Erkeklerin sertleşme güçlüğü, erken boşalma gibi cinsel sorunlarını gizlememeleri gerektiğini belirten uzmanlar, ''etkili tedavilerle üstesinden gelinebilir'' diyor. Üroloji kliniklerine en sık başvuru nedenini erken boşalma, sertleşme ve cinsel istek eksikliği oluşturuyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, erkeklerdeki cinsel sorunları ve neler yapılabileceğini anlatıyor.

İnmemiş testis problemi: Yenidoğan döneminde doğumsal anomalilerin saptanabilmesi için genital muayenenin önemini vurgulayan Prof. Dr. Tarcan, 'Bunların başında da yenidoğan erkek çocukların yüzde 3-4'ünde görülen inmemiş testis geliyor. İnmemiş testisin iki tane önemli komplikasyonu, artmış testis kanseri riski ve kısırlıktır. İnmemiş testisin mutlaka 1 yaşına kadar tedavi edilmesi gerekir. Tedavisi cerrahidir' diyor.

CERRAHİDE BAŞARI
Varikosel: Testisin toplardamarlarının variköz genişlemesi anlamına gelen 'varikosel', genelde 10-15 yaşları arasında ortaya çıkar. Tanı bazen bu durumun aile veya hastanın kendisi tarafından fark edilip uzmana başvurması ile ancak çoğu zaman da kısırlık gibi komplikasyonları ortaya çıktıktan sonra yapılan ürolojik araştırmada gerçekleşir. Testiküler varikosel normal populasyonda yüzde 15 oranında görülürken kısırlık problemi yaşayan erkeklerin yarısında görülür. Varikosel sperm hücresinin sayısını, hareketini ve şeklini olumsuz yönde etkiler. Varikosel erken saptanıp ameliyat edildiğinde başarı oranları çok yüksektir.

İLAÇLARIN ETKİSİ
Sertleşme kaybı: Sertleşme kaybı, cinsel ilişki için yeterli ve gerekli sertleşmeyi sağlayamama veya sürdürememe durumu olarak tanımlanıyor. 40-50 yaşın üzerindeki sertleşme bozukluklarının nedenini daha çok damarsal etkenler oluşturuyor. Damar sertliği, hipertansiyon, diyabet gibi durumlarda, penisin damarlarında ve düz kasında patolojik değişiklikler meydana gelmesi, penisin kanla dolma ve kanı orada sıkıştırma yeteneği azalıyor. Sertleşme kaybının tedavisinde son yıllarda ortaya çıkan ve ağızdan alınan ilaçların kullanıldığını söyleyen Prof. Dr. Tarcan, 'Daha önce ağızdan alınacak bir ilaçla damarsal sorunlara bağlı sertleşme kaybının tedavisi mümkün değildi. Enjeksiyon, vakum ve hasta bunlardan fayda görmüyorsa penil protez ameliyatları yapılıyordu. Ancak bu ilaçlar ortaya çıktıktan sonra penil protez ameliyatlarına duyulan ihtiyaç önemli oranda azaldı. Bu ilaçlar kalıcı tedavi etmiyorlar, aldığınız sürece etkililer. Mutlaka bu ilaçların doktor kontrolünde kullanılması lazım' diyor.

PSİKOLOJİK ETKENLER
Erken boşalma: Erken boşalmanın altında psikojenik nedenler ya da organik nedenlerin bulunabileceğini söyleyen Prof. Dr. Tarcan, 'Erken boşalma ile ilgili iki türlü tedavi var. Bunlardan biri antidepresanlarla yapılan ilaç tedavisi diğeri ise cinsel terapilerdir. Bunlar, cinsel ilişki sırasında hastanın kendini kontrolünü ve geç boşalmayı öğrenmesini sağlayan genelde psikolog ya da psikiyatristler tarafından yapılan cinsel terapilerdir' diye hatırlatıyor.

RİSKİ AZALTIN
Testosteron yetmezliği: Testosteron erkeklerde üremenin, cinsel işlevin devamında, libidonun sağlanmasında, kemik ve kas yapısının korunmasında gerekli bir hormondur. Testosteron yetmezliği sendromu hem cinsel işlev bozukluklarına, hem de bir mod değişikliğine, yani hayata olan iştahımızın kaybolmasına neden oluyor. Birçok olguda da testesteron hormonun yerine konması hem cinsel işlevi düzeltiyor hem osteoporoz riskini azaltıyor, hem vücut kas yapısını koruyor.