Eviniz yaşadığınız binanın en üst katında ve size ait bir tavan arası mı var? O halde bu odayı bir çok şekilde değerlendirebilirsiniz...Büyük ihtimalle işiniz bittiğide asla çıkmayacağınız bir yer olacak olan bu oda, şimdi sizin kendisini şekillendirmenizi bekliyor. Düşünelim bakalım, çatı katlatıyla neler yapılır?

Genellikle çatı araları iyi izole edilmedikleri için kışın sıcak, yazın da soğuk havanın yaklaşık yüzde 35′i kaybedilir. Bu yüzden çatı arasını bir yaşam alanına dönüştürmek için öncelikle izolasyonu güçlendirmelisiniz.

Mekanda alçak arkalı kanepeler, yatak ve sandalyeler kullanarak tavanın daha yüksek algılanmasını sağlayabilirsiniz.

Mekanın her alanını en iyi şekilde değerlendirmek için pencerelerin alt hizasından itibaren uygulanan rafların altına dolap ve çekmece üniteleri yerleştirebilirsiniz.

Çatının eğimi tüm kat boyunca devam ediyorsa, odanın köşelerini kullanmak zorlaşır. Yüksek bir duvarın üzerine raflar yerleştirin. Rafları duvar boyunca kullanırsanız, mekanda etkili bir odak noktası oluşturmuş olursunuz.

Binanın en tepesindeki bu odayı bir çok amaç için kullanabilirsiniz. Tabii ne için kullanacağınız sizin tercihinize olduğu kadar çatı katının büyüklüğüne de bağlıdır.

Karanlık bir çatı arasını işlevsel hale getirmek için en güzel manzaraya bakan cepheye uygun boyutta bir pencere açtırabilirsiniz. Bu sayede mekana ışıkla ferahlık da katmış olursunuz.

82587579yt2 - Çatı Katını nasıl kullanabiliriz?

t2eg6 - Çatı Katını nasıl kullanabiliriz?

Salon olarak kullanabilirsiniz:
atstn2 - Çatı Katını nasıl kullanabiliriz?

ats1ue4 - Çatı Katını nasıl kullanabiliriz?

ats2st6 - Çatı Katını nasıl kullanabiliriz?

ats3il4 - Çatı Katını nasıl kullanabiliriz?

Çatı katınız eğer yeteri kadar genişse salon olarak kullanılabilir. Üstüne üstlük evinizde size yetecek kadar oda yoksa, salonunuzu kendinize fazladan bir oda yaratmış olursunuz. Çatı katınızı salon olarak kullanabilmeniz için, aşağı doğru eğilen tavanın olduğu kısmı çıkardığınızda, koltuklarınızı koyacağınız bir yerin olması yeterlidir. Bu odayı verimli kullanmak ve her boş alandan olabildiğince yararlanmak için, tavanın aşağı dığru eğimli olduğu kısma televizyonunuzu, kitaplığınızı ya da ikili koltuğunuzu koyabilirsiniz. Kalan boş yerlere de diğer eşyalarınızı yerleştirirsiniz. Ahşap tavanın bütün avantajlarından yararlanın ve odanızı beyaz ve benzeri renklerle doldurun, böylece eviniz bir kır evi havası kazanacaktır. Aksesuar olarak da eskitilmiş tahta oymaları ve bakır eşyaları tercih edebilirsiniz.


Eğlence odası yapabilirsiniz:
atelnaz4 - Çatı Katını nasıl kullanabiliriz?

Evinizdeki salondan memnunsanız, bu odayı boş vakitlerinizi değerlendireceğiniz ve dinleneceğiniz bir eğlence odası olarak dizayn edebilirsiniz. Hem eğlenceli hem de çekici görünmesi için işe bir bilardo masası alarak başlayın. Odanın ne tam ortasına, ne de çok köşesine koyun. Etrafında rahatça gezilebilecek fakat odayı kapatmayacak bir yerde dursun. Ayrıca eşinizle ve ya arkadaşlarınızla film izlemek için burayı ufak bir dinema salonuna çevirebilirsiniz, televizyonunuzu ve dvd nizi bu odaya taşıyın ve tam karşısına rahat bir kanepe koyun. Ortaya da bir ayı postu attıktan sonra, işlem tamamdır.

Yatak odası olarak kullanabilirsiniz:
atyatby4 - Çatı Katını nasıl kullanabiliriz?

atyat1bg3 - Çatı Katını nasıl kullanabiliriz?

atyat2dd5 - Çatı Katını nasıl kullanabiliriz?

Çatı katınızı yapabileceğiniz belki de en eğlenceli oda budur. Düşünün bir, yağmurlu bir gecede yatağınıza uzanmış, çatınıza vuran yağmur seslerini dinliyorsunuz. Ya da berrak bir gecede pencerenizden yıldızları izliyorsunuz. Bizim size önerimiz, çatı katınızı yatak odası olarak kullanacaksanız, tavan pencerelerine şans vermenizdir. Bütün vaktinizi yatağa uzanıp gökyüzünü seyrederken harcayabilirsiniz...

Ses izolasyonu ve çift camlı tepe ışıkları sayesinde çatı aralarında yaratılan yatak odaları evin diğer bölümlerinin gürültüsünden uzak, son derece sessiz ve sakin mekanlar olabilir. Mekanın duvarları eğimli olduğu için gardırop yerleştirme konusunda zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden şifoniyer ve taşınabilir pratik dolaplardan yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Çatının en alçak yerine yatak, küvet ya da oturma gruplarını yerleştirebilirsiniz.


Çalışma odası olarak kullanabilirsiniz:
atlng1 - Çatı Katını nasıl kullanabiliriz?

atl1nq0 - Çatı Katını nasıl kullanabiliriz?

Yapmanız gereken tek şey, çalışırken ihtiyaç duyduğunuz eşyaları buraya çıkarmak. Kısacası burayı ev ofisiniz haline getirmek. Bir çalışma masası, bilgisayar, bir pano... Ya da burayı hobi odası olarak kullanabilirsiniz. Duvarları kendi yaptığınız resimlerle ve ya işlerle süslersiniz. Kocaman bir masanın üzerinde rengarenk el işi malzamaler, emin olun çok kullanışlı olmasının yanında mükemmel de bir görüntüya sahip olacak. Fitneste yapabilirsiniz...


Çocuk odası olarak kullanabilirsiniz:
atckaa9 - Çatı Katını nasıl kullanabiliriz?

atck1eu9 - Çatı Katını nasıl kullanabiliriz?

Çatı aralarını çocuğunuz için oyun odası olarak da düzenleyebilirsiniz. Çatının uygun noktalarında açacağınız pencereler, ışığın en iyi şekilde odaya girmesini sağlar. Tepe pencerelerinin ısıyı yansıtan camları sayesinde de içerideki sıcaklık sabit kalabilir. Duvarları sevimli kahramanların resimleriyle süsleyebilir, canlı renklerde perde ya da storlar kullanabilirsiniz.

atck2hq1 - Çatı Katını nasıl kullanabiliriz?