Hindi Dolması

Malzemeler1 adet hindi
1 kg kestane
2 su bardağı pirinç
2 yemek kaşığı margarin
1 soğan
1 domates
1 çay kaşığı şeker
2 yemek kaşığı çam fıstığı
Tarçın
kuş üzümü
Tuz, karabiber


Hindiyi iyice yıkayıp temizledikten sonra boyun derisini sırt tarafından uzunlamasına keserek sıyırın ve boynu gövdeyle birleştiği yerden kesip çıkarın. Böylece hindiniz doldurulmaya hazır olacaktır.
Çam fıstıkları ve ince doğranmış soğanı tencerede sararıncaya kadar kavurun. Sonra, hindinin leblebi büyüklüğünde doğradığınız ciğer ve taşlığını ekleyip bir iki dakika daha karıştırarak kızartın. İyice yıkayıp süzdüğünüz pirinci de soğanlara katıp ve yine karıştırarak 5-10 dakika kavurun. Sırasıyla; 2 bardak su, kabukları soyulup doğranmış domates, kuşüzümü, şeker, karabiber, tarçın ve tuzu ilave edin ve pirincin üstü göz göz oluncaya kadar kaynatın. Haşlayıp ayıklamış olduğunuz kestaneleri pilava karıştırın ve hindiyi, karnından ve boynundan bu kestaneli pilavla fazla sıkıştırmaksızın doldurun.

Karnını ve arkaya katladığınız boyun derisini dikin. Doldurulmuş hindiyi alüminyum kağıda sararak önceden ısıtılmış fırına verin. Fırın tepsisine yerleştirip 200 derecede (sıcak ısı) kızdırılmış fırında pişirmeye başlayın. Hindinin yüzeyi kızarmaya başlarken (15 dakika sonra) fırının ısısını 140 dereceye (hafif ısı) indirin. Hindiyi yaklaşık üç saat kızartın. Pişmeden 15 dakika önce üzerindeki kağıdı açın ve derisinin de kızarmasını sağlayın.