Penis Protezlerinin Kaç Türü Var?

Bükülebilir ve şişirilebilir olarak 2 tipi var. Mutluluk çubuğu ismiyle bilinen bükülebilir penis protezlerinin içinde pozisyon yeteneğini arttıran silikon çubukları var. Bu çubuklardan uygun boyda olan 2 tanesi ameliyatla penisin içine yerleştirilir. Hasta bu çubuklan düzelterek istediğinde cinsel ilişkiye girebilir. Cinsel ilişki dışında ise bükerek giysisinin altına saklayabilir. Çubuklar cinsel ilişki dışında da sert kaldığından günlük hayatta giysi üzerinden belirgin olabilir. Kullanımı kolay ve bozulma ihtimali düşüktür. Bu tip protezler özellikle el becerisi düşük olan hastalar için uygundur.
Şişirilebilen Penis Protezleri Nedir?
Ameliyatla penis içine yerleştirilen silindir şeklindeki balonlardır. Mutluluk balonu olarak da biliniyor. El beceresi yüksek hastalarda tercih edilir. Bu protezler ameliyat sırasında derinin altına yerleştirildiği için dışarıdan kesinlikle fark edilmez. Bunların da iki ve üç parçalı olmak üzere iki türü var. İki parçalı penis protezinde sadece iki adet balon ve bir pompa var. Üç parçalı penis protezinde ise 2 adet balon, bir pompa ve bir sıvı deposu var.
İki ve Üç Parçalı Penis Protezi Arasındaki Fark Nedir?
İki parçalı modellerde sıvı deposu, protezin penis köküne yakın olan ucundadır. Bu modelde pompa, testis torbası içine testislerin yanına konulur. Hasta, torbanın içindeki pompayı sıkarak protezin penis kökü tarafında bulunan deposundaki sıvıyı balonlara aktararak sertleşme saclar. Cinsel ilişki sonunda tekrar protezi ortasından büker. Böylece protez balonları içindeki sıvı, depoya geri aktarılır ve peniste yumuşama gerçekleşir. Üç parçalı model, iki parçalıdan farklı olarak mesanenin yanına konulan bir su deposunu da içerir. Aynı şekilde bu modelde de sıvı, depodan penis içindeki balonlara aktarılarak sertleşme sağlanır. Cinsel ilişki sonunda pompa kenarındaki iki düğme sıkıştırılarak sıvının geri depoya kaçmasıyla penisin yumuşaması sağlanır.
Penis Protezi Herkese Takılabilir mi?
Penis protezi 18 yaşından büyük, kanama problemi, aktif kanser hastalığı veya iltihabı olmayan kişilere takılabilir. Ayrıca ilaç tedavisine cevap vermemiş, vakum cihazı kullanmayan ya da kullanmak istemeyen hastalara da uygulanabilir. Penis protezi takmak da bir ameliyat olduğu için narkoz riski var. Bunun dışında ahlaki olarak bu protezi kötüye kullanabilecek olan kişilere ve akıl hastalarına takılmasından kaçınılması lazım. Hastaların mutlaka bilmeleri gereken şey şu: Protez takma operasyonu geri dönüşümsüz bir işlemdir.
Ameliyat Ne Kadar Sürüyor?
Ameliyat yaklaşık 1 saat sürüyor. Hastanede kalma süresi ise 1-2 gün.
Enfeksiyon Riski Var mı?
Vücuda yabancı bir cisim kalıcı olarak yerleştirildiği için ameliyat sonrası en çekinilen problem enfeksiyon gelişmesidir. Bu ameliyattan sonra enfeksiyon gelişme oranı yaklaşık yüzde 2′dir. Enfeksiyon geliştiğinde mutlaka protez çıkarılarak enfeksiyon kontrole alınmalıdır. Protez çıkarıldığında ortaya çıkan boşluk iyileşme dokusuyla dolar. Bu da enfeksiyon geçse bile yeni protez takılmasını güçleştirir. Bu nedenle son yıllarda ‘kurtarma protokolü’ adı verilen bir işlemle iltihaplı protez çıkarıldıktan sonra boşluklar özel antibiyotikli ve mikrop kinci sıvılarla yıkanıyor. Daha sonra da yeni bir protez takılıyor. Bu yöntemle yeni protez yerleştirilmesi kolaydır ve enfeksiyon kontrol altına alınabilir.
Penis Protezleri Kaç Yıl Kullanılabilir?
Protezlerin hayat boyu kullanım garantisi var. Genel olarak protezlerin yaklaşık yüzde 5′inde mekanik bozukluk görülür. Böyle bir mekanik bozukluk durumunda üretici firma tarafından yeni protez ücretsiz olarak sağlanır.
Penis Protezi Takılması Üremeyi Etkiler mi?
Penis protezi ameliyat sırasında üremeyi sağlayan organlara müdahale edilmiyor. Penis protezi ameliyatı sonrası penisin hissi korunduğu için hasta sertleşme bozukluğu gelişmeden önce olduğu gibi cinsel ilişkiden zevk alabilir, orgazm olabilir ve boşalabilir. Ameliyat öncesi üreme organları normal olan fakat yeterli sertleşmesi olmadığı için çocuk sahibi olamayan hastalar protezle kurdukları cinsel ilişkiyle çocuk sahibi olabilir.
Uykuda Sertleşme Testi Nedir ve Kimlere Uygulanır?
Gece oluşan sertleşmeler psikolojik durumdan az etkilenir. Sağlıklı bir insanda gece uykusu boyunca 3-5 kez yaklaşık 20-30 dakika süren sertleşmeler gerçekleşir. Uykuda sertleşme testi son 10 yıla kadar altın standart bir test olarak kabul edildi. Ancak günümüzde penis sertleşme mekanizmasının daha iyi anlaşılması, etkin tedavilerin kullanımı, daha önemlisi testin sonuçlarının değerlendirilmesinde yanlış sonuçlarla karşılaşıldığı için bu test daha seyrek kullanılıyor. Uykuda sertleşme testi, bir Ölçüm cihazı, veri kaydetme ünitesi ve bilgisayardan oluşuyor. Kaydetme ünitesinde penisin köküne ve başına yerleştirilen iki halkayla penis çapı, sertliği değerlendiriliyor. Bu sayede gece uykusu boyunca oluşan sertleşmeler kaydediliyor. İlk gece uykuda sertleşme testindeki bozukluk saptanırsa testin ikinci ve üçüncü geceler tekrar değerlendirilmesi gerekiyor.
Penis Protezi
Kaynak: İstanbul Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
Prof. Dr.Ateş Kadıoğlu