BÜYÜ ÖRÜMCEĞİ
veya Batı dillerindeki adıyla KARA DUL
(Latrodectus mactans)


«Büyü örümceği» muhakkak ki zehirlidir, fakat ısırığı sanıldığı derecede tehlikeli değildir. Büyü örümceği tarafından ısırılanların ancak yüzde onu ölmüş, bu vakalarda bile kalp zafiyeti gibi ek durumlar işin içine karışmıştır. Sıhhatli bir kimse örümceklerden veya onlar tarafından ısırılmaktan korkmamalıdır. Büyü örümceği katiyen saldırgan olmayan çekingen bir yaratıktır ve niecbür kalmadıkça insanı ısırdığı görülmemiştir. Bir büyü örümceği tarafından ısırılanlar, yaranın yukarısına bir turnike tatbik etmeli, sonda da yarayı keserek açmalıdır. Yara kanayınca, zehir de kanla akar, gider. Yaranm emilmesi de iyi netice verir. Sulu amonyak tatbik etmekte de fayda vardır.
Büyü örümceği kadife gibi siyah, pırıl pırıl bir örümcektir. Karnının alt yüzünde kum saati biçiminde kırmızı bir işaret göze çarpar. Karnı yuvarlaktır. Ergin dişi ender olarak 12 -13 milimetreden uzun olur Erkek daha da ufaktır. Bu türün ağı çaprazvari tellerden meydana gelmiştir ve ortasında kısa bir tüneli bulunur. Örümcek burada böceklere pusu kurar. Büyü örümceği serin ve karanlık yerlerde tahtaların ve döküntülerin altında, kapı eşiklerinin altında, mahzenlerle sundurmalarda, taş duvarların ve terkedilmiş binaların içinde yaşar.
Büyü örümcekleri ender görülmelerine rağmen, çok yaygındırlar. Birleşik Amerika'nın kuzeyi ve Kanada ile Güney Amerika'nın güney ucu ve Atlantik ile Pasifik Okyanusları arasında her yerde bulunurlar.