Kısa süre önce piyasaya çıkan kitabı, 'Hayata ve Aşka'da , 'Aşk konusunda her okuduğunuza inanıp, çıkarım yapmayın' diyen Doç. Dr. Erol Göka, 'Yapılan tariflere bakarak, ’aşk budur’ demeyin' uyarısında bulunuyor...

Kısa süre önce piyasaya çıkan kitabı, 'Hayata ve Aşka'da , 'Aşk konusunda her okuduğunuza inanıp, çıkarım yapmayın' diyen Göka, 'Yapılan tariflere bakarak, ’aşk budur’ demeyin' uyarısında bulunuyor...Doç. Dr. Erol Göka ile Vatan Gazetesinden Şule Türker konuştu...

Niye birisine tutkuyla bağlanırız?
Biz sevgi ve şiddetin geçiş nesneleriyiz. “Vazgeçilmez öteki”, tutkumuza yapışandır, yeri doldurulamaz dost, yeri doldurulamaz düşman ve aşık olduğumuz kimsedir, bırakamadığımız alışkanlıklarımız, fanatiği olduğumuz her şeydir. “Vazgeçilemez öteki”, hayatı iyi bir beste dinler gibi yaşamak için bize sunulan bir olanaktır. Bu nedenle aşk yaşantısı, her insanın başına her zaman gelebilecek, gelmesi için can attığımız bir durumdur.

Kime aşık oluruz?
Ya kendimize fiziksel özelliklerden toplumsal ve mesleksel konumlanışa kadar en benzer olanı bulmaya çalışırız ya da bizim eksikliğimizi giderecek, boşluklarımızı dolduracak, bize dünyaya tutunma imkanı sağlayan ve karşıt özellikler gösteren birine yöneliriz. Potansiyel olarak hep aşkı arar, uygun nesne bulduğumuzda varlığımızı hemen aşkın üzerine oturturuz. Aşka hep hazırız, aşk bize gelmez, biz ona gideriz. Bu şu demek; insan duygusal bakımdan her zaman aşka hazırdır.

Aşk aynı zamanda yalnızlık mıdır?
Aşk, dine benzer ama bu dinin tek inananı aşığın kendisidir. Üstelik aşık bu tek başınalığından memnundur, başka inananlar olmasını istemez. Aşk, her şeyden öte yalnızlıktır, aşırı bir öznellik halidir, kendi başına oynanan bir oyundur.

“Mutlu aşk” yok mudur?
Aragon’un söylediği (mutlu aşk yoktur) kaynaşamamakla ilgilidir. Bir süre sonra gerçek, hayaldeki imge ile çatışmaya başlar. Yani sen, o insanı dünyanın en muhteşem yaratığı olarak algılıyorsun ama o sıradan insan gibi yaşayıp gidiyor. Gerçeği yaşama ile hayaldeki imge arasında hep bir gerilim olur. Bu yüzden mutlu aşk olmaz. Aşktaki mutsuzluk, ideal ile gerçek arasındaki uyumsuzluktur.

Hayatımızın temposu hızlandıkça ilişkilerimiz de “fast food” mu oluyor? Çabuk mu tüketiyoruz?
Hızlı yaşam tarzımız için “fast-food” çok güzel bir benzetme. Evet, çok hızlı yaşıyoruz, çok yer ve çok insan görüyoruz. Buna bir de eski dünyaya göre çok uzun yaşadığımızı eklersek, demek ki şimdiki ilişkilerimiz insanlık tarihinde ilk kez görülen türden. Bu kadar vahim bir durum var. Öncelikle bilmemiz gereken bu. Böyle bir dünyayla ve ilişkilerle, insanlık olarak ilk kez karşılaşıyoruz. Batılılar bu noktaya gelmek için daha iyi hazırladı kendini, ama bizim gibi ülkelerin insanları yaşanan değişimin hızından baş dönmelerini durduramıyorlar.

Romantizm öldü mü?
Hayır, nereden çıkıyor bu tür değerlendirmeler anlamıyorum. Romantizm niye bitsin? Sadece aklımızın havsalamızın alamayacağı kadar değişti dünya, değişmeye de devam ediyor. Eski ilişkilerin kalmadığını görenler, “Yıkıldık, battık” diye feryat ediyor. Feryat ifadelerinden birisi de bu: “Romantizm bitti”. Romantizm, aşk, duygusal ilişki, insanı insan yapan en temel özelliklerdendir. İnsan olan her yerde vardır. Şimdi de var. Ama o kadar hızlı yaşıyoruz ve ayağımızın altından dünya kaçıp gittiği için başımız o kadar çok dönüyor ki, insan ilişkilerinde sürekli yeniden filizlenen romantizmi göremiyoruz.

Hiç aşık olmayanlar için ne dersiniz?
Asıl sorun sevgisiz olmaktır. Bazı insanlar kendilerine çakılıdır. Bütün dünyayı kendilerinden ibaret sanırlar. Patolojik aşk yaşantıları bile, sevgiyi beceremeyenlerin kuru, gayri insani hayatlarındaki kasıntı yaşantılarından daha iyidir.


