Sertleşme sorunu, korkuyla tetikleniyor!Stres, evlilikteki sorunlar, cinsel ilişkide başarısızlık korkusu iktidarsızlığa neden olabiliyor. Şeker, kalp ve damar hastalarında da bu soruna rastlanabiliyor.

Halk arasında 'iktidarsızlık' olarak bilinen sertleşme sorunu, cinsel hayatı etkileyen önemli bir sorun. Günümüzde sertleşme sorununun ilaç, ameliyat, psikoterapi gibi bir çok tedavisi mevcut.

Uzmanların belirttiğine göre 3 ayı aşkın süre bir insanın cinsellikle ilgili arzu duyup ilişkiye girmek için yeterince sertleşme elde edememesi durumuna 'sertleşme sorunu' adı veriliyor. Bu sorunda, organik sebeplerle birlikte psikolojik sebepler de etkili oluyor. Sertleşme sorunu, yaşın ilerlemesinin yanı sıra yüksek kolesterol düzeyi, koroner arter, yüksek tansiyon ve şeker hastalıkları gibi bir dizi rahatsızlığa bağlı olarak da ortaya çıkıyor. Hayatının belirli bir döneminde bir kez başarısız olan bir erkeğin iktidarsızlık endişesi duyması yanlış. Ancak bu durum altı ay devam ederse doktora başvurmak gerekiyor.

Cinsel bilgisizlik

Sertleşme sorunu olan vakaların çoğunluğu (yüzde 75), psikolojik değil fiziki kökenli. Damar sorunları, ereksiyon bozukluğunun en sık rastlanan sebebi. Ereksiyon bozukluğuna yol açan organik sebepler ise şunlar: Penisin kan dolaşımında görülen bozukluk, sinir iletimindeki aksaklık ve kan hormon düzeyinde meydana gelen değişiklik. Sertleşme sorununun psikolojik sebepleri ise şöyle sıralanıyor; Stres, evlilik sorunları, depresyon, cinsel başarısızlık korkusu ve cinsel bilgisizlik.

Sorunun kaynağı bulunmalı

Bazı ilaçların yan etkisi olarak da ereksiyon bozukluğu görülebiliyor. Ayrıca bütün şeker hastası erkeklerin yüzde 35'inden fazlasında ereksiyon bozukluğuna rastlanabiliyor. Ereksiyon bozukluğunun, şeker ve kalp-damar hastalıklarının, prostat kanserinin, alkol veya uyuşturucu alışkanlığının ilk tanınabilir semptomu olabileceğine de dikkat çekiliyor. Uzmanlar, ereksiyon bozukluğu bir kere tespit edildikten sonra çeşitli muayeneler ve testlerle sorunun gerçek sebebinin, yani psikolojik kökenli mi yoksa fiziki kökenli mi olduğunun bulunabileceğini ifade ederek, doğru tedavi yapabilmek için önce doğru teşhis koymak gerektiğini hatırlatıyor.