Yazla birlikte evlenen çiftlerin sayısı da artıyor. Evliliğin ilk gecesi yani gerdek gecesi, cinsel bir başarısızlıkla karşılaşmamak için neler yapmalıyız?

trans - Erkek, ilk gece korkusunu nasıl yaşar?
Evliliğin ilk gecesi başarısızlık yaşayan ve uzun yıllar bununla mücadele etmek zorunda kalan çiftlerin sayısı oldukça fazla. Kadınlar ilk gece acı, ağrı ve kanama olması korkusu yaşarken, erkeklerde ise eşini cinsel açıdan mutlu edememe ve cinsel ilişkide başarısız olma korkusunun yaygın olduğunu görmekteyiz.

CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe, "Toplumumuzda ilk gece çok büyütülüyor, özellikle kadınlar çocukluklarından itibaren ilk ilişkinin acı verici olacağını, kanama olacağını, dişlerini sıkmaları gerektiğini duyarak büyüyorlar. Ancak ilk gece korkusu sadece kadında değil erkekte de var.

Erkekler belli etmeseler de ilk ilişkiyi onlar da kafalarına çok takıyorlar. Özellikle ilk ilişkide başarısız olma korkusu erkekler için de ilk geceyi kâbusa çevirebiliyor, ereksiyon sorunu ya da erken boşalma da ilk ilişkide ortaya çıkabiliyor ve eğer çift bunu kabul edip cinsel terapiye başvurmazsa bu sorunlar yıllarca sürebiliyor." diyerek çiftlerde görülen ilk gece korkusunu açıklıyor.

Cinsel ilişkiye girememe (CİG) hastalığı ilk gece ortaya çıkıyor!

Özellikle çiftlerde 'Cinsel İlişkiye Girememe' (CİG) hastalığının ilk gece ortaya çıkabildiğini söyleyen Psk. Gülüm Bacanak, CİG'in karşımıza üç şekilde çıktığnı belirtiyor:

Kadının korkularından dolayı kasılması ve ilişkiye izin vermemesi durumu olan vajinismus,

erkeğin psikolojik nedenlere bağlı olarak cinsel ilişkiye girememe durumu olan bağlanma (sertleşme sorunu, ileri derece erken boşalma, cinsel isteksizlik, vBulletin.)

ve çiftin cinsel deneyim ve bilgi eksikliğinden dolayı ortaya çıkan balayı sendromu.

Üçünün de temelinde aslında cinsellikle ilgili olumsuz duygular, yanlış bilgiler ve beklentiler vardır ve bu sorunlar çiftin hayatını ilk geceden itibaren kâbusa çevirebilir.

Çiftlere evlenmeden önce cinsel eğitim verilmeli...

Ülkemizde eskiden sağdıçlık kurumumun olduğunu ve sağdıçların evlenmeden önce çiftlere ilk gece ile ilgili bilgi verdiklerini söyleyen Psk. Bacanak, "Teknoloji açısından gelişmemize rağmen cinsel konularda geriye gidiyoruz. Günümüzde gençlerin cinselliği konuşabilecekleri ve doğru bilgiyi edinebilecekleri kişiler ve kurumlar çok az. Aile ile konuşamıyorlar, okulda konuşamıyorlar, internetten, p o r n o filmlerden ve arkadaşlarından edindikleri bilgiler de genellikle sağlıklı olmuyor. Yeni evlenen çiftler cinsellik hakkında hiçbir bilgileri olmadan ilk geceyi yaşıyorlar ve sorunlar ortaya çıkıyor." diye belirterek sağlıklı cinsel bilgilere sahip olmanın önemini vurguluyor ve ekliyor:

"CİSED olarak evlenmek üzere olan çiftlere evlilik öncesi cinsel danışma ve rehberlik hizmetinin verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü çoğu çift cinsellikle ilgili hiçbir şey bilmeden evleniyor. Kadınlar utandıkları ve konuşacak kimse olmadığı için cinsel açıdan bilgisizken, erkekler de edindikleri yanlış bilgiler ve p o r n o filmler nedeniyle gerçekçi olmayan beklentiler geliştirebiliyorlar. Böyle çift ilk gece zaten farklı düşünce ve beklentilerle yatağa gidiyor. Belediyeler evlenmek üzere kendilerine başvuran çiftlere cinsel danışmanlık hizmeti sağlamalılar, biz de CİSED olarak buna destek vermeye hazırız!" .