Günde bir bardak nar suyu içen erkekler ereksiyon sorunu yaşamıyor.

Cinsel sağlık, bireyin genel fiziksel ve duygusal sağlığının önemli bir parçası. Sertleşme sorunu ise, cinsel sağlığı etkileyen tıbbi durumlardan sıkça görülen bir tanesi. Günümüzde sertleşme sorununun bir çok tedavi yöntemi mevcut. Ama bu seferki doğal bir yöntemle bu soruna çare oluyor.

ABD'deki Kaliforniya Üniversitesi'nin, hafif ve orta şiddetli iktidarsızlık sorunu yaşayan 21-70 yaşları arasındaki 53 erkek üzerinde yaptığı araştırmada, katılımcılara bir ay boyunca her akşam yemeğinin yanında bir bardak nar suyu içirildi. Bir ay sonra aynı deney farklı meyve sularıyla yapıldı. Araştırmanın sonunda düzenli olarak nar suyu içmenin ereksiyon sorununu gideren ilaçlara benzer bir etki yarattığı görüldü.

Araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 47'si, nar suyu içtikten sonra ereksiyon sorununun azaldığını söyledi. Diğer meyve sularının iktidarsızlık sorununu hafiflettiğini söyleyen deneklerin oranıysa yüzde 31'de kaldı. Araştırmacılar, diğer meyve sularının "plasebo" etkisi yaratarak iyileşme hissi oluşmasını sağlamış olabileceğini söyledi.
Araştırmacılar, "Journal of Impotence Research" dergisinde yayımladıkları makalede, nar suyunun içindeki antioksidan maddelerin vücutta nitrik oksit seviyesini yükselttiğini, nitrik oksidin de kan damarlarının duvarlarını gevşeterek cinsel organlara kan akışını kolaylaştırdığını yazdı. Nar suyunun bu etkisinin, iktidarsızlık ilaçlarına benzerlik gösterdiği belirtildi.