Lycosa tarantula, adını İtalya'nın Taranto kentinden alan bir örümcektir. Yaklaşık 2,5 cm uzunluğunda ve kıllarla kaplıdır. Tarantulalar avlarını ağ örüp yakalamak yerine, onların peşinden koşarlar.

Kuzey ve Güney Amerika'da yaşayan iri ve kıllı örümcekler de tarantula olarak adlandırılır ancak gerçek tarantula Güney Avrupa'da yaşayan bu tarantuladır.

Örümcek yer. Etçil bir hayvandır Tarantulalar yalnız ve özgür hayvanlar. Örümcekbilimciye göre, bir dış kabuğu olan, ayaklarıyla koku ve tat alan, başında diş ve gözleri dışında sekiz bacak, iki kol, bir de mide barındıran, iri ve tüylü bir tarantuladan daha çekici bir canlı yok. Sanıldığının tersine tarantulalar durup dururken insana saldırmaz. Ancak birçok tarantula türü son derece çevik ve saldırgan olduğu gibi, ısırmaktan da kaçınmaz. Örümcekbilimci Sam Marshall, Fransız Guyana’sında tarantulaların gizle yaşamını aydınlattı. Theraphosa blondi adıyla bilinen ve kuşlarla beslenen dünyanın bu en büyük örümcek türünün de aralarında yer aldığı, en az bir düzine örümcek türünü barındıran bu ormanlık bölge, onun için cennetten farksızdı.

Yaklaşık yarım kilo!

Örümcekbilimci oraya varır varmaz tünel adını verdiği yumruk büyüklüğünde bir oyuğu elindeki ince dalla eşelemeye başladı ve yaklaşık yarım kilo ağırlığındaki örümceğin dışarıya çıkmasını bekledi. Bir süre sonra oyuktan birtakım hışırtılar gelmeye başladı. Tarantulalar, büyüklüklerine oranla insanlarda ölümcül bir etki yaratmasalar bile, savunma düzenekleri zehirleyici birtakım sonuçlar doğurur.