Uzmanlar, erken boşalma sorunu olan erkeklerin, eşlerine güvenmediğini söylüyor.
ABANT İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Metin, erken boşalma sorunu olan erkeklerin eşlerine güven duymadığını, bu nedenle de boşanma oranlarının arttığını söyledi.

Erkeklerde en sık görülen cinsel fonksiyon bozukluğunun erken boşalma olduğunu belirten Prof. Dr. Metin, “Erken boşalma, erkeklerin en ufak bir cinsel uyarıyla kişinin istemi olmaksızın ve kontrolü dışında boşalmasıdır. Cinsel ilişkinin kişilere yeterince zevk alınacak süre kadar geciktirilememesi de erkeklerde utanma ve partnerini doyuma ulaştıramama duygusu, kadınlarda ise hayal kırıklığına neden olmaktadır. Evliliklerin çoğu, erken boşalma problemi nedeniyle boşanmayla
bitmektedir'' dedi.

Prof. Dr. Metin, yabancı kaynaklı bir araştırmada Alman erkeklerin 6.9 dakika, Fransızların 9.3 dakika, İtalyanların 9.6 dakika, Amerikalıların ise 13.6 dakikada boşaldıklarının belirlendiğini açıklayarak, şunları söyledi:

“Türk erkeklerinin de en büyük sorunu erken boşalmadan kaynaklanıyor. Erken boşalma sorunu olan erkeklerin çoğu bu durumu psikolojik bir olay olarak görmekte, partnerlerini elle veya cinsel objelerle uyarma yoluna gitmektedir. Erken boşalma sorunu olan erkekler eşlerine güven duymamakta, bu nedenle de boşanma oranları artmaktadır.'' Araştırmada, 2 bin 648 erkekte cinsel ilişkilerin yüzde 50’sinden fazlasından erken boşalma sorunu tespit edildiğini de söyleyen Prof. Dr. Metin, “Erken boşalma sorunu olan erkekler, doktora başvurma yerine kendi kendilerine birçok yöntem uygulamakta. Bu da kişinin cinsel duygularında azalma, duygusal, sağlık ve sosyal ilişkilerde problem yaşamasına neden olmakta, psikolojik nedeniyle de eşiyle boşanma yolunu seçmektedirler'' diye konuştu.

Benzer bir araştırmanın şimdiye kadar Türk erkekleri üzerinde yapılmadığı da belirtildi.