Çoğu erkeğin cinsel duyarlığı üreme organlarında toplanmış olduğu

için, sevişme ilerledikçe kadının bütün vücudunun tek bir erojen bölge haline geldiğini genellikle farketmezler. Eğer kadın zaten heyecanlanmamış ve arzulu değilse, ilk baştan doğrudan doğruya cinsel organların ve göğüslerin uyarılması ona fazla haz vermeyecek, hele hele erkeğin sandığı gibi onun doruk noktasına çıkmasına hiç yardım etmeyecektir. Kadınların cinsel coşkuları ağır ağır artar.

Başlangıçta hafif temas, okşama ve öpüşme cinsel heyecanın uyandırılması için en uygun yöntemlerdir. Erkeğin temel erojen bölgeleri değil, ikincil olanları (yüzü, boynu, kolları, sırtı, belkemiğini, kalçaları, ayakları) uyarması doğru olur. Özellikle tutuk kadınların rahatlaması ve heyecanlanması açısından öpüşmek yararlı bir yöntemdir. Erkeğin kendisinin keşfetmesi ama aynı zamanda eşine değişik yaklaşımları tatma fırsatını da vermesi gerekir. Göğüsler de son derece duyarlı organlardır; bu yüzden uyarılmaları kadar inciltilmeleri de kolaydır.

Isırmanın da aşk oyunlarında bir yeri vardır. Biraz acı, duyulan heyecanı arttırabilir ve coşkulanma sürecinde, belli bir şiddetin ( kabalığın değil ) olumlu bir etki yapacağı bir an gelir. Ama eşlerin bu türden ısırma, vurma, tırmalama ve çimdikleme gibi temas biçimlerini vücutlarının daha dayanıklı bölgeleriyle, sırt, bacaklar, kalçalar ve omuzlarla sınırlı tutmaları yerinde olur.