoğrafı var. Annem girdi odaya (beni ziyarete gelmesi büyük tesadüf) "Aaa Cahide Sonku mu o?" dedi, kitabın kapağını görünce. Annem genç kızlığında, iki teyzemle birlikte neredeyse bütün Türk filmlerini izlemiştir ve bu tip hatırlatmalarda hep o günleri anarak, mutlu bir gülümsemeyle anlatır. Yine anlattı: "Cahide Sonku çok güzel bir kadındı. Cahit Irgat'la bir filmini hatırlıyorum; şöyle kaşını kaldırıp (gösteriyor) kötü kötü bakmıştı. Ay ne korkutmuştu beni o zaman. Çok sertti canım. Ama Cahide Sonku çok güzeldi. Saçlarını bir yapışı vardı, Greta Garbo'ya çok benzetilirdi zaten. Ama yazık oldu kadına, kötü öldü. Hiç kimse yokmuş yanında. Arayanı soranı yokmuş, zavallı!" Üzülüyor annem.... Lafı geçiştiriyorum. Biz kitaba dönelim... Cemal Türker kitapta Cahide Sonku'yu konu almış ama öyle dört başı mamur bir belgesel kitap değil bu. Daha çok bir ön çalışma tadında. "Aralık veya ocak ayında asıl Cahide Sonku kitabı geliyor. Pınar Çekirge ile yaptığımız ayrıntılı bir araştırma var. Elimizde pek çok doküman var. Onları bir kitapta bir araya getireceğiz. Kitabın adı da büyük ihtimalle 'Beklenen Şarkı' olacak. Zeki Müren'le oynadığı filmden esinlenerek bu ismi düşünüyoruz" diye anlatıyor Cemal Türker telefonda. Pınar Çekirge'yi bilirsiniz; hani şu iflah olmaz Filiz Akın hayranı, daha doğrusu fanatiği... Evinin tüm duvarlarını Filiz Akın fotoğraf ve afişleriyle süsleyen Çekirge kadar olmasa da, Cemal Türker de bir Cahide Sonku hayranı. Bu hayranlığı da babasından devralmış, "Bizimkisi babayla oğlunun Cahide aşkıydı" diyor Türker ve ekliyor: "Babam da 62 yaşında öldü, Cahide Sonku da. Babam hiç tanışmadı onunla, tabii ben de. Ama Zincirlikuyu'daki mezarına gittim. Bizimkisi daha çok düşsel bir beraberlik."

* Yıllar öncesinden kurgulanmış bir hikayeyle başlayan kitabında Türker, o düşsel beraberliği şu satırlarla anlatıyor: Sigara içiyordu, boyuna, birini yakıp diğerini söndürerek. Ne kadar yılgındı! Harcanmıştı, bir yana savrulmuş. Savurulmuş. Dudakları, parmakları titriyordu konuşurken. Cahide'ydi adı. Pembe, eflatun yaldızlı ışıklar vuruyordu şakaklarına. Kimseyle, hiçbir şeyle yüzleşecek cesareti kalmamıştı aslında. Gece perde perde soluyordu. Hayatına girmiş, şurasından burasından hayatına bulaşmış insanları hatırladı tek tek... "Şu ışıklı dünyanın, alkolün, bataklık gibi beni içine çekmesine daha ne kadar müsamaha gösterecek, ne zaman bundan kendimi kurtarmaya çalışacaktım? Hep yaralı, hep arızalı erkekler çıktı karşıma... Beş para etmeyen... Acız... Sömüren... Beklenen Şarkı'dan sonra bir film daha çekecektik..." Bir el işareti yaptı, sanki anlatmaya değmez gibi. Bu 'çekecektik' uzun ve acımasız bir ihanetin vurgusuydu hiç kuşkusuz. Taze bir rüzgar geçti yüzünden. Ürperdi. "Gitmem lazım" dedi. Biraz daha oturun, diye ısrar etmek geldi içimden... "İliklerime kadar yalnızım. Yalnızlık özlemle çarpıştı mı, sadece korku ve nefret biriktirir zaten... Bir hamal, bir ırgat gibi çalıştım rollerimi. Saygı duysunlar istedim. Önümde eğilsinler, paltomu tutsunlar, hep fark etsinler üstünlüğümü... Zeki, seneler sonra hırçın ve kötüydü diye bahsetti benden. Hırçındım... Evet. Ben Cahide'ydim. Kötülüğe gelince.. O, herkes çok mu iyiydi? Onlar iyi oldukları için mi kötülük bana yazılmıştı?"

* 47 yaşındaki Cemal Türker 2-3 yıldır Cahide Sonku'yla ilgili belgeleri topluyor. Başta Hayat Mecmuası olmak üzere Sonku'yu anlatan her çıkan yazı elinde, bazılarını kitabında da kullanmış zaten. "Kapaktaki fotoğraftan Cahide Sonku'yu tanıyamıyorlar. 'Eşiniz mi?' diye soranlar bile oluyor. O fotoğraf Hayat Mecmuası'ndan, çok güzel değil mi?" diyen Türker, kitabın yazım aşamasında ise bazı 'ilginç' şeyler yaşamış... "Söyleyince garip gelecek ama kitabı yazarken Cahide Sonku hep yanımdaydı, odada dolaşıyordu, onu kendime çok yakın hissediyordum. Bardak devriliyordu, kağıtlar uçuşuyordu. Hatta bazı sayfalar kayboldu!" "Ne tür şeyler yazılıydı o sayfalarda?" diye soruyorum, şöyle yanıtlıyor Türker: "Babam ve Cahide Sonku'yla ilgili düşsel şeylerin yazılı olduğu sayfalardı... Yani... Eğer Cahide Sonku izin verirse sözüne ettiğim diğer kitabı çıkaracağız." O halde şimdilik Benseno Yayınları'ndan çıkan 'Ne De Olsa Sonbahardı' isimli kitapla yetinmek zorundayız, böyle biline...