Örümcekler dünyasının şaşılacak yönlerinden biri yumru şeklinde şişmiş duyarga-ayakların, erkeklere çiftleşme organı vazifesi görmesidir. Çiftleşme organları ile karındaki tenasül organlarının birbirine bu kadar uzak olması ise, hayvanların arasında ender rastlanır bir haldir. Çiftleşme mevsimi gelince, erkek örümcek ıssız bir köşeye çekilerek kendine ipekten küçük bir daire örer ve bunun üzerine, içinde sperma gözlerinin bulunduğu peltemsi ve yoğun bir madde döker. Sonra ters dönerek duyarga - ayaklarım, şırınga doldurur gibi bu madde ile doldurur. Artık dişileri döllemeye hazır olan erkek örümcek, kendine bir eş aramaya çıkacaktır.
Dişilerini taşların altında, hatta inlerin içlerinde bulduklarına göre, bu erkeklere, koku alma duyguları kılavuzluk etse gerektir.
Erkekle dişi arasında bundan sonra ipek telleri kanalıyle esrarengiz bir konuşma cereyan edecektir. Sıçrayan örümcekler hatta bir zifaf dansına girişirler. Dişi, fırıldak gibi dönen erkeğe bakmaktan âdeta hipnotize olmaktadır. Gaye zaten dişiyi dansla, ya da okşayışlarla oyalayarak, ona, maksat yerine gelinceye kadar yırtıcılığını unutturmaktır.
Çiftleşme esnasında hareketsiz duran dişi sonradan birden canlanır. Erkek bir sıçrayışta ondan uzaklaşabilirse, dişinin hamlesi boşa gidecektir. Aksi halde erkek, dişisine yem olacaktır. Akreplerde olduğu gibi, bütün vücut sıvısı emilecek, arta kalan parçaları da sinek ölüsü gibi atılacaktır.
Yumurtlama, çiftleşmeden birkaç hafta, hatta birkaç ay sonradır. Dişi örümcek yumurtalarını yumurtladıktan sonra, beyaz, pembe, gri, yeşil v.s. renkte olabilen en güzel ipeğini bir koza örmeye harcar. Koza top, armut, öreke veya pide biçiminde olabilir. Birçok örümcekler, kozalarım her gittikleri yere beraberlerinde götürür, onu gece, gündüz yanlarından ayırmazlar. 200 kadar yavru kozadan çıkar çıkmaz annelerinin sırtına tırmanıp orada tutunurlar. Birbirlerine de tutunduklarından, bir örtü meydana getirir ve altlarındaki annelerini tanımaz hale sokarlar.
Genç örümcekler daha küçük yaştan itibaren hayatın icaplarını bilirler. Minik bahçe örümceği nefis bir ışınsal yuvarlak ağ örebilir, genç bir migal ise daha şimdiden usta bir duvarcıdır. Genç bir örümcek deri de değiştirir ve erginleşinceye kadar altı kere bu imtihanı atlatır.
Bu deri değişimlerinin birinden sonra genç örümceklerde birbirlerinden kaçma içgüdüsü yer eder. O zaman annelerinin sırtını da terkedeceklerdir.
Bununla beraber bütün hayatları süresince toplu olarak yaşıyan ve binlerce üyelik toplumlar meydana getiren örümcek türleri de vardır. Özellikle tropikal ülkelerdeki bazı örümcekler, çalılara, ağaçlara, evlerin damına ve telgraf direklerine asılı muazzam ipek keseler örerler. Gece bastırınca, bu arkadaş canlısı örümcekler ortak barınaklarından çıkıp ayrı ayrı küçük ağlar örer ve bununla avlarını yakalamaya çalışırlar. Yuvanın içinde ise grup halinde kozalar dizilidir.