ABDİGOR KÖFTESİ
Bu köfte bir tek Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine özgüdür, başka yerde yapılmaz. Köftenin kulağa yabancı gelen bir ismi var. Bu isminde bir hikayesi vardır.
Doğubayazıt, İshak Paşa sarayı ile bilinen bir ilçemizdir. İshak Paşa’nın babası Abdi Paşa’nın mide rahatsızlığı yaşadığı ve et yiyemediği rivayet edilir. Etten başka bir şeyin sevilmediği bu Doğu Anadolu bölgesinde aşçılar sadece et üzerinde yemekler yapmaktadır ve paşa da malesef sadece etin suyunu ekmek ile yiyebilmektedir. Hala günümüzde etin suyunun çok faydalı olduğu söylentisi, bu bölgede “paşa eti pişirir esirlere yedirirmiş, suyunu kendi içermiş” söylentisi dolaşmaktadır.
Neyse efendim, aşçılar paşa için uygun olabilecek onu rahatsız etmeyecek bir et yemeği düşünmüşler ve Abdi Paşa’nın isminin anıldığı abdigor köftesi.

kfte - Abdigor köfte
Köftenin en büyük sırrı kullanılan ettir. Bu et : Kuru ot ile beslenmiş sığır etinin arka budunun siniri alınmış halidir.
Bir de bu etin işlenme süreci pek bildik bir yöntem değildir. Bu et bildiğimiz gibi kıyma halinde değil de bir taş üzerinde elde tahta bir tokmak ile dövülerek macun kıvamına getirilir.(Yaklaşık 1 saat sürer, ne kol kalır ne bilek biggrin - Abdigor köfte)

etidvme - Abdigor köfte
kfte - Abdigor köfte
etidvme - Abdigor köfte
etidvme - Abdigor köfte
MALZEMELER (4 kişilik)
1 kg yağsız sığır butu (kemiksiz ağırlığı)
1 adet yumurta
1 adet orta boy kuru soğan
1 yemek kaşığı un
1 çay fincanı su
tuz
YAPILIŞI
1. Öncelikle, komşularınızdan özür dilemelisiniz birazdan çıkartacağınız gürültü için.
2. Tezgah olarak (yani sal için) size şunu önereceğim: önce oluklu mukavva bir koliyi kırarak birkaç kat yapın. Böylece darbe sesi için bir ses yalıtımı tabakası oluşturmuş oluruz. Peyzaj galerisinden alacağınız düz ve yaklaşık 40 x 40 boyutunda bir taşı ya da mermeri de bu karton üzerine koyun. Silimli karo kullanmayın büyük olasılıkla kırılır.
3. Eti bu tezgaha yayın ve bir tutam tuz atarak ahşap tokmakla (havan eleği olabilir ya da bir yüzü düz bir yüzü çıkıntılı ahşap tokmaklar satılıyor, onu kullanın) ve bu işin yaklaşık 1 Saat süreceğini de bilerek dövmeye başlayın.
4. Eti döverken de 10-15 Dakika sonra bir bıçakla eti sürekli karıştırarak sinirlerini ayıklayın. Ve bu sırada etin tuzunu kontrol edin. Tuzun ne fazla ne de az olması gerekir. Bunun testi için de etten bir parça alarak dilinize değdirin. Eğer hafif bir tuz tadı geliyorsa bu miktar tamam demektir.
5. Et macunlaşmaya başladıktan sonra yüzeyinde "baloncuklaşmalar" başladı ise etin dövülme kıvamı tamam demektir.
6. Kıvama gelen ete soğanı rendeleyin ve dövmeye devam edin. Soğan kaybolduğu ana kadar bu işi sürdürün.
7. Soğanla karıştırdığınız ve dövdüğünüz eti taş üzerinde 15 dakika kadar dinlendirin ve derin bir kaba koyun.
8. Etin üstüne yumurtayı kırın ve bir kaşık Unu ekleyerek biraz karın.
9. Bir çay fincanı Suyun etin üzerine dökün ve elle çırpmaya başlayın. (Ustalık burada işte... Su fazla ise yemek bozulur.) Bu çırpma sırasında etli Sıvı, baloncuklar çıkartarak köpürüyor ise kıvam tamam demektir. Eğer olmamış ise azar azar su koyarak çırpmaya devam edin.
10. Kıvam tamam ise geniş bir tencereye su koyun ve kaynamak üzere iken 1 yemek kaşığı tuz ekleyin.
11. Kaynama başladığında et bulamacından avuçla bir top yapın (yani bir çorba kepçesi kadar miktar) ve hemen kaynayan suya yavaşça bırakın. Köfte yüzeyi hemen kendisini toparlayacak ve küre biçimini koruyarak pişmeye başlayacaktır.
12. Bu işlemi tüm et bulamacınız bitene kadar devam edin.
13. Arada bir çatalla, köfteleri fazla zedelemeden yararak kontrol edin ve dışı ile içinde renk birliği oluşmuş ise köfteler pişmiş demektir, sudan çıkartın.
SERVİS
14. Sade Pirinç pilavı döşediğiniz tabağa bir köfte koyarak ve yanında da dörde bölünmüş kurusoğan ile servis yapın. Yanında yöre Ekmeği olan sac (yufka) ekmeği ile içecek olarak şalgam suyu da olursa mükemmel olur.