“Biz de çok evlenen, çok boşanan bir toplum olacağız”

Evlilik insan doğasına aykırı mı?
Evlilik yalnızca egemen arzu akışının, kurulu düzenin bir zorlaması değil, bizzat bizim kendi tercihimiz. Evliliği insan doğasına aykırı saydığınızda, tarihin diplerinden beri evlene gelmiş ve bugün hâlâ evlenmekte ısrar eden biz zavallıları, hatta evlenebilme hakkı elde etmeye çalışan eşcinselleri hangi doğa içinde kıpraşıyor kabul edeceğiz?

Neden evlilikler eskiden olduğu gibi uzun sürmüyor?
Bunun birçok nedeni var. En önemli nedeni ise, modernlikle başlayan kadın özgürlüğü hareketi. Kadınların özgürlük mücadeleleri sayesinde, kadınlar ve erkekler sürekli birbirimizle karşılaşıp duruyoruz. Ama kabul etmeliyiz ki, ne erkekler, ne kadınlar kadınların özgür olduğu, her alanda eşitlik talep ettikleri ve aldıkları böyle bir dünyaya alışamadık. Eskiden insanlar, boşanmayı çok ender düşünürlerdi. Çünkü birçok toplumda erkeklerin yeni evlilikler yapma, evlilik depolama şansı vardı.

Bizdeki durum nasıl?
Zaten ekonomik özgürlüklerine sahip olmayan kadınlar da babalarının evine gitmektense “berbat koca”yla yaşamaya gönülsüz de olsa rıza gösteriyorlardı. Evliliklerin çok kısa sürmesi, sık boşanmaların ama bunun yanı sıra sık evliliklerin gündeme gelmesi, dünyadaki gelişmelerin doğal sonucu. Çok rahatlıkla söyleyebilirim ki, İngiltere ve ABD gibi ülkelerde başlayan “çok evlenen çok boşanan toplum” olma özelliği hızla dünyanın diğer taraflarına da yayılacak, bize de hızla gelecek. Sızlanmaya bırakıp bu yeni duruma hazırlanmak lazım...

Son dönemde televizyonlarda artış gösteren evlilik programlarının büyük ilgi görmesini neye bağlıyorsunuz? Bizim gibi “muhafazakâr” bir toplumda, tanışma, evlilik gibi “özel” konuların milyonlarca insanın gözünün önünde olması, bir çelişki değil mi?
Televizyondaki evlilik programlarını ben de ilgiyle ve kaygıyla izliyorum. Kaygımın nedeni belli, tam da sizin söylediğiniz hususlar. İnsan inanamıyor, gösteri toplumu, show dünyası bu kadar mı sınır tanımıyor diye dudaklarını ısırarak izliyor bu programları. Bu noktada gerçekten de söylenecek çok şey var. Medyatik dünya hayallerimizi, umutlarımızı, iç-dünyamızı pazara çıkardı, yağmalıyor diyebiliriz. Ama ben henüz bunları söylemiyorum.

Peki ya izleyiciler?
Dediğim gibi bir yandan da ilgiyle izliyorum bu programları. Hatta bazılarında birbirleriyle karşılaşan insanların mutlu yüzlerini görünce ben de onlarla birlikte seviniyorum. Zaten uzunca bir zamandan beri toplumu eleştirmeyi bıraktım, eleştirmek yerine insanları anlamaya çalışıyorum. İnsanlar, toplum önünde izdivaç programlarına katılıyor ve sonuçta mutlu oluyorlarsa, bir nedeni vardır diye düşünüyorum. Milyonlara kendini göstermenin hazzı, büyük ihtimalle gösteri toplumunda yaşıyor oluşumuzla ilgili.

Bu programlarda tanışıp, evlenenlerin evlilikleri konusunda neler söylersiniz?
Bir kere görüştükten sonra evlilik için yola çıkmaya karar vermek, bize yabancı değil ki! Yüzlerce yıldır insanımızın büyük çoğunluğu böyle evlenmedi mi zaten? Bu programlar, post-modern görücü usulü galiba.

İnternette flört

“İnternet, insanı kendi dürtü dünyasına, kendi derin dünyasına daha yakın hale getiriyor. Daha güvenilir olarak gördüğü internet sohbet ortamında iç dünyasını daha kolay ortaya serebiliyor. Bu iç dünyanın içinde tabii olumsuz duygular da var. Yani öfke ve nefret de tıpkı sevgi gibi kolay söylenebiliyor. Dolayısıyla internet ilişkilerinde çok sık kopmalar ve yeniden başlamalar yaşanıyor. Bu tip sorunlar, çoğunlukla doğrudan doğruya internet iletişiminden kaynaklanan sorunlardır. O insanlar gerçek yaşamda karşı karşıya konuşuyor olsa, o kadar kolay öfkelenmeyecekler ya da o kadar kolay sevgi sözcükleri kullanmayacaklardır. Ama internet bu imkanı sağlıyor, daha doğrusu bu sakıncalara yol açıyor.”