Cinselliğin yarım, kısıtlanmış, kurallar içinde yaşandığı flört döneminden evliliğe geçen çiftler, özgürlüğün tadına varacakken bocalıyor. CETAD’ın (Cinsel Eğitim ve Araştırma Derneği) araştırmasına göre Türkiye’de toplumun yüzde 32’i cinsel sorun yaşıyor. 10 kadından birinde vajinismus sorunu var. Erkekler sertleşme ve erken boşalma sorunları... İşte CETAD Genel Sekreteri ve Acıbadem Hastanesi psikiyatrlarından Doç. Dr. Cem İncesu’nun tespitleri:

HER KESİMDE SORUN VAR: Evlilik öncesinde öpüşme, sarılma, giyinik ya da yarı giyinik gibi bir cinsellik yaşanıyor. Her kesimde de var. Ancak bu dönemde cinsel rahatsızların farkına varılmıyor, insan kendini keşfedemiyor. Tedavi etme şansı olmuyor. Eşinde de varsa bunu görme şansı olmuyor.

cinselgobekmb1 - 10 kişiden 3'ü cinsel sorun yaşıyor


İLK GECE HEYECANLANIYORLAR: İlk gecede heyecan çok ön planda. Erkekler, öpüşürken, sarılırken sorun yaşamıyor. Çünkü, erkekliğini kanıtlama çabası yok. İmzanın atılmasıyla birlikte toplumsal yasaklar kalkıyor ve sorunlar başlıyor.

SERTLEŞME SORUNU ÇOK VAR: Korku, panik, yaptım yapamadım, başardım başaramadım duygusu -ki biz buna performans anksiyetesi diyoruz- yaşanabiliyor. Tam cinsel birleşmeye yöneldiğinde sertleşme gidiyor. Kadınların da yüzde 90’ı evlendikleri geceye kadar vajinismus olup olmadığının farkında değil. Vajinismuslu kadınların genelde cinsel problemleri olmaz. Keyif alırlar ön sevişme düzeyinde hiçbir sorunları yoktur. Cinsel birleşme hedeflenip o noktaya gelindiğinde sorun çıkar. Aslında tüm yasaklar kalktığı için rahat olunması lazım. Fakat, tam tersi yaşanıyor.

DOKTORA GİDİŞ 3 YIL RÖTARLI: Türkiye’de kadınlarda vajinismus erkeklerde ereksiyon problemi var. Üstelik bu insanlar genç. Sorun, dört duvar arasında kalıyor. Bırakın doktor ya da yakınlarını birbirleriyle bile konuşmuyorlar: Maalesef ortalama 3 yıldan önce tedaviye gelmiyorlar.

SORUN BİRKAÇ AYDA ÇÖZÜLÜR: Yıllarca cehennemi yaşıyorlar. Aslında sorunları birkaç ayda çözülebilir. Sadece cinsel sorunlar üzerine uzmanlaşmış merkezler bulunuyor. Böyle bir merkeze uzak olsalar dahi bir uzman doktora başvurmaları gerekiyor.

Her 100 boşanmanın 70’i cinsel sorunlardan

DOÇ. DR. İNCESU: Çiftlerin birbirlerinden soğumuş olduklarını hissediyoruz. Çevreden çocuk baskısı görenler oluyor. Boşanma davalarının yüzde 90’ı şiddetli geçimsizlik diye açılıyor. Ancak bunun yüzde 60-70’i cinsel sorunlar, emin olun. Sorunların izlerini çiftlerde rahatlıkla görebilirsiniz. Agresiflik, toleranssızlık ve bastırılmış öfke... Mutlaka o öfke başka bir biçimde ortaya çıkar. Eşine cinsel isteksizlik ve reddedişle gösterir. İş biraz büyürse tahammül azalır. Diş fırçalamasından kabuklu yemiş yemeye, televizyonda zap yapmaktan geç gelmesine kadar çeşitli küçük şeyler, büyük kavgalar getiriyor.

BEKARET HÂLÂ ÇOK ÖNEMLİ

Bazı cinsellik anketlerinde çıkan sonuçlar şöyle:

Bekâret kadının namusunun simgesi Yüzde 75

Erkekler bekâreti bozulmamış kızlarla evlenmeli Yüzde 64

Kadının bekâreti ancak evlilikle bozulmalı Yüzde 78

Erkek cinsel ilişkiyi her zaman ister ve hazırdır Yüzde 37

Tüm fiziksel yakınlaşmalar cinsel ilişkiyle bitmeli Yüzde 15