İki usta bir çırak

Yazma Sanatı adlı kitabında yazarlık serüvenini anlatan, gerilim türünün usta yazarı Stephen King, okuru heyecanlandırmaya devam ederken oğlu Joe Hill de babasının izinden giderek bir gerilim romanı yazdı.

KORKU ve gerilim türünde pek çok iyi yazarın adını sıralayabiliriz; ancak içlerinde biri bu türün 'marka'sı durumda. Çağımızın yaşayan usta yazarlarından Stephen King'den söz ediyoruz. İçimizde King okumayan bir okur olduğunu düşünemiyorum. Okumamış olsanız bile mutlaka King romanından uyarlanan bir film izlemişsinizdir. Peki acaba King'in başarısının sırrı nedir? Ünlü yazar kısa süre önce yayımlanan Yazma Sanatı'nda bu soruya tüm kitabı kapsayan uzun bir cümle-anlatımla cevap veriyordu: "Çok çalışmak!" King için hikâyeler ve romanlar üç bölümden oluşur: Öyküyü A noktasından B noktasına, nihayet Z noktasına taşıyan akış ve okur için makul bir gerçeklik sağlayan tanımlar; en sonunda da konuşmasıyla karakterlere hayat veren diyalog! "Bütün bunların içinde romanın krokisi nerede?" diyebilirsiniz. Cevap -yani King'in cevabı- "Hiçbir yerde," şeklinde olacaktır: "Hiç plan yapmadığımı söyleyemem. Bu, hiç yalan söylemediğimi söylemem gibi olur, ama ikisini de mümkün olduğunca seyrek yaparım." Ünlü yazar, plana iki nedenle güvenmez: Birincisi, ne kadar makul ve mantıklı planlar yapmaya çalışsak da hayatlarımız büyük ölçüde plansız akar. İkinci neden ise gerçek yaratıcılık -yani özgürlük- herhangi bir roman planıyla kıyaslanamaz!

SEZGİLERİNE GÜVENİR
King, hikâyelerin kendi kendilerini yarattıklarına inanır. Yazarın görevi, doğum aşamasındaki hikâyelere büyüyüp serpilecekleri bir yer açmaktır. Bir roman kurgusunun başlangıcında, sezgilerine güvenme eğilimindedir, çünkü onun kitapları hikâyeden ziyade, durumu temel almaya yöneliktir. "Benim işim," der King, "neler olduğunu izlemek ve sonra oturup yazmaktır. Bir grup karakteri bir tür durumun içinde koyup sonra da onların özgürleşmeye çalışmasını izlemeyi severim. Önce durum gelir, karakterler ise sonra... Genellikle nasıl bir sonuç çıkacağı hakkında bir fikrim vardır. Ama asla, olayları benim tarzımda çözen, kurulmuş karakterler istemem. Aksine tüm roman karakterlerimin her şeyi kendilerinin yapmalarını isterim. Bazı durumlarda ortaya benim öngördüğüm sonuçlar çıkar. Ancak çoğunlukla ummadığım sonuçlarla karşılaşırım. Bir gerilim yazarı için bu harika bir şeydir! Ne de olsa, ben sadece romanın yaratıcısı değil aynı zamanda ilk okuruyum. Ve eğer olayların akışını bildiğim halde romanın neye dönüşeceğini kestiremiyorsam, okurun da heyecanla sayfaları çevireceğinden emin olabilirim. Ve bir şeyin sonu için neden endişelenmeli ki? Her hikâye er ya da geç bir yerlere ulaşır!"