ABD'li bir mühendis tam 41 bin kitapla dünyayı dolaşıyor. Son durağı ise Adana..

ABD'li mühendis tarafından kitap okuma ve okutma alışkanlığını yaygınlaştırılması amacıyla başlatılan "bookcrossing" yöntemi ile dünyada dolaşan kitap sayısı 41 bin 697'ye ulaştı.

Okunan kitapların üzerine not düşülerek, kamuya açık alanlara bırakıldığı yönteme, Türkiye de 21 kitapla dahil oldu.

ABD ve İngiltere'de yaygınlaşan, dünyanın dört köşesinde hatta uluslararası denizlerde karşılaşılan "bookcrossing", kitap değiş-tokuşu yapması için bulunmuş yeni yöntem olarak, hızla gelişiyor.

ABD'li mühendis Ron Hornbaker tarafından 2001 yılı Mart ayında başlatılan yöntemde, kişiler, okudukları kitapların ilk sayfasına kitap hakkındaki düşüncelerini yazarak, parklar, çamaşır yıkama merkezi, plajlar, havaalanları, marketler, uçaklar gibi kamuya açık yerlere bırakıyor.

Kimliğini gizli tutan kitap sahibinin tek ricası, okunduktan sonra kitabın benzer şekilde bırakılması oluyor. Kitabı bırakan kişi, kitabın bulunduğu yerle ilgili bilgiyi "www.bookcrossing.com" adlı siteye aktarıyor, böylece, "hunt" (av) sayfasından kitaplara ulaşılabiliyor.

Irak, Afganistan'dan uluslararası sular ve hava sahasına kadar çok geniş coğrafyaya ulaşan "bookcrossing", Türkiye'de de ilk kez 2005 yılında Antalya'da Türkbükü Plajı'nda uygulanmaya başlandı.

Türkiye'de sisteme yüzlerce kitap dahil edilirken, halen internet üzerinden 21 kitabın takibi yapılabiliyor.

Amacı tüm dünyayı büyük bir kütüphaneye çevirmek olan sistemde, kitaba yapıştırılan etiketle ABD'de yolculuğa başlayan bir kitabın şu anda nerede olduğu öğrenilebiliyor.

Türkiye'den yaklaşık bin 604 kişinin üye olduğu sitede dünya genelinden 581 bin 486 kişi kayıtlı, ayrıca 4 milyon 158 bin 787 kitap da kayıt altında bulunuyor. Proje kapsamında ise halen 41 bin 697 kitap okuyucular için dünyayı dolaşıyor.

Dünya genelinde 14 bin 252 kitapla ABD, 7 bin 7 kitapla Almanya, 5 bin 310 kitapla İngiltere dolaşımda ilk 3 sırada yer alıyor. Ayrıca, uluslararası sularda 3 kitap el değiştiriyor.


Muhteşem Bir Uygulama Bildiğim Kadarıyla İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'de Yapıyor Bu Uygulamayı. Herkes Katılsa Başka Başka Kitaplar Okunur Ne Güzel Olur. Tabi önce Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak Lazım, O Da Ayrı Bir Mesele